• 23 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Maďarsko a Srbsko pripravujú zmluvu o výstavbe cezhraničného ropovodu na zabezpečenie ruskej ropy

Maďarsko a Srbsko pripravujú zmluvu o výstavbe cezhraničného ropovodu na zabezpečenie ruskej ropy

Maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL a srbská Transnafta pripravujú zmluvu o výstavbe ropovodu medzi mestami Algyő na juhu Maďarska a Nový Sad na severe Srbska, uviedol minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó po stretnutí so srbskou ministerkou energetiky Dubravkou Đedovićovou.

Dodal, že medzi spoločnosťami MOL a Transnafta prebiehajú rokovania o investícii a zmluva by mohla byť podpísaná na srbsko-maďarskom vládnom summite, ktorý je naplánovaný na jún.

Ropovod dlhý 128 kilometrov, ktorého výstavba bude stáť približne 100 miliónov eur, bude slúžiť najmä ako potrubie pre ruskú ropu. Hoci to Szijjártó nešpecifikoval, ropovod s veľkou pravdepodobnosťou zlepší dodávateľský reťazec pre dve rafinérie nachádzajúce sa v Algyő a Novom Sade, kde končia existujúce ropovody.

Na spoločnej tlačovej konferencii s Đedovićom v Budapešti minister povedal, že vojna na Ukrajine vytvára pre Európu vážne energetické problémy a podľa odborníkov bude mimoriadne ťažké pripraviť sa na budúcu zimu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Poukázal na to, že na európskom trhu bude k dispozícii o 60 miliárd kubických metrov ruského plynu menej ako vlani, že dopyt sa výrazne zvýšil v dôsledku opätovného otvorenia čínskej ekonomiky a že kapacity LNG ešte neboli vybudované v takom rozsahu, aby nahradili tento nedostatok.

„My Maďari naďalej vnímame energetickú bezpečnosť ako fyzickú, a nie ideologickú otázku, a preto sa určite nevzdáme dobre zavedených, spoľahlivých zdrojov,“ povedal Szijjártó a dodal, že v kontexte súčasných rokovaní „je maďarsko-srbská strategická spolupráca v oblasti energetiky jednou zo záruk, že dodávky energie do Maďarska budú v nasledujúcom období bezpečné“.

FM uviedol, že zo Srbska, ktoré je spoľahlivou tranzitnou krajinou, prichádza do Maďarska prostredníctvom plynovodu TurkStream 9 až 15 miliónov metrov kubických zemného plynu denne a že susedná krajina je tiež jednou z možných trás pre množstvá plynu, ktoré chce Maďarsko nakupovať od Azerbajdžanu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Maďarsko má preto záujem o rozvoj vnútornej siete v Srbsku, považuje ho za európsku záležitosť, a preto očakáva, že Európska únia bude financovať všetky projekty rozvoja infraštruktúry v regióne, ktoré umožnia strednej Európe prístup k alternatívnym zdrojom. Uviedol, že v tomto roku sa dosiahla rámcová dohoda o uskladnení 500 miliónov metrov kubických zemného plynu pre Srbsko v domácich zásobníkoch v Maďarsku.

Okrem toho maďarská spoločnosť MVM a Srbijagas čoskoro založia spoločný podnik na vykonávanie spoločných činností v oblasti obchodu s plynom, čím sa posilní prítomnosť oboch krajín na stredoeurópskom energetickom trhu, uviedol najvyšší maďarský diplomat.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
NATO nie je pripravené na boj s Ruskom – bývalý americký generál

NATO nie je pripravené na boj…

NATO by nebolo schopné presunúť jednotky a vybavenie na východ dostatočne rýchlo, aby zastavilo hypotetickú ruskú inváziu do Európy, varoval americký…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Niečo sa chystá? „Pripravte sa na najhoršie!“ vyhlásil čínsky prezident

Niečo sa chystá? „Pripravte sa na…

Vodca čínskej komunistickej strany Si Ťin-pching 30. mája povedal svojim najvyšším predstaviteľom národnej bezpečnosti, aby boli pripravení na „najhoršie scenáre“ a…
Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy nevkročí do vojny proti Rusku

Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy…

Maďarský premiér Viktor Orbán sa zaviazal, že pokiaľ bude jeho vláda pri moci, nebude „bojovať“ s Ruskom a nedovolí, aby bola…
Zákaz kúrenie drevom nás neminie. Zamrznú ľudia, ktorí nebudú mať na elektrinu?

Zákaz kúrenie drevom nás neminie. Zamrznú…

Vždy, keď sa na verejnosti objavia informácie o tom, že sa veľmi silno presadzuje zákaz plynových kotlov alebo krbov, mnohí ľudia…

Pridaj komentár