• 26 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 10minúty čítania

Kto povedie svet k rozvoju, G7 alebo skupina BRICS?

Kto povedie svet k rozvoju, G7 alebo skupina BRICS?

Súčasný geopolitický boj o budúce smerovanie ľudskej civilizácie niektorí vnímajú najmä ako stret dvoch hlavných hospodárskych blokov súčasného sveta – skupiny G7, ktorá sa posvätila ako združenie najvplyvnejších ekonomík sveta, a skupiny rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomík BRICS, ktoré zástancovia dominancie G7 označujú ako rozvojové alebo rozvíjajúce sa ekonomiky. Otázkou teda je, ako si tieto dve zoskupenia počínajú z hľadiska svojho vývoja a dynamiky svojho vplyvu.

V lete minulého roka sa obe skupiny na najvyššej úrovni poradili o ďalšom postupe. Skupina G7 sa stretla na zámku Schloss Elmau pri nemeckom Garmisch-Partenkirchene s programom imperiálne korigovať svet, ktorý sa trochu vymyká ich dominancii, najmä potrestaním Ruska sankciami a vyzbrojením Ukrajiny a väčším ohradením sa voči Číne, ktorá sa obohacuje na ich úkor svojím rastúcim vplyvom a hospodárskou silou a vysokou atraktívnosťou ako hospodársky partner.

Súbežne so stretnutím v Nemecku usporiadala Čína prostredníctvom videokonferencie hospodárske fórum BRICS, na ktorom sa jeho členovia – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – radili o tom, ako posilniť svoje hospodárske väzby, ako rozhýbať celkový hospodársky rozvoj sveta a ako sa vysporiadať s tými kontraproduktívnymi politikami G7, ktoré tento želaný rozvoj podkopávajú, keďže BRICS vidí svoj cieľ v snahe o vlastný a svetový rozvoj a v súťažení s G7 o rozvoj.

A ako toto súperenie vyzerá z hľadiska výsledkov rozvoja?

Začiatkom roka 2020 námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov predpovedal, že na základe HDP vypočítaného podľa parity kúpnej sily alebo parity kúpnej sily a vypočítaných prognóz Medzinárodného menového fondu BRICS niekedy v tom roku predbehne G7 v podiele na celkovom svetovom produkte.

(Hrubý domáci produkt podľa parity kúpnej sily a výmenných kurzov je súčet hodnoty všetkých tovarov a služieb vyrobených v krajine ocenených cenami ekvivalentnými Spojeným štátom americkým a je presnejším vyjadrením komparatívnej sily ekonomiky ako jednoduchý výpočet HDP vypočítaný podľa výmenných kurzov, ktoré nafukujú hodnotu produkcie krajín s privilegovanými menami, ako je dolár).

No Riabkovova predpoveď sa nenaplnila, keď vývoj svetovej ekonomiky vážne vykoľajila pandémia a oživenie z nej zmarila hospodárska vojna proti Rusku po vypuknutí ukrajinskej krízy vo februári 2022. Na následnom stretnutí krajín BRICS sa diskutovalo o tom, ako tento rast obnoviť nielen vo svojich krajinách, ale globálne, pretože bez globálneho rastu by nerástli ani krajiny BRICS. Skupina G7 sa o globálny rast príliš nestarala a tieto krajiny ani nedávali veľkú prioritu vlastnému rastu, aby sa udržali pred krajinami BRICS, a radšej bránili takzvaný „medzinárodný poriadok založený na pravidlách“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Joe Biden sa potkol a spadol na pódiu pred ľuďmi

Zámery G7 sa na tomto stretnutí úplne rozplynuli. Väčšina sveta sa odmietla nechať vtiahnuť do konfrontačného prístupu k Rusku a zachovala si neutrálny postoj k tejto neprehľadnej kríze. Vplyv sankcií na ruskú ekonomiku je veľmi obmedzený, ale vplyv na ich vlastné ekonomiky je oveľa väčší a väčšina sveta sa na to pozerá s trpkosťou, pretože to má na nich vplyv, a obviňuje politiku sankcií G7.

Angus King, nezávislý americký senátor za štát Maine, na to nedávno upozornil:

„Keď sa to pred rokom začalo, hovorilo sa len o tom, ako tieto sankcie ochromia Rusko. Ale na základe rečí o tom, že budú vytlačení z trhu a že budú mať nepokoje v uliciach, to vôbec nefungovalo. Boli to hlúpe sankcie. A neuplatňovali ich správne? To sme tak podcenili schopnosť Ruska obísť ich? Prečo režim sankcií nezohral v tomto konflikte žiadnu významnú úlohu?“

Kríza sa vlečie, krajiny G7 sú na pokraji recesie a finančnej krízy a krajiny BRICS očakávajú tento rok hospodársky rast, vrátane sankcionovaného Ruska, ktoré malo byť podľa prognóz na pokraji kolapsu a najlepšie zmeny režimu.

Pozícia krajín G7 je silná, ich analytici tvrdia, že „vyvážené riziká v ich výhľade zostávajú naklonené smerom nadol, ale sú menej naklonené k negatívnym hodnotám ako v predchádzajúcich analýzach“, ale G7 na rozdiel od BRICS nie je motorom globálneho rastu.

