• 27 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Košičanom je doma zima. Radiátory nemusia byť na dotyk teplé, tvrdí dodávateľ

Košičanom je doma zima. Radiátory nemusia byť na dotyk teplé, tvrdí dodávateľ

Košičania sa v bytoch sťažujú, že im je zima a radiátory sú nejaké studené. Dodávateľ tepla v meste však tvrdí, že kúria stále.

Vykurovacia sezóna v Košiciach začala v septembri, no miestni majú studené radiátory, informuje regionálny denník Korzár. Tamojší obyvatelia pracujúci formou home office sa dokonca sťažujú, že za počítačom sedia celý deň pri 19 či 20 stupňoch Celzia.

Jeden z Košičanov, ktorý sa sťažuje na studené radiátory, upozornil na „udivujúci“ spôsob merania teploty.

Podľa jeho slov sa v čase najväčšieho chladu, teda medzi 4:00 a 6:00 ráno, teplota nemeria. K jej meraniu má podľa Košičana dochádzať až o siedmej hodine.

„Zaujímavé je aj to, že sa počíta dvakrát teplota o 21:00. Medzi 21:00 a 7:00 asi nie je v práci nik, kto by teplotu zaznamenal. Napríklad 24.10.2022 sa nekúrilo celý deň, večer bola teplota v byte 19 až 20 stupňov. Nekúrili ani v noci, až ráno o siedmej asi na 20 minút, následne sa kúrenie opäť zastavilo,“ sťažuje sa Pavol.

V spomínanej veci oslovil denník Korzár aj samotného dodávateľa tepla TEHO. Ten sa bráni tým, že dodávku tepla neprerušoval.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Skúsení záhradkári dávajú zápalky k rastlinám. Nebudete veriť, ako ich to ochráni

Riaditeľ Tepelného hospodárstva Jaroslav Tkáč uviedol, že kúrenie prebieha v zmysle platnej legislatívy.

„Takto máme dohodnuté dodávky tepla so zmluvnými odberateľmi (správcovské spoločnosti, bytové družstvá),“ argumentuje.

Prečo majú teda odberatelia studené vykurovacie telesá? Tkáč sa bráni tým, že podľa ekvitermickej krivky pri +13 stupňoch Celzia je výstupná teplota média do ústredného kúrenia 35 stupňov Celzia.

V takom prípade je podľa neho teplota dotykom na vykurovacom telese málo citeľná.

„Ďalším faktorom sú termostatické hlavice na ventiloch vykurovacích telies. Od jej správneho umiestnenia a stupňa nastavenia závisí teplota. Ak je nastavená napríklad III. stupeň, tak zatvára asi pri 20 stupňoch Celzia v interiéri,“ vyjadril sa pre Korzár.

Tkáč zároveň uviedol, že teplo dodávajú len po odberné miesta na vstupe do objektu. Za vnútorné rozvody je údajne zodpovedný správca objektu.

„Z našej skúsenosti k najčastejším nedostatkom na strane odberateľa patrí zavzdušnený systém. Ale aj nesprávne nastavenie objektových regulácií, zle nastavené termohlavice na vykurovacích telesách a v neposlednom rade neobjektívne meranie teploty interiéru,“ doplnil.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čo je to za žltý prach? Väčšina ľudí netuší, odkiaľ vlastne pochádza. Povieme vám to

„Som zastupca vlastnikov – klasika v jeseni – otázky od susedov: „Kedy začnú kúriť“? Odpovedám že kúria. „Ale mne je zima!“ Tak sa pýtam že koľko má stupňov v byte… že nevie. Donesiem teplomer, nameria v byte 22,8°C… radiátory nastavené na „3 z 5″. Čo čakajú? Horúce radiátory? Veď v zateplenom dome s vyregulovaným kúrením bude radiátor teplý na dotyk iba ak bude vonku pár dní mrznúť.“ píše Peter v diskusii.

„nikto sa nezohreje, ale kúria ..to má aký zmysel? Spotrebovaná energia sa bude účtovať komu?“ pýta sa Jana.

„19-20 stupnov je bezna interierova teplota vo viacerych krajinach Europy. Len si musime zvyknut, kedze sme rozmaznani sediet doma v letnom obleceni pri tropickych 23-24°C v zimnom obdobi.“ píše Bibi.

„Nie sú teplé ale kúria??? Ej bistu…sa budeme moresom od kosicanov učiť…aby sme nepomrzli. Ako ohnik ktorý nehorí. Ktovie aké faktúry budú za tie studené radiátory.“ napísala Magda.

Podobné články

Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V USA a Európe hrozí vlna…

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v…
57-ročný muž schudol 12 kíl a zbavil sa bolesti kĺbov. Použil na to cesnak, zázvor a citróny

57-ročný muž schudol 12 kíl a…

S pribúdajúcim vekom sa v našom tele ukladá čoraz viac toxínov a nadváhy. A s tým súvisí aj vznik rôznych ochorení.…
Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho,…

Dr. Garry Nolan, nominovaný na Nobelovu cenu, vyhlásil, že si je stopercentne istý, že medzi nami ľuďmi žijú mimozemšťania alebo mimozemský…
Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré zabúdame. Jeden kus je viac ako 20 pomarančov

Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré…

Indické egreše boli v staroveku veľmi cenené, ale spomínajú sa aj v ajurvédskych textoch. Užitočné sú všetky ich časti vrátane koreňov,…

Pridaj komentár