• 9 februára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Katar odmieta potraviny z hmyzu, ktoré konzumujeme v EÚ. Vadí im to z tohto dôvodu

Katar odmieta potraviny z hmyzu, ktoré konzumujeme v EÚ. Vadí im to z tohto dôvodu

Výrobky z hmyzu nespĺňajú „požiadavky technických predpisov pre halal potraviny“, uviedlo katarské ministerstvo zdravotníctva vo svojom vyhlásení vo štvrtok neskoro večer.

Výrobky z hmyzu nespĺňajú „požiadavky technických predpisov pre halal potraviny“, uviedlo katarské ministerstvo zdravotníctva vo svojom vyhlásení vo štvrtok neskoro večer.

Predpisy Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive „a náboženský postoj príslušných orgánov“ zakazujú „konzumáciu hmyzu alebo bielkovín a doplnkov z nich získaných“, dodáva sa v ňom.

Katar uviedol, že toto oznámenie nadväzuje na „rozhodnutie niektorých krajín schváliť používanie hmyzu pri výrobe potravín“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ruský poslanec žiada vymazať Anglicko z povrchu zeme: A potom to všetko skončí

Komisia EÚ minulý mesiac schválila larvy múčnatky – druhu chrobáka – a výrobok obsahujúci cvrčka domáceho na použitie v potravinách.

Hmyz je už dlho zdrojom bielkovín v komunitách na celom svete, ale jeho spotreba sa rozširuje, pretože rastie tlak na hľadanie alternatív k mäsu a iným potravinám, ktoré sú spojené s vysokými emisiami skleníkových plynov.

EÚ v súčasnosti schválila štyri druhy hmyzu ako „nové potraviny“. Všetky výrobky obsahujúce hmyz musia byť jasne označené.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Takmer 200 bankám hrozí rovnaký osud ako SVB

Akademici tvrdia, že v islamskom práve nie je jasne stanovené, či sa hmyz môže jesť. Väčšina z nich tvrdí, že kobylky sú halal alebo povolené, pretože sa spomínajú v Koráne.

Mnohí islamskí učenci však odmietajú iný hmyz, pretože sa považuje za nečistý.

Katar uviedol, že súlad potravín s pravidlami halal kontrolujú „islamské orgány akreditované ministerstvom a jeho medzinárodne akreditované laboratóriá“, ktoré určujú zdroj bielkovín v potravinách.

Podobné články

Vedci z CERN-u oznámili, že po zapnutí Veľkého hadrónového urýchľovača sa deje niečo zvláštne

Vedci z CERN-u oznámili, že po…

Najsilnejšie magnetické pole, aké bolo kedy namerané kdekoľvek vo vesmíre, nevytvorilo žiadne zistiteľné magnetické monopóly. Hoci početné výpočty možných javov, ktoré…
SLEDUJEME NAŽIVO: Asteroid preletí medzi zemou a mesiacom nebezpečne blízko. Bude viditeľný teleskopom

SLEDUJEME NAŽIVO: Asteroid preletí medzi zemou…

Agentúra Associated Press informovala, že „zabijak miest „, asteroid známy ako 2023 DZ2, prejde v sobotu medzi obežnou dráhou Zeme a Mesiaca. Asteroid,…
Je veľmi pravdepodobné, že zakážu aplikáciu TikTok

Je veľmi pravdepodobné, že zakážu aplikáciu…

Generálny riaditeľ spoločnosti TikTok Shou Chew dostal vo štvrtok zabrať, keď vystúpil pred výborom pre energetiku a obchod Snemovne reprezentantov v Kongrese v USA,…
Akcie nemeckej Deutsche Bank prudko padajú. Európania, držte si klobúky a peňaženky

Akcie nemeckej Deutsche Bank prudko padajú.…

Vrámci nedávnej bankovej krízy, ktorá sa preniesla na svetové trhy, sa ďalšia banka dostáva do problémov – tentoraz v Nemecku. Deutsche…
Putin tvrdo reaguje na Slovensko: Darovaním stíhačiek ste si úplne pokazili vzťahy s Ruskom

Putin tvrdo reaguje na Slovensko: Darovaním…

V piatok 24. marca 2023 Rusko označilo presun štyroch stíhačiek typu MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu za nepriateľský krok a porušenie…
Na okupovanom Kryme vztýčili ukrajinskú vlajku. Odpor proti Putinovi rastie

Na okupovanom Kryme vztýčili ukrajinskú vlajku.…

Na komunikačnej veži na Kryme bola tento týždeň podľa jedného z úradníkov vztýčená ukrajinská vlajka. Podľa neho na čiernomorskom polostrove, ktorý…

Pridaj komentár