• 30 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Kľúčové rozvíjajúce sa mocnosti sa vyhýbajú podpore USA v konflikte s Ruskom a Čínou

Kľúčové rozvíjajúce sa mocnosti sa vyhýbajú podpore USA v konflikte s Ruskom a Čínou

Nová národná obranná stratégia Washingtonu považuje Čínu za najvýznamnejšieho strategického konkurenta Ameriky, zatiaľ čo Rusko je označované za „akútnu hrozbu“ schopnú kybernetických a raketových útokov na USA.

Celý rad veľkých rozvojových krajín sa snaží vynechať zintenzívňujúci sa konflikt USA s Ruskom a Čínou, citovali americké noviny úniky z Pentagónu.

Uniknuté informácie obsahujú tajné hodnotenia amerických spravodajských služieb, z ktorých vyplýva, že krajiny ako India, Brazília, Pakistan a Egypt sa snažia „rozdeliť lojalitu v dobe, keď Amerika už nie je nespochybniteľnou svetovou superveľmocou“.

Podľa dokumentov čelí globálny program prezidenta Joea Bidena značným výzvam, pretože vplyvné uvedené regionálne mocnosti sa „snažia zostať bokom“ sporu Washingtonu s Moskvou a Pekingom a niekedy toto súperenie využívajú vo svoj prospech.

Pokiaľ ide o Pakistan, v jednom z uniknutých dokumentov sa uvádza, že štátna ministerka zahraničných vecí tejto krajiny Hina Rabbani Khar v marci tvrdila, že Islamabad sa už „nemôže pokúšať udržať strednú cestu medzi Čínou a Spojenými štátmi“.

Khar údajne v internom memorande vyjadrila obavy, že „inštinkt“ zachovať partnerstvo Pakistanu s Amerikou môže poškodiť „skutočnú strategickú“ spoluprácu Islamabadu s Pekingom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  NATO nie je pripravené na boj s Ruskom - bývalý americký generál

Pokiaľ ide o Indiu, v jednom z ďalších uniknutých dokumentov sa uvádza, že poradca pre národnú bezpečnosť krajiny Adžit Kumar Doval predtým ubezpečil svojho ruského partnera Nikolaja Patruševa o podpore Naí Dillí Moskve „na multilaterálnych miestach, pričom vyzdvihol aj neochotu Indie podporiť Západom podporovanú rezolúciu OSN o Ukrajine“.

Biely dom ani americké ministerstvo obrany sa k tejto záležitosti nevyjadrili.

Vedecký pracovník Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier Matias Spektor pre americké noviny uviedol, že rozvíjajúce sa mocnosti sa „rekalibrujú“, keďže Čína rozširuje „nový ekonomický a vojenský vplyv“ a Rusko „demonštruje svoju schopnosť odrážať tlak Západu“.

„Nie je jasné, kto skončí na vedúcej pozícii o 10 rokov, takže potrebujú diverzifikovať svoje riziko a zabezpečiť sa,“ dodal vedec.

V novej národnej obrannej stratégii USA, ktorá bola zverejnená koncom októbra 2022 spolu s Prehľadom jadrovej politiky krajiny a Prehľadom protiraketovej obrany, Bidenova administratíva označila Čínu za „následného strategického konkurenta pre nadchádzajúce desaťročia“, pričom Rusko označila za „akútnu hrozbu“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

„[Čína] a Rusko v súčasnosti predstavujú nebezpečnejšie výzvy pre bezpečnosť a ochranu doma, a to aj napriek pretrvávajúcim teroristickým hrozbám,“ tvrdilo sa v dokumente a dodalo sa, že obe krajiny nasadili vesmírne kapacity, ktoré by údajne mohli zaútočiť na GPS a ďalšie „vesmírne kapacity USA, ktoré podporujú vojenskú moc a každodenný civilný život“.

V rozhovore s novinármi po zverejnení stratégie vtedy americký minister obrany Lloyd Austin tvrdil, že hoci Rusko „nemôže dlhodobo systémovo ohrozovať Spojené štáty“, na rozdiel od Číny „predstavuje bezprostrednú a ostrú hrozbu pre naše [americké] záujmy a hodnoty“.

Pokiaľ ide o utajované spravodajské dokumenty, tie v posledných týždňoch unikli na stránky sociálnych médií a poskytli najmä informácie o množstve citlivých bezpečnostných záležitostí súvisiacich s konfliktom na Ukrajine vrátane ukrajinskej protivzdušnej obrany, ruských vojenských aktivít a hodnotení amerického konfliktu.

Pentagón potvrdil, že dokumenty „zrejme obsahujú citlivé a vysoko utajované materiály“, ale trval na tom, že prinajmenšom niektoré boli sfalšované. Ruské ministerstvo zahraničných vecí zasa naznačilo, že úniky môžu byť falošné a odrážať úmyselný pokus zavádzať Moskvu.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
NATO nie je pripravené na boj s Ruskom – bývalý americký generál

NATO nie je pripravené na boj…

NATO by nebolo schopné presunúť jednotky a vybavenie na východ dostatočne rýchlo, aby zastavilo hypotetickú ruskú inváziu do Európy, varoval americký…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Niečo sa chystá? „Pripravte sa na najhoršie!“ vyhlásil čínsky prezident

Niečo sa chystá? „Pripravte sa na…

Vodca čínskej komunistickej strany Si Ťin-pching 30. mája povedal svojim najvyšším predstaviteľom národnej bezpečnosti, aby boli pripravení na „najhoršie scenáre“ a…
Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy nevkročí do vojny proti Rusku

Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy…

Maďarský premiér Viktor Orbán sa zaviazal, že pokiaľ bude jeho vláda pri moci, nebude „bojovať“ s Ruskom a nedovolí, aby bola…

Pridaj komentár