• 1 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Čínsky genetický experiment môže viesť k armáde supervojakov odolných voči radiácii

Čínsky genetický experiment môže viesť k armáde supervojakov odolných voči radiácii

Správy z Číny naďalej potvrdzujú, že tamojší vedci sa stále snažia prekonať bariéry a experimentujú s génmi ako Frankenstein s cieľom manipulovať s ľudskou DNA – akékoľvek etické aspekty nech sú zatratené. Čo by sa mohlo pokaziť?

Hongkongský denník South China Morning Post priniesol tento týždeň titulok, ktorý sa zakladá na prelomovom oznámení tímu vedcov napojených na čínsku armádu, ktorí pracujú v Pekingu: „Čínsky tím, ktorý stojí za extrémnym experimentom so zvieracími génmi, tvrdí, že to môže viesť k super vojakom, ktorí prežijú jadrový spad.“

Projekt bol prvýkrát predstavený v čínskojazyčnom časopise Military Medical Sciences a získava si čoraz väčšiu pozornosť médií a záujem vedeckej komunity, ale vyvoláva aj vážne etické otázniky, napriek tomu, že jeho dozorcovia obhajujú experiment ako „úplne legálny“.

Podľa podrobností vojenskí vedci tvrdia, že sa im podarilo „vložiť gén z mikroskopického vodného medvedíka do ľudských embryonálnych kmeňových buniek a výrazne zvýšiť odolnosť týchto buniek voči žiareniu“.

„Úspech tohto bezprecedentného experimentu by podľa nich mohol viesť k superodolným vojakom, ktorí by dokázali prežiť jadrový spad,“ píše SCMP. Iniciatíva zahŕňala experimentálne zavedenie kľúčového génu nájdeného u vodného medveďa do ľudskej DNA (s využitím embryonálnych buniek). Daný gén dáva mikroskopickému tvorovi vzácnu odolnosť voči radiácii a iným extrémnym vplyvom prostredia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Niečo sa chystá? "Pripravte sa na najhoršie!" vyhlásil čínsky prezident

Vedci sa už dlho domnievajú, že vodné medvede, známe aj ako tardigrady, môžu skrývať genetické tajomstvá, ktoré by jedného dňa mohli byť kľúčom k ľudskému prežitiu a dlhovekosti. Osemnohý drobný živočích, ktorý je menší ako milimeter, bol opísaný nasledovne:

Tardigrady sú malé, roztomilé a prakticky nezničiteľné. Mikroskopické živočíchy sú schopné prežiť v hrnci s vriacou vodou, na dne hlbokomorskej priekopy alebo dokonca v chladnom, tmavom vákuu vesmíru. V auguste izraelská vesmírna loď s tardigradami, ktoré boli súčasťou vedeckého experimentu, havarovala na Mesiaci a vedci sa domnievajú, že mohli prežiť.

Po izolovaní génu tardigrady schopného produkovať proteíny podobné štítu, ktoré môžu chrániť pred žiarením a inými škodlivinami, čínsky tím uviedol, že „našiel spôsob, ako tento gén vniesť do ľudskej DNA pomocou CRISPR/Cas9, nástroja na úpravu génov, ktorý je teraz dostupný vo väčšine biolaboratórií,“ uvádza sa v recenzii experimentu SCMP.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

„Podľa tímu vedeného profesorom Yue Wenom z laboratória radiačnej biotechnológie na Akadémii vojenských vied v Pekingu v ich laboratórnom experimente takmer 90 % ľudských embryonálnych buniek nesúcich gén vodného medveďa prežilo smrteľné vystavenie röntgenovému žiareniu,“ pokračuje správa.

Pridanie cudzieho génu z vodného medveďa do ľudských embryonálnych buniek by mohlo viesť k škodlivým mutáciám, alebo dokonca k usmrteniu buniek kvôli genetickému rozdielu medzi týmito dvoma druhmi, čoho si bol Yueho tím podľa svojej práce vedomý.

Ochranné proteíny sú „jedinečné pre vodné medvede. Reakcia imunity po medzidruhovej expresii nie je známa a môže viesť k určitým bezpečnostným problémom“, napísali.

Predpokladajú možné budúce využitie ich techniky genetickej manipulácie sústredenej na experimenty s vodnými medveďmi v prípadoch súvisiacich s liečbou akútnej choroby z ožiarenia pre prvých záchranárov, vojenský personál alebo kohokoľvek v blízkosti zóny jadrového spádu. Predpokladajú tiež éru budúceho „supervojaka“ a geneticky upravených ľudí schopných prežiť jadrovú apokalypsu.

Podobné články

NATO nie je pripravené na boj s Ruskom – bývalý americký generál

NATO nie je pripravené na boj…

NATO by nebolo schopné presunúť jednotky a vybavenie na východ dostatočne rýchlo, aby zastavilo hypotetickú ruskú inváziu do Európy, varoval americký…
Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Niečo sa chystá? „Pripravte sa na najhoršie!“ vyhlásil čínsky prezident

Niečo sa chystá? „Pripravte sa na…

Vodca čínskej komunistickej strany Si Ťin-pching 30. mája povedal svojim najvyšším predstaviteľom národnej bezpečnosti, aby boli pripravení na „najhoršie scenáre“ a…
Obrovský medveď pod Tatrami vyliezol na strechu za ľuďmi. Celé je to však úplne inak

Obrovský medveď pod Tatrami vyliezol na…

V posledných dňoch sa na sociálnych médiách a internetových platformách objavilo video, ktoré rýchlo získalo veľkú pozornosť. Zábery ukazujú medveďa, ktorý…
Český náčelník varuje: Vojna s Ruskom je možná! Od začiatku sa zapojíme

Český náčelník varuje: Vojna s Ruskom…

Možná vojna medzi Ruskom a Severoatlantickou alianciou, o ktorej hovorí náčelník generálneho štábu Armády ČR Karel Řehka, vytvára napätie a neistotu.…
Nemec na internete písal proti Ukrajine. Ide si posedieť na pekne dlho

Nemec na internete písal proti Ukrajine.…

V Nemecku odsúdili muža na tri roky väzenia len za politické prejavy týkajúce sa vojny na Ukrajine. Údajne v internetových príspevkoch…

Pridaj komentár