• 24 januára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 7minúty čítania

Každý týždeň umiera skoro o 3-tisíc Britov viac, ako obvykle

Každý týždeň umiera skoro o 3-tisíc Britov viac, ako obvykle

Poslanci vyzvali na urýchlené vyšetrenie prudko rastúcej úmrtnosti v Británii, keďže každý týždeň zomiera tisíce ľudí viac ako zvyčajne.

Za sedem dní do 13. januára bolo v Anglicku a Walese zaznamenaných 17 381 úmrtí, čo je o 2 837 viac, ako je priemer v tomto ročnom období.

Ide o najvyšší počet nadlimitných úmrtí od 3 429 úmrtí v týždni do 12. februára 2021, keď Spojené kráľovstvo zažívalo druhú vlnu nákazy Covid-19 a očkovanie sa ešte len začalo.

Pri tejto príležitosti tvorili úmrtia spojené s koronavírusom 37 % všetkých registrovaných úmrtí, uvádza Úrad pre národnú štatistiku.

V poslednom týždni však Covid-19 predstavoval len 5 % z celkového počtu úmrtí, čo znamená, že vysokú úmrtnosť pravdepodobne spôsobili iné faktory.

Zdravotnícki experti tvrdia, že medzi ne môžu patriť meškania sanitiek, dlhé čakanie na pohotovosti, neuspokojené potreby počas pandémie a veľké zaostávanie v bežnej starostlivosti NHS.

Podpor náš nový portál a zdieľaj naše články na sociálnych sieťach. Sme vám za to veľmi vďační a ďakujeme každému jednému za ochotu! A nezabudnite! Slovensko na prvom mieste! Ďakujeme!

Nadbytočné úmrtia, niekedy nazývané aj dodatočné úmrtia, predstavujú počet úmrtí, ktorý je vyšší ako priemer za rovnaké obdobie v predchádzajúcich rokoch.

Túto zimu došlo k prudkému nárastu týchto údajov, pričom v posledných dvoch decembrových týždňoch bolo úmrtí o 21 % a 20 % viac ako priemer, po ktorých nasledovalo 14 % a 20 % v prvých dvoch januárových týždňoch.

Some 17,381 deaths were registered in England and Wales in the seven days to January 13 – 2,837 above average for the time of year. This is the highest number of excess deaths since 3,429 in the week to February 12, 2021, when the UK was experiencing its second wave of Covid-19 infections and vaccination had only just begun

Kráľovská akadémia urgentnej medicíny (Royal College of Emergency Medicine) varovala, že v dôsledku meškania záchrannej služby a liečby zomiera až 500 ľudí týždenne.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Nemecká ministerka zahraničných vecí: Vedieme vojnu proti Rusku

Labouristický tieňový minister zdravotníctva Andrew Gwynne v utorok obvinil vládu z „popierania a obchádzania zákona“ a Steva Barclaya označil za „čiastočne človeka, čiastočne boháča“, pretože odmietol akceptovať tieto údaje.

Počas otázok o zdravotníctve v Dolnej snemovni pán Gwynne povedal: „V roku 2022 bolo o 50 000 úmrtí viac, ako by sme inak očakávali.

„Ak nepočítame pandémiu, je to najhoršie číslo od roku 1951.

„Minister zdravotníctva – čiastočne človek, čiastočne boháč – tvrdí, že tieto čísla neakceptuje, ale každý týždeň zomrie až 500 ľudí čakajúcich na základnú starostlivosť a my stále dostávame to isté staré toryovské popieranie a obchádzanie zákona.

Ministerka zdravotníctva Maria Caulfieldová odpovedala: „Ja sa radšej zaoberám faktami… BMJ zaradil Spojené kráľovstvo do stredu tabuľky v Európe, pokiaľ ide o úmrtnosť, porovnateľnú s Talianskom.

„V skutočnosti má Nemecko vyššiu úmrtnosť – 15,6 %, Fínsko 20,5 % a Poľsko 13,3 %.

Povedala, že „pre nadmernú úmrtnosť existujú klinické dôvody, nie politické, a možno by si mal túto skutočnosť uvedomiť“.

Konzervatívna bývalá ministerka Esther McVeyová požiadala o „naliehavé a dôkladné vyšetrenie“ nadmerného počtu úmrtí.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Francúzi si nenechajú skákať po hlavách! Masívne protesty zablokovali celú krajinu

Povedala poslancom Dolnej snemovne: „Hlavný lekár nedávno varoval, že súčasné nadmerné úmrtia, ktoré nie sú spôsobené vírusom HIV, sú sčasti spôsobené tým, že pacienti počas pandémie nedostávajú statíny alebo lieky na krvný tlak.

