• 8 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Heger nechce, aby Rusko hraničilo so Slovenskom! Neuveríte, čo riešil v židovskom štáte! Toto nás čaká!

Heger nechce, aby Rusko hraničilo so Slovenskom! Neuveríte, čo riešil v židovskom štáte! Toto nás čaká!

Vojna Ruska proti Ukrajine prehĺbila úzke vzťahy Slovenska s Izraelom, keďže Bratislava sa snaží posilniť svoj systém protivzdušnej obrany s pomocou židovského štátu.

„Bezpečnosť je v Európe otázkou číslo jeden“ vzhľadom na ruskú inváziu na Ukrajinu, povedal slovenský premiér Eduard Heger počas svojej pondelkovej návštevy Izraela v denníku The Jerusalem Post.

„Zaistenie bezpečnosti a ochrany našich občanov je témou číslo jeden. A práve preto je pre nás Izrael veľkým partnerom, pretože obstarávame radarový systém, ktorý nahradí náš starý systém, ktorý sme mali desaťročia, a zabezpečí úplne novú úroveň ochrany nášho vzdušného priestoru,“ povedal.

Slovensko hraničí s Ukrajinou aj Poľskom. Zdieľa obavy väčšiny krajín v Európe, že ak Rusko porazí Ukrajinu, zameria sa na inváziu do ďalších krajín, najmä tých, ktoré boli kedysi súčasťou sovietskeho bloku, píše The Jerusalem Post.

Slovensko kupuje izraelské radarové systémy

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Eurokomisárovi sa páčia na Slovensku muničné závody a chce zvýšiť produkciu aj pre Ukrajinu

Slovensko bolo nervózne už pred vojnou a v marci 2021 vynaložilo 148 miliónov eur na nákup 17 radarových systémov od dcérskej spoločnosti Israel Aerospace Industries (IAI), ELTA Systems, LTD. Tento systém bude dodaný vo februári 2024, aby nahradil zastaraný systém.

Dodávka systému a ruská vojna proti Ukrajine však boli súčasťou diskusie, ktorú Heger viedol s izraelskými predstaviteľmi, ako sú premiér Benjamin Netanjahu, minister zahraničných vecí Eli Cohen a prezident Isaac Herzog.

Vojna na Ukrajine „zmenila atmosféru v Európe,“ vysvetlil Heger.

„Chápeme, že Ukrajinci nebojujú len za svoje územie a svoje hodnoty. Bojujú za naše hodnoty a bezpečnosť, pretože jedno vieme, nechceme, aby Rusko hraničilo so Slovenskom,“ povedal.

„Chápeme, že Ukrajinci nebojujú len za svoje vlastné územie a svoje vlastné hodnoty. Bojujú za naše hodnoty a bezpečnosť, pretože jedno vieme, nechceme, aby Rusko hraničilo so Slovenskom.“ povedal Eduard Heger.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Poľsko buduje vojenskú silu proti Rusku, aby urobilo to, čo USA a NATO neurobia

Nedá sa vylúčiť, že ruský prezident Vladimir Putin si posvieti na Slovensko, vysvetlil s tým, že sa stačí pozrieť na to, ako Putin išiel najprv po Kryme a potom po celej Ukrajine, povedal.

„Podporujeme Ukrajinu v tom, aby získala svoju územnú celistvosť, a preto je veľmi dôležité, aby jej západný svet poskytol všetku potrebnú pomoc vrátane vojenskej,“ povedal.

Heger sa nevyjadril k rozhodnutiu Izraela neposkytnúť Ukrajine obranné zbrane.

„Diskutovali sme vo všeobecnosti o vojne na Ukrajine a ja som vyjadril európsky názor,“ povedal Heger. Podľa neho ide o vojnu, ktorá sa dotýka bezpečnosti Slovenska, Európy a „celého sveta“.

Bezpečnosť je však len jedným z pilierov slovensko-izraelských vzťahov, ktoré sa vo veľkej miere opierajú aj o spoločnú históriu, vďaka ktorej je krajina jedným z podporovateľov Izraela v Európskej únii a na medzinárodnej scéne.

Podobné články

Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na Ukrajine: Ďakujeme Slováci, že Rusko máte za teroristický štát!

Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na…

Štyri stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko darovalo Ukrajine, chránia oblohu nad Charkovom. Uviedla to v stredu podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Olena Kondratjuková v…
Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia s jadrovými raketami a tisícmi vojakov v teréne

Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia…

Rusko začalo cvičenie s medzikontinentálnym balistickým raketovým systémom Jars a niekoľkými tisíckami vojakov. Tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské…
Slovenský parlament zahalili ukrajinské vlajky. Títo poslanci ich tam doniesli

Slovenský parlament zahalili ukrajinské vlajky. Títo…

Slovenský parlament dnes navštívila podpredsedníčka Najvyššej rady Ukrajiny Olena Kondratiuková. Tá ďakuje Slovákom za stíhačky, ktoré sme darovali Ukrajincom. „V mene…
Ruská ekonomika sa začína rúcať, píše Wall Street Journal

Ruská ekonomika sa začína rúcať, píše…

Prvé mesiace invázie na Ukrajinu v minulom roku zvýšili ceny ropy a plynu, čo prinieslo Moskve obrovské zisky, ale tieto časy…
Ruské bilbordy informujú občanov, ako sa pripraviť na jadrový výbuch, aby prežili

Ruské bilbordy informujú občanov, ako sa…

Ruské úrady umiestnili v Moskve digitálne billboardy, ktoré podľa miestnych médií informujú občanov o tom, ako si pripraviť „súpravu na prežitie“…
Ruskí hackeri zaútočili na Slovensko. Zhodili niekoľko štátnych webov, parlament, či Národnú banku

Ruskí hackeri zaútočili na Slovensko. Zhodili…

Ruskí počítačoví hackeri zaútočili dnes na niekoľko štátnych slovenských webov, ktoré útokmi zhodili a teda znefunkčnili, informuje o tom portál vosveteit.zoznam.sk.…

Pridaj komentár