• 8 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 7minúty čítania

Čo to Putin robí?! Rusi rozmiestnili ponorky s jadrovými hlavicami okolo USA

Čo to Putin robí?! Rusi rozmiestnili ponorky s jadrovými hlavicami okolo USA

Zatiaľ čo vojna ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine pokračuje, velitelia a vojenskí pozorovatelia Spojených štátov bijú na poplach v súvislosti s aktivitou ruskej ponorkovej flotily tisíce kilometrov od pobrežia USA.

Počas celej vojny, ktorá sa začala, keď Putin vo februári minulého roka spustil rozsiahlu inváziu na susednú Ukrajinu, dochádza k hromadeniu síl ruského námorníctva v Čiernom mori. Podľa úradov sa zvýšila aj prítomnosť ruských ponoriek pri pobreží USA a v Stredozemnom mori.

Ruské námorníctvo velí jednej z najrozmanitejších ponorkových flotíl na svete. Niektoré z nich sú schopné niesť balistické rakety s jadrovými hlavicami, ktoré Moskva považuje za kľúčové pre svoje strategické odstrašenie.

Od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 sa krajina snaží zdokonaliť svoju ponorkovú flotilu. Najmä v posledných rokoch Moskva vyrobila sériu ponoriek, ktoré sú schopné dosiahnuť najkritickejšie ciele v USA a kontinentálnej Európe.

V decembri Putin vyhlásil, že jeho krajina bude stavať ďalšie ponorky s jadrovým pohonom, „ktoré zabezpečia bezpečnosť Ruska na ďalšie desaťročia“.

Existujú náznaky, že „ponorky s jadrovým pohonom sa rozmiestňujú pri pobreží Spojených štátov, v Stredozemnom mori a inde na periférii Európy,“ povedal pre Newsweek Michael Peterson, riaditeľ Ruského inštitútu námorných štúdií (RMSI), ktorý sa zaoberá výskumom ruských vojenských a ekonomických otázok spojených so svetovým oceánom.

Ich rozmiestnenie „odráža rozmiestnenie ponoriek v sovietskom štýle počas studenej vojny,“ povedal.

V októbri minulého roka generál amerického letectva Glen VanHerck, šéf Severného velenia USA a NORAD, varoval pred rastúcou prítomnosťou ponoriek triedy Severodvinsk s jadrovým pohonom pri pobreží USA. Rusko charakterizoval ako hlavnú hrozbu, ktorá v súčasnosti predstavuje pre krajinu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V Rusku masovo predvolávajú vojakov v zálohe. Chystá sa ten najväčší útok?

„Práve presunuli ponorky, svoju prvú [ponorku Severodvinsk] do Tichého oceánu,“ povedal VanHerck na konferencii Asociácie americkej armády. „Ďalšia [Severodvinsk] je práve teraz v Stredozemnom mori a ďalšia, ktorá je na ceste do Atlantiku. To bude trvalá, blízka hrozba schopná niesť značný počet pozemných útočných rakiet, ktoré môžu ohroziť našu vlasť.“

Mesiac predtým OSINT a námorný analytik HI Sutton uviedol, že v Stredozemnom mori došlo k posilneniu síl ruského námorníctva.

VanHerck v roku 2021 opísal ponorky, ktoré sú z hľadiska tichosti „na úrovni“ domácich ponoriek.

Vo februári 2020 viceadmirál amerického námorníctva Andrew „Woody“ Lewis povedal pre americký námorný inštitút a think tank Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie, že rastúca prítomnosť ruských ponoriek v Atlantickom oceáne znamená, že jeho služba už nepovažuje východné pobrežie za „nespochybniteľnú“ oblasť alebo automatický „bezpečný prístav“ pre svoje plavidlá.

„Sme svedkami stále väčšieho počtu ruských ponoriek nasadených v Atlantickom oceáne a tieto ponorky sú schopnejšie ako kedykoľvek predtým, nasadzujú sa na dlhšie časové obdobie a majú smrtonosnejšie zbraňové systémy,“ povedal vtedy Lewis. „Naši námorníci majú za to, že už nie sú nespochybniteľní a majú očakávať, že budú operovať po boku našich konkurentov každý deň pod vodou.“

Americké námorníctvo tiež prechádza modernizáciou. Podľa neziskovej organizácie Nuclear Threat Initiative má vo svojej flotile celkovo 64 ponoriek vrátane 50 útočných ponoriek s jadrovým pohonom, ktorých úlohou je zasahovať a ničiť nepriateľské plavidlá; podporovať operácie na pobreží a skupiny lietadlových lodí a vykonávať dozor.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Takmer 200 bankám hrozí rovnaký osud ako SVB

USA začali stavať svoju najväčšiu a najmodernejšiu ponorku s jadrovým pohonom triedy Columbia s balistickými raketami (SSBN) v júni 2022.

