• 7 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Čo sa to deje? MAAE vydala varovanie pred najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe

Čo sa to deje? MAAE vydala varovanie pred najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe

Situácia okolo ruskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá sa nachádza v blízkosti frontovej línie s Ukrajinou, je čoraz nebezpečnejšia, varoval v sobotu generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi. Vyhlásenie prišlo v čase, keď sa Kyjev pripravuje na začatie protiofenzívy a úrady Záporožskej oblasti začali s čiastočnou evakuáciou miest v blízkosti zóny konfliktu.

Grossi vo vyhlásení na webovej stránke MAAE uviedol, že situácia v oblasti v blízkosti zariadenia sa „stáva čoraz nepredvídateľnejšou a potenciálne nebezpečnejšou“.

„Som mimoriadne znepokojený veľmi reálnymi rizikami pre jadrovú bezpečnosť a ochranu, ktorým elektráreň čelí. Musíme konať okamžite, aby sme zabránili hrozbe vážnej jadrovej havárie a s ňou spojeným následkom pre obyvateľstvo a životné prostredie,“ dodal a vyzval na ochranu najväčšieho európskeho jadrového zariadenia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  WHO vyzýva na prípravu na ďalšiu globálnu zdravotnú krízu

Grossi uviedol, že tím MAAE vyslaný na dohľad nad elektrárňou monitoruje evakuáciu z neďalekého mesta Energodar, ktorá bola oznámená v piatok. Úradujúci guvernér Jevgenij Balickij uviedol, že deti, starší ľudia, pacienti nemocníc a iné zraniteľné skupiny budú premiestnené z dôvodu „zvýšeného ostreľovania“ zo strany ukrajinských jednotiek.

Riaditeľ elektrárne Jurij Černičuk v piatok uviedol, že všetky reaktory sú odstavené a personál „robí všetko pre zaistenie jadrovej bezpečnosti“.

Starosta mesta Energodar Eduard Senovoz povedal, že premiestňovanie prebieha podľa plánu a v meste „nie je žiadna panika“.

ZNPP sa dostala pod ruskú kontrolu v dôsledku agresívnej vojenskej operácie Moskvy na Ukrajine, ktorá sa začala vo februári 2022. Záporožská oblasť sa stala súčasťou Ruska po septembrovom referende.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

Moskva a Kyjev sa navzájom obvinili z ostreľovania elektrárne a vyjadrili obavy, že vzájomné akcie by mohli vyvolať jadrovú katastrofu. Minulý mesiac denník The Times informoval, že ukrajinské jednotky sa v októbri 2022 neúspešne pokúsili ZNPP dobyť späť. Kyjev nepotvrdil, že sa tento pokus uskutočnil.

V piatok ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) uviedla, že jej agenti zatkli ukrajinských agentov, ktorí údajne plánovali zabiť nemenovaného vysokopostaveného predstaviteľa ZNPP. Renat Karčaa, hlavný poradca Rosenergoatomu, ruského národného prevádzkovateľa jadrových elektrární, pre RT povedal, že Ukrajina sama nie je schopná takýchto „teroristických“ sprisahaní. Tvrdil, že „scenár a ciele vyberajú ich západní partneri“.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…

Pridaj komentár