• 11 novembra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 7minúty čítania

Je koniec: Rusi odišli z Chersonu, Ukrajinci natáčajú ich odchod z diaľky

Je koniec: Rusi odišli z Chersonu, Ukrajinci natáčajú ich odchod z diaľky

Podľa záberov zdieľaných na sociálnych sieťach už ukrajinskí vojaci vstúpili do Chersonu. Začínajú o tom už informovať zahraničné médiá, snímky si niektorí používatelia overovali pomocou geolokácie.

Ruské ministerstvo obrany v piatok dopoludnia oznámilo, že ukončilo sťahovanie svojich vojsk z Chersonu. Pri ich ústupe ale v meste zavládol chaos. Navyše sa zrútil Antonivský most.

Ukrajinskí vojaci už podľa príspevkov zdieľaných na sociálnych sieťach vstúpili do Chersonu. Niektorí používatelia vďaka geolokácii overili, že miesta z fotografií by sa mali skutočne nachádzať v Chersone. Obyvatelia donedávna Rusmi okupovaného Chersonu podľa snímok vítali ukrajinských vojakov pri príchode do mesta.

Bieloruská televízia NEXTA zdieľala zábery ukrajinského vojaka v obci Klapaja severozápadne od Chersonu.

Ukrainska Pravda na Twitteri zverejnila ďalšie fotografie z príchodu ukrajinských vojakov do mesta, z ktorého sa predtým stiahli ruskí okupanti.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slovákov čaká v Chorvátsku veľké zdražovanie. Pripravte si peňaženky, takto šli hore ceny

Fotografie zdieľané agentúrou Ukrinform ukazujú, že v centre Chersonu na námestí Slobody už bola vyvesená ukrajinská vlajka.

Koniec operácie oznámil hovorca ministerstva generál Igor Konšenkov. Už však nehovoril priamo o stiahnutí, ale o manévri. „O piatej hodine ráno bol dokončený presun jednotiek na ľavý breh Dnepra,“ oznámil podľa TASS Konašenko. „Na pravom brehu nezostal ani kus vojenskej techniky alebo zbrane,“ dodal.

Rusko stiahnutie avizovalo v stredu kvôli pokračujúcej úspešnej ofenzíve Ukrajiny na západnom brehu Dnepra, kde Cherson leží.

Vojenský korešpondent Komsomolskej pravdy Alexander Koc uviedol, že sa zo všetkých budov už vo štvrtok sťahovali ruské vlajky a odvážali sa rovnako ako ďalšie symboly, aby ich nemohli Ukrajinci ničiť a vysmievať sa im ako v Charkovskej oblasti.

Podľa serveru Most.ks.ua bola tiež v Chersone ustupujúcimi jednotkami zničená televízna veža, energozávod a kotolne.

Ukrajinci vo štvrtok oznámili, že predpokladajú, že presun ruských vojsk bude trvať najmenej týždeň. Ústupové cesty boli pritom obmedzené, bolo možné použiť pontónové mosty cez Dneper. Aj tie sú ale zrejme po páde časti Antonivského mosta, ktorý sa už nedal používať na prepravu techniky, poškodené.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  NATO vysiela do Kosova ďalších 700 vojakov. Situácia začína byť veľmi vážna

Cesta po hrádzi na priehrade Kachovka je zase ďaleko od Chersonu.

Ukrajinský server Most.ks.ua uviedol s odvolaním sa na svedkov v okupovanom Chersone, že Antonivský most zničili výbuchy, ktoré boli počuť o piatej hodine ráno. „Výbuchy počulo celé mesto. Na Saljute av Molodižci boli rozbité okná vo výškových budovách,“ uviedli svedkovia.

Podobné články

Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V USA a Európe hrozí vlna…

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v…
57-ročný muž schudol 12 kíl a zbavil sa bolesti kĺbov. Použil na to cesnak, zázvor a citróny

57-ročný muž schudol 12 kíl a…

S pribúdajúcim vekom sa v našom tele ukladá čoraz viac toxínov a nadváhy. A s tým súvisí aj vznik rôznych ochorení.…
Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho,…

Dr. Garry Nolan, nominovaný na Nobelovu cenu, vyhlásil, že si je stopercentne istý, že medzi nami ľuďmi žijú mimozemšťania alebo mimozemský…
Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré zabúdame. Jeden kus je viac ako 20 pomarančov

Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré…

Indické egreše boli v staroveku veľmi cenené, ale spomínajú sa aj v ajurvédskych textoch. Užitočné sú všetky ich časti vrátane koreňov,…

Pridaj komentár