Tri najvýkonnejšie útočné ponorky krajiny údajne nasadilo americké námorníctvo v júli 2021.

A v októbri 2022 námorníctvo USA nasadilo v Arabskom mori svoju najneviditeľnejšiu americkú ponorku SSBN triedy Ohio. Bývalý ponorkár Tom Shugart, adjunkt senior fellow v Centre pre novú americkú bezpečnosť, uviedol, že jej nasadenie by mohlo byť „cieľom ukázať komukoľvek, komu je potrebné pripomenúť, že USA sú ochotné a schopné vyslať SSBN prakticky do akejkoľvek oceánskej oblasti, ktorú si vyberú, a to nepozorovane“.

Presný rozsah ruskej podmorskej činnosti zostáva nejasný, hoci Peterson uviedol, že za posledných 20 rokov došlo k jej jednoznačnému nárastu.

Peterson však poznamenal, že podľa jeho názoru bude mať ruské námorníctvo „slabinu“ minimálne počas nasledujúcich troch až piatich rokov v dôsledku Putinovej vojny na Ukrajine.

„[Ruskému] námorníctvu dochádza munícia, to je podľa mňa jasné. Ich kampaň proti strategickým cieľom infraštruktúry sa spomalila. Už nestrieľajú tak často a myslím si, že to naznačuje, že im dochádzajú zbrane alebo ich majú nedostatok,“ povedal pre Newsweek.

Dodal: „Takže to bude slabinou na niekoľko nasledujúcich rokov, kým sa konflikt neskončí a námorníctvo sa nebude môcť obnoviť.“

Podobné články

Zelené lasery nad Havajom signalizujú blížiacu sa vojnu, tvrdí expert

Zelené lasery nad Havajom signalizujú blížiacu…

Objavenie sa čínskych zelených laserov nad Havajom signalizuje blížiacu sa vojnu, varuje Rick Fisher, vedúci pracovník Centra pre medzinárodné hodnotenie a…
Rusi odkazujú Slovensku: Budete niesť plnú zodpovednosť za eskaláciu a rozšírenie konfliktu

Rusi odkazujú Slovensku: Budete niesť plnú…

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Bratislave vydalo svoje stanovisko k plánovanému odovzdaniu slovenských bojových stíhačiek MiG- 29 Ukrajine. „V súvislosti s rozhodnutím…
Aj Slovensko má teraz povinnosť zatknúť Putina. Rusi zase reagujú svojsky

Aj Slovensko má teraz povinnosť zatknúť…

Vydanie zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina Medzinárodným trestným súdom (ICC) v Haagu je bezprecedentné, pretože je namierené proti predstaviteľovi stáleho…
Prídu si po Putina policajti z Holandska? Medzinárodný súd na neho vydal zatykač!

Prídu si po Putina policajti z…

Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina v súvislosti s jeho činmi počas vojny na Ukrajine – ide o…
„Vláda nás zaťahuje do vojny s Ruskom! Heger, Naď a Kollár, choďte stíhačky pilotovať vy!“ odkazuje Kotleba

„Vláda nás zaťahuje do vojny s…

Šéf ĽSNS Marian Kotleba ostro kritizuje poslanie našich stíhačiek na Ukrajinu. Vláda to dnes schválila a spolu s 13-timi stíhačkami Mig-29…
Vláda rozhodla! Ukrajine darujeme stíhačky a to nie je všetko. Toto je celý zoznam techniky, ktorú dáme Zelenskému

Vláda rozhodla! Ukrajine darujeme stíhačky a…

Dočasná vláda Slovenskej republiky, ktorú vedie dočasný premiér Eduard Heger dnes rozhodla, či naše stíhačky Mig-29 poputujú na Ukrajinu. Vláda rozhodla,…

Pridaj komentár