• 26 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 8minúty čítania

Jedlá sóda najlepšie hnojivo a ochrana proti škodcom v záhrade

Jedlá sóda najlepšie hnojivo a ochrana proti škodcom v záhrade

Vedeli ste, aká užitočná je v záhrade obyčajná jedlá sóda? Dnes vám povieme, ako používať jedlú sódu v záhrade! Jedlá sóda je vynikajúcim prostriedkom proti škodcom a chorobám!

Je to organický produkt, bezpečný pre rastliny, ľudí, zvieratá, hmyz a pôdne mikroorganizmy. Sóda zlepšuje vlastnosti pôdy, chuť ovocia a je tiež zložkou vynikajúceho hnojiva.

Jedlá sóda je alternatívou chemických fungicídov a insekticídov.

Použitie jedlej sódy v záhrade a zeleninovej záhrade

Hnojenie sódou

Jedlá sóda sa výborne osvedčuje aj ako zložka veľmi univerzálneho hnojiva, ktoré vyživuje, posilňuje rastliny a zvyšuje ich odolnosť: 1 čajová lyžička jedlej sódy, 1 čajová lyžička epsomskej soli, 1/2 čajovej lyžičky amoniaku a 4 litre vody. Zmiešajte a zalievajte rastliny raz za 1-2 týždne.

Zlepšenie chuti ovocia

Sóda tiež zlepšuje chuť ovocia tým, že zvyšuje jeho sladkosť. Môžeme posypať štyri čajové lyžičky sódy okolo kríka alebo dvakrát toľko okolo ovocného stromu a túto kúru opakovať 3-krát za sezónu. Alebo si pripravte postrek z roztoku: 2 polievkové lyžice jedlej sódy na 5 litrov vody. Postrekom postriekajte ovocie (paradajky, hrozno, ríbezle atď.), aby ste zvýšili obsah cukru v ovocí.

Ošetrenie osiva

Vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam je jedlá sóda ideálna na ošetrenie semien pred výsevom. Rozpustite 5 g sódy v 1 litri úžitkovej vody a namočte do nej semená na 4 až 6 hodín.

Hubové ochorenia

Zalievanie rastlín roztokom sódy pomôže zničiť huby, ktoré spôsobujú choroby koreňov a stoniek.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Použite ocot v záhrade a uvidíte, čo sa stane. Tieto triky vás prekvapia

Veľmi všestranné využitie sódy bikarbóny je v boji proti škodcom. Nižšie uvádzame druhy škodcov, ktoré s ňou môžeme kontrolovať, pomery roztokov a spôsob ich aplikácie.

Plesňový prášok

Už 2-3 ošetrenia roztokom jedlej sódy pomôžu vyliečiť rastliny z múčnatky.

Vezmite 4 polievkové lyžice sódy a 2 polievkové lyžice tekutého mydla, rozpustite v 10 litroch vody. Vzniknutý roztok používame na postrek v 7-dňových intervaloch.

Takýto roztok sódy dokonale ochráni kríky, stromy, ako aj cukety, tekvice a uhorky pred múčnatkou, ktorých listy sú v daždivom lete veľmi často pokryté bielošedým povlakom.

Plesne, sivá pleseň

Okrem toho je sóda účinná proti plesni paradajok a sivej plesni na hrozne.

Zrieďte 3 polievkové lyžice jedlej sódy v 10 litroch vody, pridajte trochu mydla a dôkladne postriekajte každý list rastliny vzniknutou tekutinou. Ošetrenie vykonajte 2-3 týždne po vysadení sadeníc paradajok do zeme a opakujte každých 7-12 dní počas celého vegetačného obdobia.

Húsenice

Roztok sódy je spoľahlivým ochranným opatrením proti húseniciam listonoha, ktoré napádajú ovocné stromy. Stojí za zmienku, že tento roztok možno bezpečne aplikovať počas kvitnutia a plodenia.

Zrieďte 5 polievkových lyžíc sódy a 2 polievkové lyžice tekutého mydla v 10 litroch vody a dobre premiešajte.

