• 11 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Ďalšia veľká krajina rozbieha obchod so skupinou BRICS

Ďalšia veľká krajina rozbieha obchod so skupinou BRICS

Podľa najnovších údajov, ktoré zverejnila colná správa Iránu, sa v minulom roku zvýšil obchod s tovarom okrem ropy medzi Iránom a krajinami BRICS.

Obchod Teheránu s Brazíliou, Ruskom, Indiou, Čínou a Južnou Afrikou dosiahol vo fiškálnom roku 2022 – 2023 celkovo takmer 48 mil. ton v hodnote viac ako 38 mld. dolárov, čo z hľadiska hodnoty predstavuje 14 % nárast. Fiškálny rok v Iráne sa začína 21. marca a končí 20. marca nasledujúceho roka, čo sa zhoduje s perzským kalendárnym rokom.

Čína zostáva hlavným obchodným partnerom Iránu spomedzi krajín BRICS, pričom objem obchodu dosiahol 35,5 milióna ton v hodnote viac ako 30 miliárd USD (nárast o 37,41 %). Na druhom mieste je India, ktorej obchod vzrástol o takmer 47 %, a na treťom Rusko (nárast o 3,59 %). Obchod s Brazíliou sa znížil v hmotnostnom aj hodnotovom vyjadrení. Podľa údajov, ktoré uviedol teheránsky denník Financial Tribune, bola hlavným obchodným partnerom Iránu na africkom kontinente Juhoafrická republika, ktorej bilaterálny obchod vzrástol o viac ako 23 %.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mladého Rusa roztrhal v Egypte žralok. Ľudia kričali a všetko natáčali

K nárastu obchodu došlo napriek sankčnej kampani „Maximálny tlak“, ktorú USA vyhlásili v roku 2018 v súvislosti s jadrovým programom Teheránu. USA sa tiež snažia zabaviť viac iránskych lodí prepravujúcich ropu, aby zabránili zvýšeniu predaja ropy z tejto krajiny.

Irán minulý rok požiadal o vstup do skupiny BRICS, pričom viac ako tucet ďalších krajín prejavilo záujem stať sa súčasťou tejto hospodárskej aliancie. Tento blok pracuje na vytvorení novej meny, aby sa v obchode prestal používať americký dolár. Obchody sa vyrovnávali aj v národných menách obchodujúcich krajín. Podľa nedávnej správy agentúry Bloomberg má BRICS v nasledujúcich piatich rokoch prekonať v hospodárskom raste blok vyspelých ekonomík G7.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Stalo sa tak po tom, čo západné sankcie účinne odrezali Rusko, kľúčového člena bloku, od západného finančného systému a trhov a prakticky mu znemožnili vyrovnávať obchodné dohody v amerických dolároch a eurách.

Irán vyváža najmä ropu a zemný plyn, ktoré tvoria viac ako 80 % príjmov krajiny z vývozu. K ďalším vývozným artiklom patria plasty, chemikálie, železo a ovocie. Medzi dovážaný tovar patria stroje, obilniny, elektrické a elektronické zariadenia a farmaceutické výrobky.

Podobné články

Argentína sa pripojí k banke BRICS

Argentína sa pripojí k banke BRICS

Argentína je krok od vstupu do Novej rozvojovej banky (NDB) skupiny BRICS, ktorá združuje najväčšie rozvíjajúce sa ekonomiky, informovala vo štvrtok…
Moskva načrtla priority banky BRICS

Moskva načrtla priority banky BRICS

Ruský minister financií Anton Siluanov v utorok na otváracom ceremoniáli ôsmeho výročného zasadnutia Novej rozvojovej banky BRICS v Šanghaji vyzdvihol potenciál…
Aj Venezuela chce vstúpiť pod krídla Číny a Ruska do BRICS

Aj Venezuela chce vstúpiť pod krídla…

Venezuela by sa chcela stať súčasťou skupiny BRICS, pretože toto združenie vytvára nový svetový poriadok, uviedol v pondelok venezuelský prezident Nicolas…
Saudská Arábia rokuje o vstupe do banky BRICS s cieľom rozšíriť možnosti financovania

Saudská Arábia rokuje o vstupe do…

Moskva považuje za jeden z hlavných cieľov Novej rozvojovej banky BRICS (NDB) ochranu členských štátov bloku (Brazília, Rusko, India, Čína a…
USA majú silnú konkurenciu: 20 krajín chce pod krídla Číny a Ruska do BRICS

USA majú silnú konkurenciu: 20 krajín…

Pred blížiacim sa samitom BRICS v Južnej Afrike prejavili záujem o vstup alebo aspoň podporu dve desiatky krajín. Majú medzi nimi…
Do BRICS sa chce pridať ďalších 30 štátov

Do BRICS sa chce pridať ďalších…

Hospodárske zoskupenie krajín BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika) bude čoskoro naberať nových členov. O členstvo požiadalo ďalších 19 krajín…

Pridaj komentár