• 24 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Elektrina na 1500 rokov! Nový tóriový reaktor spaľuje jadrový odpad

Elektrina na 1500 rokov! Nový tóriový reaktor spaľuje jadrový odpad

Holandská spoločnosť Thorizon vyvinula nový revolučný 100 % bezpečný reaktor na báze tekutej soli, ktorý už teraz dokáže ľahko spáliť 50 % a čoskoro 100 % všetkého v súčasnosti známeho jadrového odpadu!

A elektrická energia stojí ekvivalent 2-7 centov za kilowatthodinu, čo je menej ako solárna a veterná energia.

To svedčí predovšetkým o jednej veci.

Zatiaľ čo Nemecko postupne ruší jadrovú energiu, takmer všetky ostatné krajiny v Európe a dokonca aj na svete sa snažia problémy jadrovej energie riešiť, a nie ju zakazovať.

A to skutočne s veľkým úspechom!

Budú teda aj všetky ostatné krajiny čoskoro potrebovať konečné úložiská jadrového odpadu? V tomto videu hovoríme o tejto novej reaktorovej technológii a o tom, čo skutočne dokáže.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Elon Musk získal späť titul najbohatšieho človeka na svete - Bloomberg

Je to mimoriadne vzrušujúce. Najprv však malá poznámka. Jadrová energia, dokonca aj vo svojej zidealizovanej podobe, je dvojsečná zbraň, ako si čoskoro ukážeme.

Rádioaktivita viac-menej priamo súvisí s polčasom rozpadu. Inými slovami, obzvlášť silné žiariče sú menej trvanlivé. Slabšie rádioaktívne prvky však môžu pokračovať v emisii milióny rokov.

Nepríjemnou skutočnosťou je, že nemusia byť nevyhnutne neškodné. Dokonca aj prvky, ktoré vyžarujú miliardy rokov, môžu byť stále klasifikované ako silné žiariče a môžu predstavovať katastrofu pre životné prostredie a zdravie.

V bežnom, vodou chladenom reaktore dochádza k štiepeniu uránu, pri ktorom vznikajú najmä tieto vysoko rádioaktívne krátkodobé odpady. Pri tomto procese vzniká energia, ktorá sa využíva na ohrev vody a pohon parných turbín.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Argentína sa pripojí k banke BRICS

Nanešťastie pri ňom vznikajú aj ťažké, dlhožijúce prvky, ktoré sa v bežných reaktoroch nedajú štiepiť. Kritizuje sa, že sa musia ukladať do úložiska, ale to nemusí byť nevyhnutne pravda.

Už desaťročia je fyzicky možné tento odpad zneškodniť a dokonca pri tom vyrábať elektrickú energiu, ale tento proces sa považuje za veľmi kontroverzný, či už z politického, ekonomického alebo bezpečnostného hľadiska.

To sa však s novou generáciou reaktorov úplne zmení. A práve tóriový reaktor v tom zohráva dôležitú úlohu. Proces štiepenia tória sa totiž dá dokonale spojiť so spracovaním jadrového odpadu.

Podobné články

Obrovská škvrna zo Slnka smeruje k zemi a môže vypnúť elektrinu celej planéty

Obrovská škvrna zo Slnka smeruje k…

Na povrchu Slnka sa objavila nádherná slnečná škvrna, ktorá je štyrikrát väčšia ako Zem a ktorú možno vidieť voľným okom –…
Slovák poslúchol vládu a neplatil vysoké zálohové faktúry a čakal opravené nižšie. Prišli mu nové, extrémne vysoké

Slovák poslúchol vládu a neplatil vysoké…

Jeden zo slovenských top športovcov sa na sociálnej sieti posťažoval, že mu prišli za jeho športovú halu platiť extrémne vysoké platby…

Pridaj komentár