• 24 novembra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 8minúty čítania

Čo všetko sa skrýva za Svetovým pohárom v Katare? Podplácanie a tisícky úmrtí ?

Čo všetko sa skrýva za Svetovým pohárom v Katare? Podplácanie a tisícky úmrtí ?

Aktuálne prebiehajú 22. Majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré tentokrát hostí Katar. Začali sa v nedeľu 20.11.2022. Katar víta viac ako milión fanúšikov a ďalšie miliardy ľudí, ktorí budú sledovať 64 zápasov turnaja spoza televíznych obrazoviek.


Voľba Kataru ako organizátora majstrovstiev sveta vo futbale sa uskutočnila v roku 2010 a už vtedy vyvolala okamžitú kritiku.

„Bola to zlá voľba. A bol som za to zodpovedný ja ako prezident v tom čase, „povedal Sepp Blatter, švajčiarsky futbalový funkcionár, ôsmy prezident FIFA, ktorého funkcia skončila v roku 2015 po poriadnom škandále z dôvodu podplácania.

Ešte počas jeho pôsobenia sa rozhodlo, že v roku 2022 budú MS vo futbale v Katare. Rozhodovalo sa medzi Južnou Kóreou, Austráliou, Japonskom a USA. Podľa odborníkov najlepšiu predispozíciu na organizovanie mali práve USA, no na základe hlasovania výkonného výboru FIFA bol prekvapivo zvolený Katar.

Zlá infraštruktúra a osudy pracovníkov


Katar je najmenší štát, ktorý kedy hostil Svetový pohár, obrovskú športovú udalosť, ktorá pritiahne enormný počet návštevníkov a vyžaduje infraštruktúru na vysokej úrovni, ktorá zvládne takýto počet ľudí.

Keď Katar v roku 2010 vyhral výber, chýbali mu mnohé štadióny, hotely a diaľnice potrebné na usporiadanie turnaja. Na ich vybudovanie krajina potrebovala veľké množstvo pracovníkov a na to využila masívnu populáciu migrujúcich pracovníkov, ktorí tvoria 90% alebo viac pracovnej sily.

Podpor náš nový portál a zdieľaj naše články na sociálnych sieťach. Sme vám za to veľmi vďační a ďakujeme každému jednému za ochotu! A nezabudnite! Slovensko na prvom mieste! Ďakujeme!

Životné podmienky týchto pracovníkov boli veľmi nebezpečné. Na nedostatočné pracovné podmienky, slabú zdravotnú aj sociálnu starostlivosť a porušovanie ľudských práv v Katare upozorňovali viaceré inštitúcie. Podľa portálu Metro museli muži na viacerých projektoch pracovať až 340 hodín mesačne za smiešne mzdy. Počas vyšetrovania, ktoré v roku 2021 uskutočnil The Guardian, sa zistilo, že od roku 2010 zomrelo v Katare viac ako 6 500 migrujúcich pracovníkov z rôznych príčin – pracovné nehody, autonehody, samovraždy a úmrtia z horúčavy.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Neuveríte, čo Zelenský urobil, keď mu povedali, že ho Putin nechce zabiť

„Patria sem pracovníci, ktorí sa zrútili na stavenisku štadiónu. Ďalší zomreli pri dopravných nehodách na ceste autobusom do práce. A mnohí ďalší náhle zomreli v pracovných táboroch, „povedal Pete Pattison, jeden z reportérov vyšetrovania, v minuloročnom rozhovore s NPR.

FIFA a Katar toto číslo spochybňujú. Podľa Kataru zomreli len traja ľudia kvôli práci na staveniskách Svetového pohára, a uznáva smrť 37 pracovníkov, ktorí neboli zamestnaní.

V máji koalícia za ľudské práva vyzvala FIFA a Katar, aby vytvorili nápravný fond – sumu peňazí, ktorá sa môže použiť na odškodnenie migrujúcich pracovníkov spolu s rodinami tých, ktorí zomreli, za zneužívanie počas výstavby štadiónov a infraštruktúry potrebnej na Svetový pohár.

Hovorí sa, že fond by mal mať najmenej 440 miliónov dolárov – čo je rovnaká suma ako výhra Svetového pohára.

,,Všetci budú musieť prijať pravidlá Kataru“

V Katare sa odsudzuje sex mimo manželstva, taktiež homosexualita. Sex medzi mužmi sa trestá až siedmimi rokmi odňatia slobody a mužom, ktorí „podnietia“ alebo „prinútia“ iného muža spáchať tento akt, hrozí trest trest odňatia slobody na jeden až tri roky.

V nedávnom rozhovore s nemeckým moderátorom katarský veľvyslanec pre Svetový pohár opísal homosexualitu ako „poškodenie mysle“.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Medvedev: Ak Ukrajina urobí tento krok, nebude už žiadne vyjednávanie a čakajte aj jadrové bomby

,,Ľudia, ktorí sem prídu budú musieť prijať naše pravidlá, „povedal veľvyslanec Khalid Salman, bývalý katarský hráč národného tímu.

