Je veľmi pravdepodobné, že zakážu aplikáciu TikTok

tik tok stiahnut

Generálny riaditeľ spoločnosti TikTok Shou Chew dostal vo štvrtok zabrať, keď vystúpil pred výborom pre energetiku a obchod Snemovne reprezentantov v Kongrese v USA, kde republikáni aj demokrati ostro kritizovali giganta sociálnych médií vlastneného Čínou.

Chew bol viac ako štyri hodiny vypočúvaný v súvislosti s tým, či čínsky štát môže získať prístup k údajom používateľov TikToku, ako aj v súvislosti s obavami týkajúcimi sa moderovania obsahu v aplikácii. Je pozoruhodné, že kritika bola obojstranná, pričom republikán Dan Crenshaw dokonca poďakoval Chewovi za to, že „spojil republikánov a demokratov „.

Začiatkom tohto mesiaca Bidenova administratíva pohrozila, že zakáže TikTok, ak sa jeho čínski vlastníci nevzdajú svojich akcií.

Republikánska kongresmanka Kat Cammacková z Colorada na adresu šéfa TikToku povedala: „Dobre viete, že nemôžete chrániť údaje a bezpečnosť tohto výboru ani 150 miliónov používateľov vašej aplikácie, pretože je predĺženou rukou ČKS [Komunistickej strany Číny].“

TikTok vlastní čínska spoločnosť ByteDance so sídlom v Pekingu. Podľa čínskeho zákona o národnej spravodajskej službe z roku 2017 sú všetky organizácie v krajine vrátane súkromných spoločností povinné „podporovať, pomáhať a spolupracovať so štátnou spravodajskou službou“. Platformu používa podľa odhadov 41 % Američanov, čo z nej robí štvrtú najpopulárnejšiu aplikáciu sociálnych médií v krajine.

Chew uviedol, že nemá „žiadne dôkazy“ o tom, že by čínsky štát získal prístup k údajom amerických používateľov, a dodal: „Nikdy nás o to nepožiadali, ani sme im ich neposkytli.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Obrovský hmyz ako mobil prišiel do Európy. Je takto ďaleko od Slovenska

Uviedol tiež, že spoločnosť TikTok vytvára bariéru medzi údajmi amerických používateľov a Čínou prostredníctvom tzv. projektu Texas, v rámci ktorého by sa informácie uchovávali na území USA.

Demokrat z New Jersey Frank Pallone sa k tomu vyjadril skepticky: „Stále verím, že komunistická vláda v Pekingu bude stále kontrolovať a mať možnosť ovplyvňovať to, čo robíte. Takže táto myšlienka tohto ‚projektu Texas‘ je jednoducho neprijateľná.“

Vo vyhlásení zaslanom týždenníku Newsweek hovorkyňa spoločnosti TikTok Maureen Shanahanová uviedla: „Shou prišiel pripravený odpovedať na otázky Kongresu, ale, žiaľ, tomuto dňu dominovalo politické vystupovanie, ktoré neuznalo skutočné riešenia, ktoré sa už realizujú v rámci projektu Texas, ani produktívne neriešilo otázky bezpečnosti mládeže v celom odvetví.

„Členovia výboru dnes tiež nespomenuli: živobytie 5 miliónov podnikov na TikToku alebo dôsledky zákazu platformy, ktorú si obľúbilo 150 miliónov Američanov.“

K možnosti, že spoločnosť TikTok bude čeliť zákazu zo strany USA, Shanahan dodal: „Ak je cieľom ochrana národnej bezpečnosti, odpredaj tento problém nevyrieši: zmena vlastníctva by nezaviedla žiadne nové obmedzenia toku údajov alebo prístupu k nim.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorvátsko opäť dvíha ceny. Pozrite, koľko dáte za obed, kávu či pivo

„Najlepší spôsob, ako riešiť obavy o národnú bezpečnosť, je transparentná ochrana údajov a systémov amerických používateľov na báze USA s dôsledným monitorovaním, preverovaním a overovaním treťou stranou, ktoré už realizujeme.“

Manu Raju zo CNN po vypočutí vo výbore Snemovne reprezentantov napísal na Twitteri, že existuje „dvojstranný impulz pre legislatívu, ktorá skutočne zakáže TikTok na celoštátnej úrovni“.

Raju povedal, že predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy mu povedal, že podporuje zákaz, zatiaľ čo Hakeem Jeffries, líder demokratov v Senáte, povedal, že obe strany „hľadajú konsenzuálne stanovisko, ako sa vyrovnať s týmito obavami“.

Hovorca spoločnosti TikTok v rozhovore pre BBC uviedol, že akýkoľvek zákaz by poškodil americký obchod a spochybnil by ústavné právo na slobodu prejavu.

„Členovia výboru dnes tiež nespomenuli: živobytie piatich miliónov podnikov na TikToku alebo dôsledky zákazu platformy, ktorú miluje 150 miliónov Američanov, vyplývajúce z prvého dodatku ústavy USA,“ uviedli.

India zakázala TikTok v roku 2020 po pohraničnej zrážke medzi indickými a čínskymi jednotkami, pri ktorej zahynulo približne 20 vojakov. Začiatkom tohto týždňa britský parlament oznámil, že z bezpečnostných obáv zakazuje službu TikTok vo svojej sieti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *