• 26 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Kde je ruská banková kríza? pýta sa prestížny portál Forbes

Kde je ruská banková kríza? pýta sa prestížny portál Forbes

“Sankcie mali zničiť ruský finančný sektor. To sa stalo a nestalo. Kde je ruská banková kríza?” – pýta sa prestížny portál Forbes.

Áno, sankcie poškodili ruské finančné inštitúcie. Ale ruská banková kríza, taká, akú sme nedávno videli v USA v prípade Silicon Valley Bank a vo Švajčiarsku v prípade Credit Suisse, nenastala.

V ruských bankách nikdy nedošlo k hromadnému vyberaniu vkladov. Rubeľ sa posilnil. A hoci väčšinu bánk chráni štát – na čele so Sberbank a VTB – ruská centrálna banka strávila väčšinu posledného desaťročia prácou na očistení finančného systému.

Z tohto dôvodu ruské banky prežili sankčný režim Západu a stiahnutie akcií z burzy lepšie, ako by si ktokoľvek vedel predstaviť. Pre cynického Rusa je pohľad na to, ako horí Silicon Valley Bank a Credit Suisse, zatiaľ čo ich bankári sú zárobkovo činní, ako úsmev pred objektívom kamery pred horiacou budovou.

Keby sankcie prišli v čase, keď ruská centrálna banka čistila svoje “zombie banky” – rozpútalo by sa peklo. Ale keď vidíme, koľko toho neporiadku sa podarilo zmiesť ešte pred nástupom sankčných režimov v roku 2022, ruské banky zostávajú bezpečné a zdravé.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Sankčná politika, ktorá je najtvrdšou, aká kedy bola voči Rusku zavedená, je stará 13 mesiacov. Pravidelne sa objavujú nové. Nie je jasné, čo môže nasledovať, keďže ruské finančné inštitúcie už boli z veľkej časti odrezané od západného systému.

Ruský finančný sektor a jeho domáce banky sa nedostávajú na titulné stránky novín tak, ako banky v USA a Európe. Vydržali nápor sankcií.

Prišli o svoje európske a americké aktíva, ktoré sa v najbližších rokoch nevrátia, ak vôbec niekedy. Generálny riaditeľ Sberbank Herman Gref v tlačových správach uviedol, že Sberbank je “najviac napadnutým subjektom” v krajine, ktorý zažíva “bezprecedentné výzvy z hľadiska zložitosti a sily”. Uviedol, že Sberbank stratila takmer všetky svoje aktíva v zahraničí, čo viedlo k masívnym odpisom.

Ruský prezident Vladimir Putin sa však usmieva nad horiacimi budovami Credit Suisse a stratenými 200 miliardami dolárov vo vkladoch Silicon Valley Bank, ktoré potrebujú bezprecedentnú podporu FDIC na ochranu majiteľov účtov. Banka je teraz platobne neschopná.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

“Vďaka profesionálnym krokom našej bankovej komunity, vládnych agentúr a úsiliu centrálnej banky chcem zdôrazniť, že sa nám vo všeobecnosti podarilo prekonať všetky tieto (sankčné) ťažkosti,” povedal Putin začiatkom tohto mesiaca v Moskve po stretnutí s generálnym riaditeľom Sberbank. Súčasná stabilná pozícia Sberbank je podľa neho “dobrým signálom pre celú ekonomiku”.

Očakáva sa, že sankcie zostanú v platnosti ešte dlho. Zložia sa jedného dňa aj ruské banky, na ktoré sa vzťahujú prísne sankcie?

“Kto vie, čo sa v Rusku stane, pretože všetci vieme len to, čo čítame v tlači, a v tlači čítame, že Rusko pred sankciami šikovne hospodárilo so svojimi bankami, a tak to po sankciách zvládli v poriadku,” hovorí známy komoditný investor Jim Rogers zo svojho domova v Singapure, ktorý bol riaditeľom ruskej spoločnosti PhosAgro, vyrábajúcej hnojivá. “Videli sme, ako rubeľ klesol, keď boli sankcie zavedené po prvýkrát, potom išiel nahor. Takže už len v tomto prípade mi trh hovorí, že niekto v Rusku urobil niečo správne,” hovorí.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
NATO nie je pripravené na boj s Ruskom – bývalý americký generál

NATO nie je pripravené na boj…

NATO by nebolo schopné presunúť jednotky a vybavenie na východ dostatočne rýchlo, aby zastavilo hypotetickú ruskú inváziu do Európy, varoval americký…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V USA a Európe hrozí vlna…

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v…

Pridaj komentár