Roztok dôkladne nastriekame na koruny stromov. Po niekoľkých dňoch postup opakujeme a robíme to dovtedy, kým z rastliny nezmiznú všetky húsenice.

Húsenice kapusty nemajú rady ani sódu. V tomto prípade sódu nerozpúšťame vo vode, ale posypeme ňou listy kapusty. Najlepšie je to urobiť ráno, keď je rosa, vtedy sóda vydrží na rastlinách dlhšie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Tento jednoduchý trik ochráni vaše paradajky pred plesňou. Mnoho záhradkárov používa túto metódu

Štipku sódy je vhodné pridať aj do jamky pri sadení sadeníc kapusty do zeme.

Sóda proti mravcom

Sóda pomôže zbaviť sa aj mravcov. Pomocou lopatky opatrne vyhrabte mravenisko a hojne ho posypte jedlou sódou.

Slimáky, drôtovce, larvy

Hydrogenuhličitan sodný nemajú radi slimáky a drôtovce. Pravidelne počas sezóny posypeme pôdu na záhonoch jedlou sódou. Pri sadení zemiakov pridáme štipku sódy do každej jamky. Touto metódou zároveň znižujeme kyslosť
kyslosť pôdy.

Vošky

Na vošky a iných škodcov, ktorí sa živia na listoch, používame postrek (v rovnakej koncentrácii ako v boji proti múčnatke) alebo môžeme vrcholky konárov, kde sa kolónie škodcov zvyknú zhromažďovať, ponoriť do roztoku sódy (1 čajová lyžička sódy na 1 liter vody).

Sóda na kvety

Sóda je dobrým pomocníkom v kvetinovej záhrade. Postrek kvetov a okrasných kríkov pomáha zbaviť sa múčnatky a vošiek. Na tento účel rozpustite 2 polievkové lyžice sódy v 10 litroch vody.

Sóda predlžuje životnosť rezaných kvetov vo váze. Na 1,5 litra vody stačí pridať 1 čajovú lyžičku sódy bikarbóny.

Ako vidíte, sóda bikarbóna vám pomôže nielen ušetriť peniaze, ale aj dosiahnuť ekologický zber!

Podobné články

Vysypte tento odpad z kuchyne do záhrady: Odoženie vošky a je skvelé hnojivo

Vysypte tento odpad z kuchyne do…

Kávová usadenina je lacný a účinný spôsob boja proti voškám. Tento kuchynský odpad pomôže rýchlo zahnať hmyz, ktorý poškodzuje kvety, stromy,…
Trik skúseného záhradkára proti burine. Zmizne vám raz a navždy

Trik skúseného záhradkára proti burine. Zmizne…

Nanešťastie, burina je nevyhnutnou súčasťou záhradkárčenia. Môže spôsobiť veľa nepríjemností. Naše kvetinové záhony a trávniky sú pre jej rast ideálnym prostredím.…
Použite ocot v záhrade a uvidíte, čo sa stane. Tieto triky vás prekvapia

Použite ocot v záhrade a uvidíte,…

Ocot je nielen kuchynský prostriedok, ale aj prírodný a domáci odstraňovač škvŕn, ktorý je vhodný najmä na čistenie a upratovanie. Zaujímavé…
Nová metóda, ktorá už navždy vyženie mravce z vášho domu. Už sa nikdy neukážu

Nová metóda, ktorá už navždy vyženie…

Ak sa s mravcami potýkate už dlhšie a stále nemáte vyhraté, zohľadnite nasledujúce rady. A pozorne si prečítajte o technikách, ktoré…
Skúsení záhradkári dávajú zápalky k rastlinám. Nebudete veriť, ako ich to ochráni

Skúsení záhradkári dávajú zápalky k rastlinám.…

Mať rastliny v záhrade a doma je vždy skvelý nápad. Nielenže skrášľujú okolité prostredie, ale tiež dodávajú domu farebný a svieži…
Jahody vydržia čerstvé 10 dní. Babička na to mala fantastický trik, povieme vám ho

Jahody vydržia čerstvé 10 dní. Babička…

Priniesli ste si čerstvé jahody z trhu alebo zo záhrady, ale bojíte sa, že sa pokazia? Stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel…

Pridaj komentár