• 2 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Hamran: Telové kamery, ktoré zaznamenávajú činnosť policajtov nie sú pre mňa prioritou

Hamran: Telové kamery, ktoré zaznamenávajú činnosť policajtov nie sú pre mňa prioritou

Policajné telové kamery nie sú na zozname prioritných investícií pre policajného prezidenta Štefana Hamrana, ako zdôraznil na nedávnej tlačovej konferencii. Hamran tvrdí, že v polícii chýbajú iné veci, ktoré sú kľúčové a do ktorých by radšej investoval.

Policajti mali testovaciu verziu telových kamier, ktorá sa im podľa Hamrana nie celkom osvedčila. „Netvrdím, že tie telové kamery nie sú dobré, ale pre mňa ako policajného prezidenta nie sú určite prioritou,“ povedal.

Hamran zároveň tvrdí, že telové kamery nie sú až také drahé, problém je s akvizičnými uzlami, medzi ktorými sa musia prenášať dáta. „Len samotný proces stojí desiatky miliónov eur. V tejto dobe si viem predstaviť tie financie, ktoré máme k dispozícii, prerozdeliť iným spôsobom, ako 100 miliónov investovať do telových kamier,“ skonštatoval.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Už dlho konzumujete výrobky s obsahom červov: Tu je 5 najobľúbenejších príkladov

Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec povedal, že projekt nákupu telových kamier sa momentálne nachádza vo fáze plánovania. Podľa neho nastavenie špecifikácií pre verejné obstarávanie nie je jednoduché, pretože okrem telových kamier majú byť zakúpené aj iné druhy kamerových systémov.

Telové kamery majú slúžiť na zaznamenávanie aktivít polície pri kontakte s verejnosťou, najmä pri využívaní policajných oprávnení počas služobných zákrokov. Ich zavedenie už požadovali aj bývalé verejné ochrankyne práv, Jana Dubovcová a Mária Patakyová, ktoré zdôrazňovali ich dôležitosť po niektorých kontroverzných policajných zásahoch v rómskych osadách v minulosti.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Také sú dôsledky surfovania na telefóne pred spaním. Stále o tom vie málo ľudí

Predchádzajúce vedenie Úradu pre verejné obstarávanie zrušilo súťaž na kamerové systémy kvôli nedostatkom v transparentnosti a hospodárnosti. Súčasné vedenie ministerstva vnútra spustilo prípravné trhové konzultácie na nákup telových kamier v decembri 2021.

Podobné články

Pridaj komentár