,,Každý bude v Katare vítaný na Svetovom pohári,“ uvádza sa v vyhlásení. „Jednoducho žiadame všetkých návštevníkov, aby rešpektovali našu kultúru, tak ako keby cestovali inde v regióne a v iných častiach sveta.“

Extrémne horúčavy v Katare


Svetový pohár sa tradične koná v lete. Pre vysoké teploty a vlhkosť v Katare sa musela táto udalosť naplánovať na november. Zápasy sa budú dokonca hrať na klimatizovaných štadiónoch.

Toto spôsobilo veľké zmeny v profesionálnom futbale, najmä v Európe, kde väčšina rozvrhov ligy zvyčajne prebieha od konca leta do nasledujúcej jari. Najvyššia profesionálna liga, ako je anglická Premier League, nemecká Bundesliga a španielska La Liga, oznámili dvojmesačné prestávky kvôli Svetovému poháru.

Podľa novej správy FIFPRO, odborového zväzu, ktorý zastupuje 65 000 hráčov na celom svete, tento napätý harmonogram spôsobil hráčom „pracovné zaťaženie“.

Na typický letný Svetový pohár mali hráči Premier League v minulosti v priemere 31 dní na prípravu a 37 dní na zotavenie sa. Tento rok sa čas na prípravu a zotavenie znížil na 7 a 8 dní, hovorí odborová organizácia.

„Prekrývajúce sa súťaže, po sebe nasledujúce zápasy, extrémne poveternostné podmienky, skrátené obdobie prípravy a nedostatočný čas na zotavenie spolu predstavujú hrozivé nebezpečenstvo pre zdravie a výkonnosť hráčov,“ uvádza sa v správe.

,,Hráči zúčastnení na pohári budú čeliť skutočne vysokému riziku zranenia,“ povedal konzultant FIFPRO Darren Burgess.

Podobné články

Ukrajinskí poslanci si nakúpili luxusné autá za desiatky miliónov dolárov

Ukrajinskí poslanci si nakúpili luxusné autá za desiatky miliónov…

Od začiatku vojny s Ruskom ukrajinskí poslanci nakúpili nové vozidlá za takmer 1,3 milióna dolárov. Informovala o tom ukrajinská investigatívna webová…
Slovenská lekárka sa smiala: Dieťa som očkovala dvakrát a následne dostalo 3x covid

Slovenská lekárka sa smiala: Dieťa som očkovala dvakrát a…

Slovenská lekárka Kristína Visolajská v relácii na RTVS hovorila o tom, že covid u detí by nebagatelizovala. Myslí si aj to,…
Šéf OSN vyhlásil, že svet smeruje k „širšej vojne“ na Ukrajine. Čo si o tom máme myslieť?

Šéf OSN vyhlásil, že svet smeruje k „širšej vojne“…

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres v pondelok v prejave na 193-člennom Valnom zhromaždení OSN varoval, že svet smeruje k „širšej vojne“…
Zemetrasenie v Turecku vraj spôsobil americký HAARP, konšpirujú už ľudia na internete. Toto sú vraj dôkazy

Zemetrasenie v Turecku vraj spôsobil americký HAARP, konšpirujú už…

Zemetrasenie v Turecku spôsobené HAARP útokom podporovaným USA? Konšpiračná teória, pretože niekoľko sekúnd pred prvým zemetrasením sa na oblohe objavili zvláštne…
TA3 stiahla z archívu rozhovor s odborníkom, ktorý hovoril o Ukrajine. Čo také nepohodlné tam povedal?

TA3 stiahla z archívu rozhovor s odborníkom, ktorý hovoril…

Televízia TA3 vo svojej relácii Tak takto?! pozvala hosťa profesora Jeffreyho Sachsa, ktorý hovoril o vojne na Ukrajine. Rozhovor však televízia…
Pred zemetrasením v Turecku sa na oblohe objavilo záhadné modré svetlo

Pred zemetrasením v Turecku sa na oblohe objavilo záhadné…

Pred zemetrasením niekto v tureckom meste Hatay odfotografoval a nafilmoval vzácnu scénu: najprv sa ozval šuchot, potom sa na oblohe objavilo…
Nemecký kancelár predpovedá porážku Ukrajiny?

Nemecký kancelár predpovedá porážku Ukrajiny?

Nemecký kancelár Olaf Scholz urobil niekoľko vyhlásení, ktorých cieľom bolo objasniť zvláštny postoj Spolkovej republiky Nemecko k vojenskej pomoci Ukrajine. Berlín…
Putin mal prejav, z ktorého ide strach. Je presvedčený, že dnes bojuje proti moderným nacistom

Putin mal prejav, z ktorého ide strach. Je presvedčený,…

Ruský prezident Vladimir Putin mal prejav k 80. výročiu víťazstva Červenej armády v Stalingrade. Z jeho slov musia mať viacerí západní…
Dnes už ďalšie zemetrasenie v Turecku: Budovy sa tam rúcajú ľuďom pred očami (Video)

Dnes už ďalšie zemetrasenie v Turecku: Budovy sa tam…

Turecko hlási, že juhovýchod krajiny zasiahlo druhé silné zemetrasenie za menej ako 12 hodín. Štátne médiá v Sýrii tiež uviedli, že…

Pridaj komentár