- 9 mája, 2023
- 1 komentár
- 3minúty čítania
EÚ chce meniť právo veta! Také Slovensko, by už mohlo len poslúchať

Deväť krajín EÚ navrhlo zmeny v rozhodovaní o spoločnej zahraničnej politike a obrane v rámci Únie. Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko, Slovinsko, Španielsko a Taliansko, nazývané skupina priateľov, sa rozhodli zažiadať o reformy v systéme rozhodovania o dôležitých otázkach zahraničnej politiky a bezpečnosti, aby mohli rýchlejšie reagovať na narastajúce výzvy, ktorým Únia čelí.
Namiesto doterajšej jednohlasnosti, skupina navrhuje zaviesť systém kvalifikovanej väčšiny, ktorý bude vyžadovať súhlas 15 z 27 členských krajín EÚ, zastupujúcich viac ako 65 percent obyvateľov EÚ. Kvalifikovaná väčšina by mohla poskytnúť výhodu najľudnatejším krajinám EÚ, ako sú Francúzsko a Nemecko. Cieľom navrhovanej reformy je tiež zabrániť aktivitám krajín, ako je Maďarsko, ktoré blokujú spoločné postupy EÚ pre vlastné prospechy, uvádza portál Euractiv
Cieľom je zrýchliť rozhodovanie najmä v spojitosti s ruskou vojnou na Ukrajine a narastajúcim počtom medzinárodných výziev, ktorým EÚ čelí, uvádza tiež portál.
Aj keď rokovania o zmene systému rozhodovania môžu začať, ak ich odsúhlasí jednoduchá väčšina 14 z 27 členských krajín, konať sa bude len vtedy, ak všetky 27 krajín schváli jednomyseľne. V niektorých krajinách sa dokonca bude musieť uskutočniť referendum, aby dohoda prešla.
Navrhované reformy by mohli zrýchliť procesy pri spoločných postupoch EÚ a umožniť rýchlejšiu reakciu na narastajúce medzinárodné výzvy. Napriek tomu by sa muselo prekonať mnoho prekážok, aby sa zmeny stali realitou.
Opozičný líder Marian Kotleba z ĽSNS takéto niečo tvrdo kritizuje
1 Komentáre
Osobne si myslím, že by sa malo povoliť zakázať Nemecku a Francúzsku právo veta. Tieto dve krajiny sú už beztak prirodzene obrovské a právo veta im chýbať nebude.