• 7 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Desiatky rakiet boli vypálené na Izrael. Začína sa nová vojna?

Desiatky rakiet boli vypálené na Izrael. Začína sa nová vojna?

Predchádzajúce dni stretov a napätia pri jeruzalemskej mešite al-Aksá sa vo štvrtok popoludní vystupňovali do širšieho konfliktu v Gaze a pozdĺž severnej hranice Izraela, keď boli z Libanonu vypálené rakety.

V mestách Betzet a Šlomí v západnej Galilei neďaleko hraníc sa rozozvučali raketové sirény, pričom IDF tvrdia, že ich systém Iron Dome zachytil najmenej jeden z projektilov. Na izraelskej strane sa objavili správy o najmenej jednej osobe zranenej črepinami.

K zodpovednosti za rakety sa neprihlásila žiadna skupina, ale Hizballáh je hlavnou ozbrojenou skupinou pôsobiacou v južnom Libanone. Podľa niektorých správ bola raketová salva vypálená z palestínskych utečeneckých táborov, a preto ju nemusel schváliť Hizballáh, libanonská šiitská skupina podporovaná Iránom.

Podľa denníka The Times of Israel ide pravdepodobne o priamu reakciu na nedávne nálety izraelskej polície na mešitu al-Aksá počas moslimských sviatkov:

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Argentína sa pripojí k banke BRICS

K zodpovednosti sa bezprostredne nikto neprihlásil, ale razie sa uskutočnili len niekoľko hodín po tom, ako Iránom podporovaná libanonská teroristická skupina Hizballáh vyhlásila, že podporí „akékoľvek opatrenia“, ktoré môžu palestínske skupiny prijať proti Izraelu po zrážkach v mešite al-Aksá na jeruzalemskej Chrámovej hore.

Axios uvádza, že podľa predstaviteľov obrany bolo vypálených „25 – 30 rakiet“.

„Väčšinu z nich zachytil systém Iron Dome,“ uviedla izraelská armáda. Najmenej jedna raketa dopadla do mesta Šlomí na severe Izraela,“ pokračuje správa.

Izrael tiež oslavuje významný sviatok, a to prvý deň sviatku Pesach. Súčasné napätie sa začalo v utorok večer, keď izraelská polícia vtrhla do jeruzalemskej mešity Al Aksá a brutálne zbila veriacich po tom, ako vyhlásila nočné modlitby v tejto mešite za nezákonné.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Palestínske komunity boli pobúrené, čo vyvolalo pochody, zrážky s izraelskými vojakmi a raketové útoky z pásma Gazy. Násilie sa stupňovalo, keď izraelské letectvo bombardovalo Gazu.

Podľa IDF potom Hamas v stredu večer a vo štvrtok ráno pokračoval v odpaľovaní rakiet z pásma Gazy na Izrael. Objavili sa aj správy o násilných zrážkach medzi izraelskými silami a demonštrantami na severe krajiny.

Izrael teraz údajne ostreľuje južný Libanon a na neutralizáciu útokov nasadil stíhačky vzdušných síl. Premiér Benjamin Netanjahu sa tiež chystá zvolať mimoriadne bezpečnostné zasadnutie v súvislosti s tým, čo sa už teraz označuje za najvážnejšiu eskaláciu krízy od vojny v roku 2006.

Podobné články

Drony útočia na ruské hlavné mesto. Moskva zažíva vojnu na vlastnej koži

Drony útočia na ruské hlavné mesto.…

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin uviedol, že v utorok ráno zaútočili na ruské hlavné mesto drony a poškodili niekoľko budov. Sobjanin nariadil…
Ďalší americkí vojaci vyčíňali na Slovensku: Vyhrážal sa, že zabije policajtov a potom sa vygrcal

Ďalší americkí vojaci vyčíňali na Slovensku:…

Americkí vojaci mali opäť agresívne vyčíňať na Slovensku a tentokrát v obchodnom reťazci Billa vo Zvolene. Táto správa sa momentálne nedá…
Rusi spustili raketovú paľbu priamo na Kyjev a vôbec neprestávajú

Rusi spustili raketovú paľbu priamo na…

Ruské raketové útoky opäť otriasli Ukrajinou, pričom v meste Odesa na juhu krajiny zahynul jeden človek a padajúce úlomky zničených rakiet…
Útočník v Košiciach dobodal dvoch náhodných ľudí

Útočník v Košiciach dobodal dvoch náhodných…

Útočník nožom zranil dvoch ľudí v Košiciach, polícia ho zadržala na mieste činu. Incident sa odohral v okolí jedného z košických…
Panika na pláži v Tel Avive, keď na Izrael dopadlo viac ako 100 rakiet z Gazy

Panika na pláži v Tel Avive,…

Militantné skupiny v Gaze sú o veľký krok bližšie k rozpútaniu ďalšej plnohodnotnej vojny s Izraelom, keďže rakety križujú oblohu nad…
Kým v Moskve oslavujú, rakety dopadajú na Kyjev

Kým v Moskve oslavujú, rakety dopadajú…

Rusko v utorok v skorých ranných hodinách uskutočnilo veľký raketový útok na ciele v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev, tvrdí vojenská správa…

Pridaj komentár