Ale aj mimo hlavného prúdu sú v krajinách G7 analytici ako Richard Dias zo spoločnosti Acorn Macro Consulting, ktorá sa označuje za „butik makroekonomického výskumu, ktorý uplatňuje komplexný prístup k analýze svetovej ekonomiky a finančných trhov“. A ten vykonal hĺbkovú interpretáciu údajov zo správy MMF World Economic Outlook, v ktorej porovnal krajiny G7 a BRICS podľa HDP upraveného podľa parity kúpnej sily (PPP), a zistil, že Ryabkom očakávané predbehnutie krajín G7 krajinami BRICS sa už uskutočnilo.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Argentína sa pripojí k banke BRICS

Nešlo o prognózu, ale o konštatovanie zistených skutočností:

BRICS vytvorili 31,5 % svetového HDP upraveného podľa parity kúpnej sily, zatiaľ čo G7 len 30,7 %.

Projekciu však urobil aj Dias a vývoj podielov BRICS a G7 na svetovom HDP nezaťaženom kurzovými deformáciami v nasledujúcom grafe mimoriadne výrečne hovorí o stave ekonomických váh a vyhliadkach súperenia medzi týmito blokmi.

Zároveň sa zdá, že krízová situácia vo svetovom hospodárstve v posledných rokoch, spojená s pandémiou a sankciami voči Rusku, skôr napomáha presunu ekonomického ťažiska z G7 smerom k BRICS. Nielen spomalením ich vlastného rozvoja spôsobeného sankciami Západu, ale aj rastúcim roztrpčením rozvíjajúcich sa ekonomík nad politikou G7, ktorá obetuje svetový rozvoj vlastným mocenským hrám a zámery G7 zasa považuje skôr za prejav postkoloniálnej arogancie a neberie ich ako úprimných partnerov, ktorí sa im snažia pomôcť rozvíjať vlastný hospodársky potenciál.

Niektorí majú tendenciu vnímať hospodársku súťaž BRICS a G7 ako súboj medzi Čínou a USA ako dvoma najväčšími váhami v oboch blokoch. Veľkú váhu však majú aj ostatné krajiny G7, ktoré popri USA všetky stagnujú, a ostatné ekonomiky BRICS sú tiež ťažkými váhami a dlhodobo rastú, pričom súčasné sankcie a hospodárske konflikty brzdia rast G7 viac ako BRICS. A v skutočnosti sa aj v rámci G7 začínajú objavovať nálady trochu podobné tým v rozvojovom svete, s odporom voči mocenským hrám, ktoré brzdia ich rozvoj, prosperitu a voľnú hospodársku spoluprácu. Keď, ako vidíme z nedávnych Macronových vyhlásení, už nejde len o politickú opozíciu.

G7 sa začína javiť skôr ako „spoločenstvo stagnácie“ a BRICS ako úspešné spoločenstvo spoľahlivého rastu, ktoré sa stáva veľmi atraktívnym, takže sa okolo neho formuje BRICS+, aby vytvoril funkčnejšiu prorastovú globálnu spoluprácu, a Argentína a Irán podali žiadosť o vstup do samotného BRICS, pričom záujem prejavili aj Saudská Arábia, Turecko a Egypt, a to v situácii, keď sa čínskej diplomacii podarilo normalizovať vzťahy medzi Saudmi a Iránom.

Do toho vstupuje pokračujúci pokles globálnej dominancie dolára a mimo BRICS vytvorenie akejsi transeurázijskej únie okolo Číny a Ruska. Ktorá z týchto dvoch skupín bude hlavnou hnacou silou svetového hospodárskeho vývoja, sa teda pravdepodobne už začína ukazovať.

zdroj: czech.cri.cn

Podobné články

Argentína sa pripojí k banke BRICS

Argentína sa pripojí k banke BRICS

Argentína je krok od vstupu do Novej rozvojovej banky (NDB) skupiny BRICS, ktorá združuje najväčšie rozvíjajúce sa ekonomiky, informovala vo štvrtok…
Moskva načrtla priority banky BRICS

Moskva načrtla priority banky BRICS

Ruský minister financií Anton Siluanov v utorok na otváracom ceremoniáli ôsmeho výročného zasadnutia Novej rozvojovej banky BRICS v Šanghaji vyzdvihol potenciál…
Aj Venezuela chce vstúpiť pod krídla Číny a Ruska do BRICS

Aj Venezuela chce vstúpiť pod krídla…

Venezuela by sa chcela stať súčasťou skupiny BRICS, pretože toto združenie vytvára nový svetový poriadok, uviedol v pondelok venezuelský prezident Nicolas…
Saudská Arábia rokuje o vstupe do banky BRICS s cieľom rozšíriť možnosti financovania

Saudská Arábia rokuje o vstupe do…

Moskva považuje za jeden z hlavných cieľov Novej rozvojovej banky BRICS (NDB) ochranu členských štátov bloku (Brazília, Rusko, India, Čína a…
USA majú silnú konkurenciu: 20 krajín chce pod krídla Číny a Ruska do BRICS

USA majú silnú konkurenciu: 20 krajín…

Pred blížiacim sa samitom BRICS v Južnej Afrike prejavili záujem o vstup alebo aspoň podporu dve desiatky krajín. Majú medzi nimi…
Do BRICS sa chce pridať ďalších 30 štátov

Do BRICS sa chce pridať ďalších…

Hospodárske zoskupenie krajín BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika) bude čoskoro naberať nových členov. O členstvo požiadalo ďalších 19 krajín…

Pridaj komentár