• 24 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 7minúty čítania

Ľudia už kradnú aj maslo: Obchod ho začal baliť do ochranných boxov proti krádeži

Ľudia už kradnú aj maslo: Obchod ho začal baliť do ochranných boxov proti krádeži

Inflácia trhá rekordy, platy však nestúpajú. Ceny všetkého cítia Slováci už posledný rok a tak niektorí nemajú na výber a ich myšlienky smerujú k tomu, že by si potraviny mohli vziať bez zaplatenia.

V jednom z českých obchodov už musia maslo baliť do ochranných boxov, ktoré obsahujú „pípač“, ktorý poznáme zo značkového oblečenia.

Ťažká doba jednoducho ľudí donútila k tomu, že musia kradnúť aj jedlo. Vedúci obchodu tvrdí, že ľudia začali kradnúť maslo či drahé potraviny nad 10 eur.

@prettyboyfromaggy1999 Wau 😂😂 to je moc 😂😂#protebe ♬ Unholy – Sam Smith & Kim Petras

Nie len u nás, ale v celom svete majú problém s rastúcimi cenami potravín. V Británii si priplatia ročne za potraviny o 533 libier viac, a najviac zdražel mlieko, maslo a hydinové mäso.

Sieť potravín v Británii s názvom Iceland teraz začína Britom ponúkať potraviny na splátky. Je to reakcia na drahé potraviny.

Potraviny ponúkajú ľuďom bezúročné mikropôžičky. Platiť v obchode budú môcť špeciálnou kartou.

Pôžičku na potraviny si budú môcť vziať maximálne do 100 libier a splácať ju po desiatich librách týždenne.

Podľa agentúry Bloomberg, ktorá sa odvoláva na údaje Národnej asociácie riaditeľov pre energetickú pomoc (Neada), sa najmenej 20 miliónov domácností v Amerike, teda približne každá šiesta americká domácnosť, oneskorila s platením účtov za elektrinu, pretože rastúce ceny elektriny vyvolali údajne najhoršiu krízu v histórii oneskorených platieb za komunálne služby.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto dievčatko včera zastrelil transsexuál v Amerike

Neada uviedla, že ceny elektriny po desiatich rokoch stagnácie od roku 2020 výrazne vzrástli. Výsledkom prudkého nárastu sú miliardy dolárov v nedoplatkoch za elektrinu.

Infláciu elektriny poháňajú prudko rastúce náklady na fosílne palivá, ako je zemný plyn, uhlie a ropa.

Zemný plyn poháňa približne 40 % americkej energetickej siete a v utorok sa vyšplhal na najvyššiu úroveň od roku 2008.

Nasledujúci graf ukazuje, že po dve desaťročia boli reálne ceny elektriny relatívne stabilné, s výnimkou obdobia komoditného boomu okolo GFC 2008. Teraz index CPI znížený o energiu dosiahol svoj vrchol, hoci elektrina naďalej medziročne rastie na závratných 30 %.

V USA sa čoraz častejšie objavujú odstávky verejných služieb, pretože niektoré domácnosti z nižších vrstiev majú dlhy v tisícoch dolárov na účtoch za elektrinu.

Jean Su, vedúca právnička Centra pre biodiverzitu, ktoré sleduje odpájanie od verejných služieb po celých USA, varovala pred „tsunami odpájania“, pretože najvyššia inflácia za posledných štyridsať rokov požiera mzdy a finančne devastuje chudobných pracujúcich.

Adrienne Niceová je jednou z týchto Američanov, ktorí sa stretávajú s problémami a ktorí dlhujú viac ako 3 000 dolárov na účtoch za komunálne služby. Minulý mesiac dostala „konečné oznámenie“ od energetickej spoločnosti Xcel Energy Inc., ktorá vypla elektrinu v jej garsónke v Minneapolise, keď sa teploty blížili k trojciferným hodnotám.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Už aj USA pripúšťajú, že Zelenský sa bude musieť vzdať časti územia

Nice zistila, že je takmer nemožné ušetriť peniaze za výdavky za komunálne služby, ktoré sa za posledný rok zdvojnásobili, pretože prudko vzrástli aj ceny potravín, prístrešia a benzínu. Jej zle platená práca upratovačky ju uvrhla do energetickej chudoby.

„Proste nechápem, ako môže byť elektrina taká drahá,“ povedala.

Po celej krajine hlásili energetické spoločnosti nárast neplatiacich zákazníkov. Kalifornská spoločnosť PG&E Corp uviedla, že od februára 2020 došlo k 40% skoku v počte rezidenčných zákazníkov, ktorí sa oneskorili s platbami. Spoločnosť Public Service Enterprise Group z New Jersey uviedla, že počet zákazníkov, ktorí sa oneskorili aspoň o 90 dní, vzrástol od marca o 30 %.

„Ľudia na dne, nemôžu platiť“ svoje účty za elektrinu, povedal Mark Wolfe, výkonný riaditeľ spoločnosti Neada.

Čitatelia vedia, že spotrebitelia na najnižšej úrovni sú finančne na dne. Majú vyčerpané kreditné karty, vyčerpané úspory a prírastky miezd sa im kvôli inflácii zmazali. Niet divu, že sa USA začínajú podobať Európe, kde energetická chudoba odsúdila na zánik milióny domácností.

Je len otázkou času, kedy Bidenova administratíva začne rozdávať stimulačné šeky na účty za elektrinu.

Podobné články

Migranti začínajú vo veľkom prichádzať do Európy, z Afriky ich prišiel rekord za 4 dni

Migranti začínajú vo veľkom prichádzať do…

Taliansko sa snaží kontrolovať svoje hranice po tom, ako na jeho južné pobrežie v uplynulých dňoch dorazil rekordný počet nelegálnych prisťahovalcov.…
Vláda ide chrániť zdravie Talianov a zakáže laboratórne pestované potraviny

Vláda ide chrániť zdravie Talianov a…

V návrhu zákona, ktorý v utorok schválila talianska vláda, bude talianskemu priemyslu zakázané vyrábať laboratórne pestované potraviny a krmivo pre zvieratá.…
Heger písal Facebooku: Uprednostňujte taký obsah, ktorý je pravdivý a neohrozuje našu demokraciu

Heger písal Facebooku: Uprednostňujte taký obsah,…

Dočasný premiér Eduard Heger a lídri krajín ako Česko, Ukrajina, Estónsko či Litva vyzvali veľké digitálne platformy, akou je napríklad aj…
Ruská televízia sa vyhráža Slovensku: Hoďme im raketu do Bratislavy, tam, kde sedí premiér Heger

Ruská televízia sa vyhráža Slovensku: Hoďme…

Ruská televízia vyslala nedávno šokujúce správy, ktoré vyvolali vlnu nevôle a obáv. Podľa zdrojov z ruského ministerstva zahraničia označila Ruská federácia…
Musk a odborníci žiadajú pozastavenie vývoja systémov umelej inteligencie. Niečo sa deje?

Musk a odborníci žiadajú pozastavenie vývoja…

Toto posolstvo bolo vyjadrené v otvorenom liste, ktorý podpísali stovky najväčších technologických osobností vrátane Elona Muska. Elon Musk spolu so skupinou…
Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na Ukrajine: Ďakujeme Slováci, že Rusko máte za teroristický štát!

Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na…

Štyri stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko darovalo Ukrajine, chránia oblohu nad Charkovom. Uviedla to v stredu podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Olena Kondratjuková v…

Pridaj komentár