• 11 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Čínske médiá vyzývajú na vytvorenie armády, ktorá prevalcuje USA

Čínske médiá vyzývajú na vytvorenie armády, ktorá prevalcuje USA

Čínske štátne noviny Global Times vyzvali na posilnenie vojenských kapacít krajiny, aby boli dostatočne silné na „prevalcovanie“ americkej armády.

Štvrtkový článok v novinách reagoval na nedávny návrh rozpočtu prezidenta Joea Bidena, v ktorom požadoval financovanie obrany v hodnote 842 miliárd dolárov, čo predstavuje viac ako 3-percentné zvýšenie.

Navrhovaný rozpočet na obranu je podľa agentúry Bloomberg vyšší ako 816 miliárd dolárov, ktoré Kongres stanovil na súčasný fiškálny rok. Demokratická senátorka Elizabeth Warrenová označila navrhované financovanie za „jeden z najväčších rozpočtov Pentagónu v histórii“.

Bidenov rozpočet na obranu, ktorý odráža obavy z čínskych vojenských ambícií, zahŕňa investície vo výške 9,1 miliardy dolárov v budúcom roku prostredníctvom Iniciatívy Pentagónu na odstrašenie v Tichomorí, ktorá by financovala nové zbraňové systémy na ochranu spojencov a obranu záujmov USA v regióne.

Hu Xijin vo svojom stĺpčeku v Global Times označil sumu obranného rozpočtu USA za „ohromujúcu“ a uviedol, že je približne štyrikrát vyššia ako obranný rozpočet Číny.

Publicista obvinil USA z „neobmedzenej chamtivosti“ pri rozširovaní svojich vojenských kapacít, čo je podľa neho varovným signálom pre Čínu. Chu povedal, že jeho krajina musí zlepšiť svoje vojenské kapacity s menším rozpočtom, aby mala „dostatočne účinný odstrašujúci prostriedok“ proti Amerike.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Neboja sa USA?! Čína a Rusko nasadili vesmírne zbrane pre útok na satelity Ameriky

Vzťahy USA s Čínou sú v poslednom čase napäté – čiastočne kvôli zvrchovanosti Taiwanu – a obe krajiny sa pripravujú na možnosť totálneho konfliktu v Tichomorí, aj keď ani jedna z krajín sa nesnaží o takýto hrozivý postup.

Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Gang, ktorý do konca minulého roka pôsobil ako veľvyslanec v USA, v utorok novinárom v Pekingu povedal, že „konflikt a konfrontácia“ medzi oboma krajinami sú nevyhnutné, ak Washington nezmení svoj prístup k jeho krajine.

Ministerka armády USA Christine Wormuthová medzitým minulý týždeň načrtla stratégiu, ako bude Pentagón „pripravený bojovať a vyhrať túto vojnu“ s Čínou, ak sa napätie vystupňuje.

Čína nemá záujem zapojiť sa do konfliktu proti USA v Tichomorí, napísal Hu v Global Times, ale bude pripravená.

„Nemáme v úmysle konfrontovať USA v Tichom, Indickom alebo Atlantickom oceáne, ale musíme zabezpečiť, aby naše vojenské kapacity v čínskych pobrežných vodách prevážili nad celkovými vojenskými kapacitami, ktoré môžu USA a ich spojenci v tomto regióne zmobilizovať,“ uvádza sa v jeho príspevku.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Hanba pre Slovensko v českej TV: Nová vláda mala byť nádejou a ukázala sa byť neschopná a arogantná

„Vojenské postavenie v tomto regióne sa musí časom zásadne zmeniť. Čína bude investovať toľko vojenského rozpočtu a iných zdrojov, koľko bude potrebné na dosiahnutie tohto cieľa. Nejde o preteky v zbrojení s USA, ale o legitímne a spravodlivé opatrenie na riešenie národnej bezpečnosti Číny,“ napísal Hu.

Chu ďalej povedal, že „šialené zvýšenie“ vojenských výdavkov Spojených štátov bude vyvíjať veľký tlak na Čínu, ktorá je „hlavným strategickým konkurentom“ Ameriky.

„USA posunuli vojenskú súťaž na popredné miesto vo vzťahoch medzi veľmocami, čím vyslali svetu signál, že vojenská sila je tromfom v hre medzi veľmocami,“ povedal Hu. „Teraz je hlavným cieľom masívnych vojenských výdavkov USA Čína.

Pokračoval: „USA sa zjavne snažia udržať si dlhodobo drvivú vojenskú prevahu nad Čínou, vrátane absolútnej istoty, že porazia Ľudovú oslobodzovaciu armádu v čínskych pobrežných vodách.“

Podobné články

Takmer 200 bankám hrozí rovnaký osud ako SVB

Takmer 200 bankám hrozí rovnaký osud…

Podľa novej štúdie uverejnenej na portáli Social Science Research Network je v celej krajine 186 bánk, ktoré by mohli skrachovať, ak by si…
Zelené lasery nad Havajom signalizujú blížiacu sa vojnu, tvrdí expert

Zelené lasery nad Havajom signalizujú blížiacu…

Objavenie sa čínskych zelených laserov nad Havajom signalizuje blížiacu sa vojnu, varuje Rick Fisher, vedúci pracovník Centra pre medzinárodné hodnotenie a…
Amerika môže byť celá hore nohami! Trump vyzýva na masové protesty

Amerika môže byť celá hore nohami!…

Bývalý prezident USA Donald Trump uviedol, že bude v utorok zatknutý Uviedol, že toto rozhodnutie prijala manhattanská okresná prokuratúra, ktorú na…
Neboja sa USA?! Čína a Rusko nasadili vesmírne zbrane pre útok na satelity Ameriky

Neboja sa USA?! Čína a Rusko…

Čínska armáda rozmiestnila 347 satelitov vrátane 35 vypustených za posledných šesť mesiacov, aby mohla zasiahnuť americké sily v budúcom konflikte, uviedol…
Americký herec Steven Seagal sa označil za miliónpercentného Rusa a totálne naložil na jeho rodnú Ameriku

Americký herec Steven Seagal sa označil…

Steven Seagal sa označil za „miliónpercentného Rusa“, niekoľko týždňov po tom, ako vyšlo najavo, že mu prezident Vladimir Putin udelil medailu Rádu priateľstva za jeho…
Americký ekonóm: Kolaps Silicon Valley Bank je len špičkou ľadovca. Nemôžte si požičiavať donekonečna

Americký ekonóm: Kolaps Silicon Valley Bank…

Bývalý Trumpov poradca v Bielom dome a hlavný ekonóm FreedomWorks Steve Moore povedal, že krach banky Silicon Valley môže byť „vrcholom ľadovca“ finančného…

Pridaj komentár