• 24 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Iracký utečenec, ktorý sa v Británii vydáva za neplnoletého, je v skutočnosti 42-ročný bývalý bojovník ISIS

Iracký utečenec, ktorý sa v Británii vydáva za neplnoletého, je v skutočnosti 42-ročný bývalý bojovník ISIS

Muž, ktorý sa vydával za 17-ročného utečenca a nelegálne sa dostal do Británie na malom člne cez Lamanšský prieliv, bol v skutočnosti 42-ročný bývalý bojovník ISIS, odhalila usvedčujúca správa novín Mail on Sunday.

Terorista, známy len ako AJ, podľa všetkého prišiel do Británie ešte v roku 2021 na základe falošného občianskeho preukazu, ktorý si kúpil na internete. Po vstupe do Spojeného kráľovstva sa iracký občan vydával za 17-ročného utečenca, ktorý má v úmysle požiadať o azyl, a následne bol na viac ako týždeň umiestnený do miestneho ubytovacieho zariadenia v Londýne s maloletými bez sprievodu.

Muž má hustú bradu, ustupujúcu líniu vlasov a viacero tetovaní na rukách a krku.

Po overení veku sa zistilo, že muž je dospelý, a podobne ako ďalších viac ako 50 000 príchodzích cez Lamanšský prieliv za posledné dva roky bol umiestnený do trojhviezdičkového hotela niekde v Británii. Pri preverovaní minulosti bol muž neskôr označený za potenciálne nebezpečného a bol zadržaný.

Mail on Sunday informoval, že v súčasnosti sa odvoláva proti rozhodnutiu o jeho deportácii s pomocou právnej pomoci financovanej daňovými poplatníkmi. Tvrdí, že trpí depresiami, a tvrdí, že jeho deportácia späť do Iraku by bola porušením jeho ľudských práv.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

„Toto je jeden z najnezvyčajnejších prípadov, s akými sme sa kedy stretli. Je bežné, že dospelí migranti tvrdia, že sú deťmi, ale myslíme si, že toto je najstaršia osoba, ktorá to tvrdí,“ povedal britský bezpečnostný zdroj.

„Bezočivosť jeho tvrdení bola ohromujúca. Pôvodne tvrdil, že do Británie utiekol sám po tom, čo ho opustili jeho farmárski rodičia, ale jeho príbeh mal diery.

„Takisto bolo veľmi zrejmé, že nemá ten vek, za ktorý sa vydával. Niektoré tetovania na rukách mal už dlho a začali blednúť. Mal tiež hustú bradu a vrásky na čele a okolo očí. Keď sme ho preverili v systéme Eurodac, objavila sa jeho skutočná identita a jeho meno bolo zaradené na červený zoznam, čo znamená, že je považovaný za potenciálnu hrozbu pre národnú bezpečnosť. Je o ňom známe, že bol členom ISIS v Iraku a zúčastňoval sa na teroristických akciách. Teraz sa všemožne snažíme dostať ho z krajiny,“ dodali.

V správe sa uvádza, že AJ bol po prvýkrát odhalený ako hrozba britskými a americkými spravodajskými službami ešte v roku 2006 pre teroristickú činnosť v Iraku.

„Toto je ďalší krikľavý príklad toho, prečo musíme zastaviť lode – musíme zabezpečiť naše hranice, potlačiť tento problém a zadržať a rýchlo odstrániť tých, ktorí sem prichádzajú nelegálne,“ dodal zdroj z ministerstva vnútra.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slovákov čaká v Chorvátsku veľké zdražovanie. Pripravte si peňaženky, takto šli hore ceny

Britská vláda v súčasnosti bojuje za prijatie nových právnych predpisov, ktoré dajú úradom právomoc zadržať a deportovať všetky osoby, ktoré nelegálne vstúpia do Británie.

Tento krok kritizovali ľudskoprávne organizácie, ako aj Dunja Mijatovićová, komisárka Rady Európy pre ľudské práva, ktorá nedávno vyhlásila, že legislatíva „prispeje k už aj tak výraznej regresii ochrany ľudských práv utečencov, žiadateľov o azyl a migrantov“ v Británii.

Britskí konzervatívci však chválili opatrenia, ktoré britská vláda zamýšľa prijať, a tvrdili, že kríza na južnom pobreží Anglicka sa stala neudržateľnou, denne stojí britských daňových poplatníkov viac ako 6 miliónov libier na ubytovanie nových príchodzích v hoteloch a predstavuje vážne bezpečnostné riziko.

Súlad legislatívy s medzinárodnými záväzkami Británie v oblasti ochrany ľudských práv bude pravdepodobne spochybnený na súdoch a ani britská vláda nevie, do akej miery je návrh zákona v súlade s platnými zákonmi o ľudských právach.

Pri oznámení návrhu zákona začiatkom tohto mesiaca ministerka vnútra Suella Bravermanová povedala Dolnej snemovni, že nemôže poskytnúť záruku jeho súladu so záväzkami v oblasti ľudských práv vzhľadom na to, že prístup k riešeniu nelegálnej imigrácie je „robustný a nový“.

Podobné články

„Migranti budú čoskoro silní“ – nemecký denník vyvolal rozruch, musel mazať

„Migranti budú čoskoro silní“ – nemecký…

Die Zeit vymazal príspevok na sociálnych sieťach, ktorý odkazoval na článok, po tom, ako viacerí používatelia vyjadrili svoje rozhorčenie nad rétorikou,…
Maďarsko ukazuje, že riešením demografickej krízy v Európe sú rodiny, nie prisťahovalci

Maďarsko ukazuje, že riešením demografickej krízy…

Podľa Euronews sa počet obyvateľov Fínska dramaticky zhoršuje, pričom najpesimistickejšia prognóza predpovedá, že do roku 2060 by sa vo Fínsku už…
Migranti premenili nemecké mesto Plauen na no-go zónu

Migranti premenili nemecké mesto Plauen na…

Sasko sa vo všeobecnosti považuje za krajinu s najnižším počtom migrantov v Nemecku a komentátori a noviny sa roky vyhovárali na…
Európania si neuvedomujú, že “jedného dňa sa stanú menšinou vo svojich vlastných krajinách”

Európania si neuvedomujú, že “jedného dňa…

Ak sa Európania stanú menšinou, “bude už neskoro”, varuje významný juhoafrický spisovateľ Ernst Roets, ktorý pôsobí ako zástupca generálneho riaditeľa organizácie…
Starším ľuďom v Nemecku hrozí čoraz väčšie riziko chudoby, keďže krajina len v roku 2023 vynaloží na migrantov 36 miliárd eur

Starším ľuďom v Nemecku hrozí čoraz…

Keďže Nemecko sľubuje, že bude naďalej vynakladať veľké finančné prostriedky na svoju liberálnu migračnú politiku – len v roku 2023 viac…
Budú mať nelegálni migranti v Malackách plný servis? Kotleba okamžite riešil situáciu

Budú mať nelegálni migranti v Malackách…

Už v stredu 10.mája 2023 sme vás informovali, že v areáli Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na Továrenskej ulici…

Pridaj komentár