• 10 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Kyjevské jednotky bombardovali ruský ropovod dodávajúci ropu do EÚ

Kyjevské jednotky bombardovali ruský ropovod dodávajúci ropu do EÚ

V stredu skoro ráno bola ostreľovaná nákladná stanica ropovodu Družba v ruskej Brianskej oblasti neďaleko Ukrajiny, tvrdí jej prevádzkovateľ – ropná spoločnosť Transnefť.

O incidente ako prvý informoval kanál Baza Telegram, ktorý uviedol, že zariadenie v obci Sven bolo napadnuté dvakrát v priebehu 20 minút približne o 5.00 h miestneho času. Dodala, že strely zasiahli tri prázdne nádrže na skladovanie paliva, pričom v nich bolo následne zistených niekoľko desaťcentimetrových dier.

O niekoľko hodín neskôr prevádzkovateľ ropovodu Družba, ruská ropná spoločnosť Transnefť, potvrdil útok pre tlačovú agentúru Tass.

„Áno, dnes skoro ráno skutočne došlo k pokusu o teroristický čin proti ropovodnému systému Družba na prekládkovej stanici ‚Brjansk‘,“ povedal agentúre hovorca spoločnosti Igor Demin.

„V dôsledku útoku nebol nikto zranený ani zranený“, povedal Demin a dodal, že „príslušné orgány“ incident vyšetrujú.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Ropovod Družba (Priateľstvo) je jednou z najväčších prepravných sietí ropy na svete, ktorá má dĺžku približne 4 000 km a privádza ropu z Ruska na Ukrajinu, do Bieloruska, Poľska, Maďarska, na Slovensko, do Českej republiky, Rakúska a Nemecka.

Zariadenia ropovodu v Brianskej oblasti boli často terčom útokov z ukrajinskej strany počas konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom. V marci spoločnosť Transnefť uviedla, že v ropnej čerpacej stanici Novozybkov bolo objavených niekoľko výbušných zariadení, ktoré zrejme zhodili drony. Niekoľko týždňov predtým bolo to isté zariadenie ostreľované, ale nevznikli žiadne významné škody.

Ruské regióny Brjansk, Belgorod a Kursk, ktoré všetky hraničia s Ukrajinou, boli za posledný rok viackrát napadnuté kyjevskými silami. Útoky dronov a rakiet boli zamerané na energetickú infraštruktúru a obytné oblasti, čo malo za následok niekoľko mŕtvych a mnoho zranených civilistov a zničenie majetku.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Väčšina Američanov si myslí, že existujú len dve pohlavia, ukázal prieskum

Hlavným horúcim miestom sa v poslednom čase stala Brjanská oblasť. Tento mesiac sa v tejto oblasti vykoľajili dva nákladné vlaky po tom, ako výbušné zariadenia poškodili koľaje, ale obetiam sa našťastie vyhli. Minulý mesiac oblasť zažila jeden z najsmrteľnejších ukrajinských cezhraničných útokov od vypuknutia konfliktu. Pri ostreľovaní obce Suzemka z viacnásobného raketometu zahynuli štyria civilisti a dvaja boli zranení.

V marci skupina ozbrojencov prekročila hranicu z Ukrajiny a potom zaútočila na civilistov a nastražila výbušné zariadenia v osadách v oblasti. Pri tomto vpáde boli zabití dvaja ľudia a zranený desaťročný chlapec.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…

Pridaj komentár