„Keď sa však pozrieme na údaje o statínoch na stránke openprescribing.net, ktorá je založená na mesačnom predpisovaní NHS, zdá sa, že k poklesu nedošlo.

Kde sú teda dôkazy? A ak neexistuje, čo spôsobuje tieto nadmerné úmrtia?

Zaviaže sa minister, že túto záležitosť urýchlene a dôkladne prešetrí?

Slečna Caulfieldová odpovedala: „Vidíme nárast nadmerného počtu úmrtí v tejto krajine, ale vidíme to aj vo Walese, v Škótsku, v Severnom Írsku a v celej Európe, a existuje celý rad faktorov.

„Ako sme videli v decembri, zvýšil sa počet ľudí hospitalizovaných s chrípkou, Covidom a inými zdravotnými problémami, a to nielen v tejto krajine, ale aj v celej Európe.

Z najnovších údajov vyplýva, že úmrtia súvisiace s chrípkou a zápalom pľúc predstavovali takmer štvrtinu (24 %) všetkých úmrtí registrovaných v Anglicku a Walese v prvých dvoch týždňoch roka.

Úmrtia, pri ktorých boli chrípka a zápal pľúc zaznamenané ako základná príčina smrti, predstavovali 9 % registrácií v týždni do 6. januára a 8 % v poslednom týždni, čo sú úrovne, ktoré neboli zaznamenané od obdobia pred pandémiou.

Podobné články

Obciam prišli obrovské pokuty za to, že šetrili elektrinu či plyn

Obciam prišli obrovské pokuty za to, že šetrili elektrinu…

Vysoké ceny energií viedli samosprávy na Slovensku k tomu, že sa snažili šetriť. Vypínali verejné osvetlenie a sťahovali plynové kohútiky, no…
Matka na východe Slovenska nechala šoférovať batoľa (Video)

Matka na východe Slovenska nechala šoférovať batoľa (Video)

Nedávny prípad z východného Slovenska ukazuje, že nezodpovedné správanie sa stále pretrváva na našich cestách. Matka z tejto oblasti nechala šoférovať…
Turci varujú svojich občanov pred cestami do Európy a USA

Turci varujú svojich občanov pred cestami do Európy a…

Turecko v sobotu vydalo varovanie pre svojich občanov cestujúcich do zahraničia na Západe, v ktorom opisuje „možné islamofóbne, xenofóbne a rasistické…
„Nie sme s nikým vo vojne“ – Maďarsko odmieta tvrdenie Nemecka, že Európa je vo vojne s Ruskom

„Nie sme s nikým vo vojne“ – Maďarsko odmieta…

Maďarský ľud sa jasne rozhodol nezasahovať do konfliktu na Ukrajine, a preto krajina nie je s nikým vo vojne, zdôraznil vo…
Nie som si istý, či Nemci chcú, aby Ukrajina vyhrala túto vojnu, hovorí poľský minister obrany

Nie som si istý, či Nemci chcú, aby Ukrajina…

Poľský vicepremiér a minister obrany Mariusz Błaszczak povedal, že si nie je istý, či Nemecko chce, aby Ukrajina v konflikte zvíťazila.…
Neočkovaný Djokovič to dokázal! To som ešte nevidel, nechápe expert

Neočkovaný Djokovič to dokázal! To som ešte nevidel, nechápe…

Domácim titulom Novaka Djokoviča je grandslamový titul číslo 22. Srbský tenista zdolal svojho gréckeho súpera Stefanosa Tsitsipasa v troch setoch a…
Čaputová pôjde s novým českým prezidentom na Ukrajinu. Americké médiá oslavujú „proukrajinského“ prezidenta

Čaputová pôjde s novým českým prezidentom na Ukrajinu. Americké…

U našich českých susedov sa stal prezidentom Petr Pavel a porazil Andreja Babiša. Na včerajšie oslavy prišla Pavlovi aj slovenská prezidentka…
NATO je pripravené na konfrontáciu s Ruskom, tvrdí šéf Vojenského výboru NATO

NATO je pripravené na konfrontáciu s Ruskom, tvrdí šéf…

Predseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer v rozhovore pre portugalskú televíziu RTP uviedol, že blok pod vedením USA je pripravený na…
„Takéto šialenstvo som ešte nezažil!“ – chorvátsky prezident kritizuje výrok nemeckej ministerky zahraničných vecí

„Takéto šialenstvo som ešte nezažil!“ – chorvátsky prezident kritizuje…

Zoran Milanović zaželal Nemecku tentoraz viac šťastia ako v druhej svetovej vojne, ale trval na tom, že Chorvátsko nebude hrať v…

Pridaj komentár