• 7 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

EÚ by sa nedokázala brániť, ak by nás teraz Čina napadla, varuje Berlusconi

EÚ by sa nedokázala brániť, ak by nás teraz Čina napadla, varuje Berlusconi

Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi varuje, že EÚ by sa nedokázala brániť, ak by sa Čína rozhodla napadnúť niektorý z jej členských štátov. Politický veterán vyzval Brusel, aby prijal silnú vojenskú stratégiu a investoval veľké prostriedky do obrany.

Berlusconi sa takto vyjadril vo videorozhovore, ktorý v piatok zaznamenal spravodajský kanál Sky TG24. V súčasnosti sa nachádza v milánskej nemocnici San Raffaele a lieči sa na leukémiu, ktorú mu diagnostikovali začiatkom apríla.

Bývalý premiér povedal, že EÚ je na medzinárodnej scéne sotva silou, s ktorou by sa dalo počítať, a ak by sa Čína rozhodla „obsadiť Taliansko a možno aj nejakú inú európsku krajinu, absolútne by sme tomu nedokázali čeliť“.

„Najlepšie, čo by sme mohli urobiť, by bolo ísť do školy študovať čínštinu,“ dodal.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  WHO vyzýva na prípravu na ďalšiu globálnu zdravotnú krízu

Na zlepšenie svojho postavenia musí EÚ podľa Berlusconiho prijať „jednotnú vojenskú politiku so silnou spoluprácou medzi ozbrojenými silami všetkých európskych krajín“.
Vyslovil sa tiež za zvýšenie výdavkov na obranu a vytvorenie 300-tisícového „pohotovostného zboru“.

Z politického hľadiska Berlusconi povedal, že by rád videl „skutočne zjednotený kontinent“ – čo by bolo podľa neho ľahšie dosiahnuteľné, ak by blok upustil od „princípu jednomyseľnosti“ pri hlasovaní v prospech 80 – 85 % väčšiny.

Ďalej zdôraznil, že EÚ môže a musí zohrávať väčšiu úlohu vo svete vrátane postavenia sa tomu, čo Berlusconi označil za „čínsky imperializmus“.

Minulý mesiac agentúra Bloomberg informovala, že súčasná predsedníčka vlády Giorgia Meloniová zvažuje odstúpenie od čínskeho infraštruktúrneho projektu Pásmo a cesta.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  NATO nie je pripravené na boj s Ruskom - bývalý americký generál

Podľa zdrojov citovaných v článku však v tejto veci chýba vo vládnucej koalícii konsenzus.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojom prejave koncom marca pred návštevou Číny uviedla, že hoci „oddelenie“ od Pekingu nie je v záujme EÚ, Brusel by mal byť „odvážnejší“ vo vzťahoch s Čínou – ktorá je čoraz „represívnejšia doma a asertívnejšia v zahraničí“, dodala.

Čínsky veľvyslanec pri EÚ Fu Cong v komentári k výrokom von der Leyenovej uviedol, že jej posolstvo bolo nesúrodé a protirečivé, pričom upozornil na „skresľovanie a nesprávnu interpretáciu čínskej politiky a čínskych postojov“ a odporučil šéfke Európskej komisie, aby si našla lepších autorov prejavov.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
NATO nie je pripravené na boj s Ruskom – bývalý americký generál

NATO nie je pripravené na boj…

NATO by nebolo schopné presunúť jednotky a vybavenie na východ dostatočne rýchlo, aby zastavilo hypotetickú ruskú inváziu do Európy, varoval americký…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Orbán sa pustil do politikov EÚ: Samé blá blá a žiadne činy, ste bez energie a odhodlania

Orbán sa pustil do politikov EÚ:…

Európska únia stráca svoju konkurencieschopnosť a potrebuje viac odhodlaných a zanietených ľudí, vyhlásil podľa miestnych médií maďarský premiér Viktor Orbán. V…
Niečo sa chystá? „Pripravte sa na najhoršie!“ vyhlásil čínsky prezident

Niečo sa chystá? „Pripravte sa na…

Vodca čínskej komunistickej strany Si Ťin-pching 30. mája povedal svojim najvyšším predstaviteľom národnej bezpečnosti, aby boli pripravení na „najhoršie scenáre“ a…

Pridaj komentár