• 3 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 2minúty čítania

Fínske voľby prehrala progresívna premiérka. Vyhrali nacionalisti a konzervatívci

Fínske voľby prehrala progresívna premiérka. Vyhrali nacionalisti a konzervatívci

Opozičná konzervatívna strana Národná koalícia vyhráva nedeľné parlamentné voľby vo Fínsku. Sociálni demokrati premiérky Sanny Marinovej skončili na treťom mieste. Podľa predbežných výsledkov boli spočítané takmer všetky hlasy, informovala verejnoprávna televízia Yle. Líder Strany národnej koalície Petteri Orpo sa už vyhlásil za víťaza volieb, zatiaľ čo premiérka Marinová priznala porážku.

Podľa Yle získa Strana národnej koalície 48 z 200 kresiel v parlamente. Druhá nacionalistická strana Fíni bude mať 46 kresiel a sociálni demokrati 43 kresiel. Zvyšné kreslá si rozdelí sedem ďalších politických skupín.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy nevkročí do vojny proti Rusku

„Je to veľké víťazstvo,“ povedal líder doteraz opozičných konzervatívcov, 53-ročný bývalý minister financií Orpo. Šéf najsilnejšej skupiny v parlamente zvyčajne ako prvý dostane po voľbách šancu zostaviť novú vládu. Orpo nevylúčil spoluprácu so žiadnou stranou pred voľbami.

Naopak, premiérka Marinová odmietla možnosť vytvorenia koalície s nacionalistickou stranou Fíni, ktorú označila za „otvorene rasistickú“. „Demokracia prehovorila,“ povedala Marinová v čase, keď bolo jasné, že jej sociálni demokrati skončia na treťom mieste.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Marinová je premiérkou od konca roka 2019. Vládu zostavila s podporou štyroch ďalších strán vedených ženami. V kabinete je teraz 11 žien a osem mužov. Očakáva sa, že v krajine s 5,5 milióna obyvateľov sa o budúcej vláde rozhodne až na základe koaličných rokovaní.

Podobné články

Naď tvrdí, že má informáciu o manipulácii volieb: Slovák bol po peniaze v Rusku, aby vyhral Fico

Naď tvrdí, že má informáciu o…

Skandál o možnej manipulácii predčasných volieb zasahuje do politického diania. V poslednej diskusnej relácii Na telo sa stretli člen predsedníctva strany…
USA pekne provokujú Moskvu. Vo Fínsku chcú využívať vojenské základne, hneď vedľa Ruska

USA pekne provokujú Moskvu. Vo Fínsku…

Fínsko, ktoré sa stalo novým členom NATO, zaznamenalo najvyšší medziročný nárast výdavkov na obranu od 60. rokov 20. storočia a od…
ESET spočítava hlasy a môže manipulovať voľby? Spoločnosť sa vyjadrila

ESET spočítava hlasy a môže manipulovať…

Diskusia o manipulácii volieb sa nedávno zmenila na útok na slovenskú spoločnosť ESET. V televíznej relácii Na hrane sa diskutovalo o…

Pridaj komentár