- 27 marca, 2023
- 1 komentár
- 6minúty čítania
Maďarsko odkladá hlasovanie parlamentu o kandidatúre do NATO a Švédsku vysvetľujú, v čom je problém

Predstavitelia maďarskej vlády vo štvrtok reagovali na kritiku švédskeho premiéra Ulfa Kristerssona po tom, ako maďarský parlament odložil ratifikáciu švédskej kandidatúry na členstvo v NATO.
Maďarsko a Turecko sú poslednými zostávajúcimi členmi NATO, ktorí v marci minulého roka schválili žiadosti Švédska a Fínska o vstup do obrannej aliancie. Napriek tomu, že parlamentná rozprava o tejto otázke sa začala v Budapešti začiatkom tohto mesiaca, konečné hlasovanie v parlamente sa odložilo, čo vyvolalo ostrú reakciu zo Štokholmu.
Balázs Orbán, maďarský poslanec a politický riaditeľ premiéra Viktora Orbána, vo štvrtok večer na sociálnych sieťach jednoznačne vysvetlil neochotu Maďarska podpísať žiadosť Švédska o členstvo.
„Švédsky premiér sa pýta, čo je problémom maďarských poslancov. Pomôžem vám to pochopiť na niekoľkých príkladoch,“ napísal Orbán na Twitteri a potom podrobne uviedol niekoľko príkladov nedávnej kritiky maďarskej vlády a jej demokratických procesov zo strany švédskych vládnych predstaviteľov.
Priblížil incident z 3. marca 2021, počas ktorého Ulf Kristersson, vtedajší líder umiernenej strany vo Švédsku a v súčasnosti predseda vlády krajiny, povedal: „Pre EÚ stále zostáva veľká časť práce na prelomení vývoja v Maďarsku, na vyvíjaní tlaku na maďarskú vládu a na podpore čoraz silnejšej opozície.“
Okrem toho Orbán citoval vyjadrenia vtedajšej hovorkyne EÚ za umiernenú stranu, teraz ministerky pre záležitosti EÚ krajiny, Jessiky Roswallovej, ktorá 30. júna 2021 povedala: „Teraz sa vyžaduje, aby EÚ konala jasne a aby nový mechanizmus podmienenosti zastavil platby Maďarsku.“
Na záver Orbán pripomenul švédskej vláde vyjadrenia švédskeho ministra pre zamestnanosť a integráciu Johana Pehrsona z 10. mája 2022, ktorý bol v tom čase predsedom švédskej Liberálnej strany. Pehrson zatracoval „maďarskú xenofóbnu a nacionalistickú vládu“, ktorá podľa neho „naďalej porušuje princíp právneho štátu a výnimky pri podpore Ukrajiny“.
Orbán sa pod svoj tweet podpísal: „Dobré ráno, Štokholm!“
Maďarská reakcia poukazuje na neochotu niektorých maďarských politikov podať pomocnú ruku Švédsku, krajine, ktorá neúnavne karhá vládu Viktora Orbána a z ktorej veľká časť poslancov Európskeho parlamentu minulý rok hlasovala za označenie Maďarska ako krajiny s takým demokratickým deficitom, že by sa malo považovať za „volebnú autokraciu“.
Zdá sa, že vzťahy medzi krajinami sa zlepšili po tom, ako začiatkom tohto mesiaca navštívila Štokholm maďarská delegácia vedená Csabom Hendem, podpredsedom maďarského parlamentu a členom vládnej strany Fidesz.
Hende opísal diskusie počas návštevy ako „srdečné, priateľské a perspektívne“ s nádejou na „nový začiatok“ a prezradil, že väčšina maďarskej vlády a poslancov „jasne podporuje členstvo Švédska v NATO“.
Vyzval však Štokholm, aby sa zdržal neustálych urážlivých poznámok na adresu maďarskej demokracie a aby prejavil vláde tejto krajiny „viac rešpektu“.
„Bolo by dobré, keby sa švédski politici, členovia vlády, poslanci a europoslanci v budúcnosti vyhýbali tomu, aby Maďarsko vykresľovali vo falošnom svetle a poukazovali na absenciu právneho štátu, ktorá sa zakladá na jasne nepravdivých skutočnostiach,“ povedal vtedy Hende novinárom.
Maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovore pre celoštátny rozhlas začiatkom mesiaca povedal poslucháčom, že viacerí poslanci jeho vládnej strany vyjadrili neochotu pomôcť Švédsku vzhľadom na nedávnu kritiku zo strany vládnych predstaviteľov.
„Šíria nehorázne lži o Maďarsku, o právnom štáte v Maďarsku, o demokracii, o živote tu; ako môže niekto chcieť byť naším spojencom vo vojenskom systéme, keď bezostyšne šíri lži o Maďarsku?“
„Ak od nás očakávajú, že k nim budeme spravodliví, mali by byť spravodliví aj k Maďarsku,“ dodal Orbán.
1 Komentáre
🤡🤑🌞💩🆘🇸🇮🕊️