• 12 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Európania skupujú drevo. Vraciame sa do starých čias? Niektorí pália aj odpadky

Európania skupujú drevo. Vraciame sa do starých čias? Niektorí pália aj odpadky

S rastúcimi cenami zemného plynu a elektriny sa rad európskych domácností obracia k palivovému drevu, ktoré má kompenzovať vyššie náklady na energie na začiatku vykurovacej sezóny.

V piatok sa vedúci predstavitelia Európskej únie nedokázali dohodnúť na cenovom strope pre NatGas, pretože energetická kríza by sa túto zimu mohla ešte zhoršiť, pretože mrazivé počasie by mohlo rýchlo vyčerpať zásoby zo zásobníkov a katapultovať ceny ešte vyššie.

Asi 70 % Európanov používa na vykurovanie svojich domovov NatGas a podľa agentúry Bloomberg teraz asi 40 miliónov ľudí kúri drevom. Nový dopyt po zdroji tepla, ktorý je tu už oddávna, zdvojnásobil cenu drevených peliet za tonu na 600 eur vo Francúzsku.

Agentúra Bloomberg upozornila, že Európania „panicky nakupujú najzákladnejšie palivo na svete“. Dopyt je tak vysoký, že Maďarsko zakázalo vývoz drevených peliet a Rumunsko do jari obmedzilo ceny palivového dreva.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V USA vraždil transsexuál: Na základnej škole strieľal do detí aj učiteľov, niekoľko ich umrelo

„Vracia sa to do starých čias, keď ľudia nemali vykurovaný celý dom,“ povedal Nic Snell, generálny riaditeľ britského veľkoobchodu s palivovým drevom Certainly Wood. Dodal, že po palivovom dreve je vysoký dopyt.

Boom palivového dreva znamená aj vysoký dopyt po kachliach. Spoločnosť Gabriel Kakelugnar AB, výrobca špičkových kachľových pecí, uviedla, že objednávky vzrástli viac ako štvornásobne a zákazníci musia na dodávky čakať až do marca.

Palivové drevo sa v tejto vykurovacej sezóne stalo nedostatkovým tovarom, čo niektoré domácnosti núti spaľovať všetko, čo nájdu:

„Obávame sa, že ľudia budú páliť len to, čo im príde pod ruku,“ povedal Roger Sedin, vedúci oddelenia kvality ovzdušia vo Švédskej agentúre pre ochranu životného prostredia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V Rusku horí továreň na výrobu špičkovej vojenskej techniky

V skutočnosti je to pravda, poľské domácnosti začali spaľovať odpadky a uhlie, pretože zásoby palivového dreva sa stenčujú.

Veľká Británia konečne dospela k informovaniu svojich občanov o rizikách výpadku elektriny. Prevádzkovateľ rozvodnej siete v krajine varoval pred „významným rizikom“ nedostatku plynu NatGas, ktorý by mohol túto zimu vyvolať trojhodinové výpadky elektriny.

Dlho pred vykurovacou sezónou sme podrobne informovali o prudko rastúcom dopyte po palivovom dreve. V auguste sme uviedli, že „vyhľadávanie „palivového dreva“ na Googli v Nemecku explodovalo“, av júli sme dokonca citovali hlavného ekonóma Deutsche Bank Erica Heymanna, ktorý naznačil, že „náhradou za plyn“ bude palivové drevo.

Podobné články

Heger písal Facebooku: Uprednostňujte taký obsah, ktorý je pravdivý a neohrozuje našu demokraciu

Heger písal Facebooku: Uprednostňujte taký obsah,…

Dočasný premiér Eduard Heger a lídri krajín ako Česko, Ukrajina, Estónsko či Litva vyzvali veľké digitálne platformy, akou je napríklad aj…
Ruská televízia sa vyhráža Slovensku: Hoďme im raketu do Bratislavy, tam, kde sedí premiér Heger

Ruská televízia sa vyhráža Slovensku: Hoďme…

Ruská televízia vyslala nedávno šokujúce správy, ktoré vyvolali vlnu nevôle a obáv. Podľa zdrojov z ruského ministerstva zahraničia označila Ruská federácia…
Musk a odborníci žiadajú pozastavenie vývoja systémov umelej inteligencie. Niečo sa deje?

Musk a odborníci žiadajú pozastavenie vývoja…

Toto posolstvo bolo vyjadrené v otvorenom liste, ktorý podpísali stovky najväčších technologických osobností vrátane Elona Muska. Elon Musk spolu so skupinou…
Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na Ukrajine: Ďakujeme Slováci, že Rusko máte za teroristický štát!

Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na…

Štyri stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko darovalo Ukrajine, chránia oblohu nad Charkovom. Uviedla to v stredu podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Olena Kondratjuková v…
Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia s jadrovými raketami a tisícmi vojakov v teréne

Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia…

Rusko začalo cvičenie s medzikontinentálnym balistickým raketovým systémom Jars a niekoľkými tisíckami vojakov. Tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské…
Bratislavčan uvidel zlodeja, ako mu kradne bicykel. Neuveríte, ako reagoval zlodej (Video)

Bratislavčan uvidel zlodeja, ako mu kradne…

Neuveríte, čo sa stalo obyvateľovi Bratislavy pri tom, ako podvečer fajčil na balkóne. Dvaja muži sa mu rozhodli ukradnúť bicykel, no…

Pridaj komentár