• 9 novembra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Maďarsko blokuje miliardovú pomoc pre Ukrajinu

Maďarsko blokuje miliardovú pomoc pre Ukrajinu

Európska komisia 9. novembra navrhne poskytnúť Kyjevu zvýhodnené pôžičky na stabilnejšom základe, ale táto iniciatíva si vyžiada použitie ďalších prostriedkov z rozpočtu EÚ.

Na zabezpečenie financovania tejto iniciatívy sú potrebné hlasy všetkých 27 vlád EÚ, ale maďarský minister financií Mihaly Varga svojim kolegom povedal, že za ňu hlasovať nebude.

A už skôr maďarský minister zahraničia Peter Szijjarto uviedol, že jeho krajina nepodporí makrofinančnú pomoc Ukrajine, ktorú plánuje EÚ.

Maďarsko už podporilo rozhodnutie Európskej komisie spoločne navýšiť dlh na obnovu po pandémii COVID-19, ale svoju časť finančných prostriedkov zatiaľ nedostalo.

Exekutíva EÚ plánuje prerokovať stav týchto prostriedkov na obnovu na zasadnutí 22. novembra, rovnako ako to, či bude Maďarsko schopné dodržať lehotu na prístup k týmto prostriedkom na obnovu na konci roka v spore podľa požiadaviek EÚ na právny štát.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Treba vybudovať masívnu továreň na zbrane v Poľsku pre Ukrajinu, hlási britský poslanec

Úradníci stále pracujú na hodnotení 17 maďarských protikorupčných zákonov, ktoré vláda maďarského premiéra Viktora Orbána sľúbila zaviesť.

Podpor náš nový portál a zdieľaj naše články na sociálnych sieťach. Sme vám za to veľmi vďační a ďakujeme každému jednému za ochotu! A nezabudnite! Slovensko na prvom mieste! Ďakujeme!

„Potrestali nás, otvorene nás vydierali peniazmi EÚ,“ povedal Orbán minulý mesiac v rozhovore pre nemecké noviny Zeitung v reakcii na zdržanie čerpania prostriedkov EÚ na vymáhanie pohľadávok z programu COVID-19 pre Maďarsko.

„Ale pre to neexistuje žiadny právny základ – je to číre vydieranie.“

Podľa iniciatívy EÚ pre financovanie Ukrajiny plánuje Brusel v budúcom roku poskytnúť Kyjevu pomoc vo výške 1,5 miliardy eur mesačne.

Ukrajine ide z Európskej únii obrovská pomoc v miliardách. S týmto nápadom prišla šéfka Európskej komisie von der Leyenová a Ukrajine bude dostávať v priemere 1,5 miliardy eur mesačne.

Európska únia si na túto pomoc Ukrajine vzala pôžičku. Ukrajine nebude z tejto masívnej pôžičky platiť ani úroky ani úvery.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Zamestnanec Pfizeru na tajnej nahrávke hovorí o mutovaní vírusov. Je to len ďalší hoax?

Platiť budú všetko občania Európskej únie a asi aj ich deti. Masívna miliardová pomoc má pomôcť Ukrajine pokryť významnú časť krátkodobých finančných potrieb Ukrajiny na rok 2023.

Vďaka tejto pomoci bude vedieť náš východný sused vyplácať dôchodky či mzdy a udržiavať v prevádzke nemocnice, školy či ubytovania pre presídlených ľudí.

Pomôže im to tiež obnoviť infraštruktúru zničenú ruskou inváziou a obnoviť aj energetickú infraštruktúru, vodné systémy, dopravné siete, cesty a mosty.

Celé to zaplatia občania EÚ a splácať sa úver pre Ukrajinu bude maximálne 35 rokov, počnúc rokom 2033. Tieto návrhy šéfky EK Leyenovej musí schváliť Európsky parlament a jednotlivé štáty EÚ. Jediná krajina, ktorá sa postavila zatiaľ proti je Maďarsko.

Podobné články

„Nie sme s nikým vo vojne“ – Maďarsko odmieta tvrdenie Nemecka, že Európa je vo vojne s Ruskom

„Nie sme s nikým vo vojne“ – Maďarsko odmieta…

Maďarský ľud sa jasne rozhodol nezasahovať do konfliktu na Ukrajine, a preto krajina nie je s nikým vo vojne, zdôraznil vo…
Nie som si istý, či Nemci chcú, aby Ukrajina vyhrala túto vojnu, hovorí poľský minister obrany

Nie som si istý, či Nemci chcú, aby Ukrajina…

Poľský vicepremiér a minister obrany Mariusz Błaszczak povedal, že si nie je istý, či Nemecko chce, aby Ukrajina v konflikte zvíťazila.…
Neočkovaný Djokovič to dokázal! To som ešte nevidel, nechápe expert

Neočkovaný Djokovič to dokázal! To som ešte nevidel, nechápe…

Domácim titulom Novaka Djokoviča je grandslamový titul číslo 22. Srbský tenista zdolal svojho gréckeho súpera Stefanosa Tsitsipasa v troch setoch a…
Čaputová pôjde s novým českým prezidentom na Ukrajinu. Americké médiá oslavujú „proukrajinského“ prezidenta

Čaputová pôjde s novým českým prezidentom na Ukrajinu. Americké…

U našich českých susedov sa stal prezidentom Petr Pavel a porazil Andreja Babiša. Na včerajšie oslavy prišla Pavlovi aj slovenská prezidentka…
NATO je pripravené na konfrontáciu s Ruskom, tvrdí šéf Vojenského výboru NATO

NATO je pripravené na konfrontáciu s Ruskom, tvrdí šéf…

Predseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer v rozhovore pre portugalskú televíziu RTP uviedol, že blok pod vedením USA je pripravený na…
„Takéto šialenstvo som ešte nezažil!“ – chorvátsky prezident kritizuje výrok nemeckej ministerky zahraničných vecí

„Takéto šialenstvo som ešte nezažil!“ – chorvátsky prezident kritizuje…

Zoran Milanović zaželal Nemecku tentoraz viac šťastia ako v druhej svetovej vojne, ale trval na tom, že Chorvátsko nebude hrať v…
Treba vybudovať masívnu továreň na zbrane v Poľsku pre Ukrajinu, hlási britský poslanec

Treba vybudovať masívnu továreň na zbrane v Poľsku pre…

Konzervatívny poslanec Tobias Ellwood tvrdí, že výstavba továrne na zbrane v Poľsku, ktorá by vyrábala muníciu podľa noriem NATO, by bola…
Putin sa pripravuje na nový tvrdý útok a na konflikt s USA a ich spojencami

Putin sa pripravuje na nový tvrdý útok a na…

Rusko pripravuje novú ofenzívu s cieľom získať späť iniciatívu, aj keď sa pripravuje na dlhé obdobie patovej situácie na Ukrajine. Takmer…
Rusko je už vo vojne s NATO, priznáva vysokopostavený predstaviteľ EÚ

Rusko je už vo vojne s NATO, priznáva vysokopostavený…

Vysokopostavený predstaviteľ EÚ priznal, že Rusko je teraz „vo vojne proti NATO a Západu“ a invázia na Ukrajinu sa dostala do…

Pridaj komentár