• 2 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Generálny riaditeľ JPMorgan tvrdí, že po odkúpení First Republic Bank sa banková kríza v USA skončila

Generálny riaditeľ JPMorgan tvrdí, že po odkúpení First Republic Bank sa banková kríza v USA skončila

Odkúpenie rieši len jedno z posledných bankových zlyhaní v USA od začiatku roka po krachu banky Silicon Valley. Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC) v pondelok nakrátko prevzala First Republic Bank a predala ju JPMorgan Chase po tom, ako od začiatku roka 2023 prišla o vklady v hodnote približne 100 miliárd USD.

Generálny riaditeľ JPMorgan Chase Jamie Dimon krátko po tom, ako sa v pondelok objavili správy o odkúpení First Republic, spresnil, že súčasná banková kríza je tesne pred koncom.

Dimon počas telefonátu s analytikmi priznal, že „existuje len toľko bánk, ktoré boli mimo hry“ spôsobom, akým zostala First Republic.

„Možno sa nájde ešte jedna menšia, ale toto ich v podstate všetky vyrieši,“ povedal Dimon. „Táto časť krízy sa skončila.“

JPMorgan predtým oznámila, že získava First Republic po tom, ako cez víkend vyhrala aukciu, pričom veriteľ uviedol, že získava takmer všetky vklady First Republic a väčšinu jej aktív po tom, ako ju na chvíľu zabavil FDIC.

Vklady, ktoré JPMorgan prevezme, predstavujú 92 miliárd USD, a to poistené aj nepoistené. Spoločnosť od skrachovanej banky kúpi aj úvery v hodnote 173 miliárd USD a cenné papiere v hodnote 30 miliárd USD.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

FDIC sa v rámci víkendovej dohody podelí s JPMorgan o straty z úverov First Republic a od FDIC získa 50 mld.

V marci sa zrútili dve stredne veľké banky – Silicon Valley Bank a Signature Bank – a spôsobili paniku medzi investormi, ktorí následne utiekli k gigantom, ako je JPMorgan. JPMorgan Chase je globálna banka, ktorej aktíva sa podľa jej stránky pohybujú v rozmedzí 2,6 bilióna USD.

First Republic, ktorá sídli v San Franciscu, je druhou najväčšou bankou, ktorá skrachovala v histórii USA, a utrpela po krachu susednej banky Silicon Valley Bank.

Najväčším zlyhaním americkej banky zostáva pád banky Washington Mutual, ktorá sa zrútila a pohorela v septembri 2008 po tom, ako prišla o aktíva v hodnote 307 miliárd USD.

Tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová v reakcii na rastúce obavy z najnovšieho bankového výkupu zdôraznila, že súčasné finančné neúspechy sú „veľmi odlišné“ od krízy v roku 2008.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

„Toto nie je rok 2008,“ zdôraznila tlačová tajomníčka novinárom, keď ju požiadali o komentár k vývoju a jeho vplyvu na zlyhanie Prvej republiky.

Stephen Kelly, vedúci výskumný pracovník Yaleovho programu finančnej stability, zopakoval tieto tvrdenia Bieleho domu.

„Toto je posledné štádium tejto počiatočnej paniky. Problémy First Republic sa začali v dôsledku SVB a Signature,“ povedal Kelly. „Toto nie je príbeh z roku 2008, keď jedna banka padla a investori sa zamerali na ďalšiu najväčšiu banku, ktorá by sa rozkolísala.“

Jedným z hlavných faktorov, ktoré prispeli ku kríze v roku 2008, bolo využívanie rizikových hypoték, ktoré boli spojené s vysokým rizikom, keďže sa zvyčajne poskytovali tradične nekvalifikovaným žiadateľom o úver. Keď bublina na trhu s bývaním praskla, bankám v skutočnosti zostali bilióny v zlých investíciách, čo viedlo čoraz viac veriteľov k vyhláseniu bankrotu – medzi nimi najmä Lehman Brothers.

Kríza znamenala najhorší hospodársky prepad od čias veľkej hospodárskej krízy a trvalo roky, kým sa z nej väčšina americkej verejnosti spamätala, keďže mnohí prišli o prácu a domovy v dôsledku hromadných celonárodných exekúcií.

Podobné články

Väčšina Američanov si myslí, že existujú len dve pohlavia, ukázal prieskum

Väčšina Američanov si myslí, že existujú…

Viac ako sedem z desiatich (71 %) dospelých Američanov súhlasí s tvrdením, že „existujú dve pohlavia, mužské a ženské“, ako vyplýva…
Popredná americká banka uzavrela dohodu s ruským veriteľom, na ktorého boli uvalené sankcie

Popredná americká banka uzavrela dohodu s…

Najväčší americký veriteľ Citigroup uzavrel dohodu o prevode portfólia kreditných kariet svojej ruskej jednotky (Citibank) na komerčnú banku Uralsib, informovali v…
Rusko odkazuje USA: Dáme si jadrové zbrane, kde chceme my, vy to robíte desaťročia

Rusko odkazuje USA: Dáme si jadrové…

Rusko odmietlo kritiku amerického prezidenta Joea Bidena v súvislosti s rozmiestnením taktických jadrových zbraní Moskvou v Bielorusku a uviedlo, že Washington…
Biden a McCarthy dosiahli dohodu o zvýšení limitu dlhu USA, aby dokázali splatiť účty

Biden a McCarthy dosiahli dohodu o…

Americký prezident Joe Biden a predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy dosiahli v sobotu večer po dlhom telefonáte „predbežnú“ dohodu o zvýšení…
USA majú silnú konkurenciu: 20 krajín chce pod krídla Číny a Ruska do BRICS

USA majú silnú konkurenciu: 20 krajín…

Pred blížiacim sa samitom BRICS v Južnej Afrike prejavili záujem o vstup alebo aspoň podporu dve desiatky krajín. Majú medzi nimi…
Bankrot USA je možný tento piatok, majú posledných 60 miliárd dolárov

Bankrot USA je možný tento piatok,…

Svetový finančný trh vykazoval zmiešané signály v súvislosti s blížiacim sa termínom stanovenia stropu dlhu USA. Indexy na Wall Street v…

Pridaj komentár