• 29 novembra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Číňanom praskli nervy pre covid opatrenia. Policajtov mlátia palicami a tyčami

Číňanom praskli nervy pre covid opatrenia. Policajtov mlátia palicami a tyčami

Číňania zažívajú najväčšie lockdownové peklo, pretože vláda drží ľudí doma kvôli nákaze a niekedy naozaj brutálnymi spôsobom.

Po celej krajine sú teraz nepokoje po tom, čo uhorelo desať ľudí v bytovom dome, ktorí nemohli ujsť von z horiacich bytov. Vchodové dvere boli totiž kvôli covidu zavreté železnými tyčami.

Tisíce Číňanov tak v uliciach protestujú a na jednom z videí vidíme, ako nahnevaní ľudia bijú policajtov palicami.

Čína rýchlo potlačila demonštrácie, ktoré cez víkend vypukli po celej krajine proti vládnej politike nulového výskytu Covidu, nasadila policajné sily na kľúčové miesta protestov a sprísnila online cenzúru.

V utorok, keď obhajovali politiku, zdá sa, že najvyšší predstavitelia zdravotníctva uznali jej vplyv a zaviazali sa „znížiť nepríjemnosti“ pre verejnosť zrušením blokád „čo najrýchlejšie“ po vypuknutí epidémie.

Podpor náš nový portál a zdieľaj naše články na sociálnych sieťach. Sme vám za to veľmi vďační a ďakujeme každému jednému za ochotu! A nezabudnite! Slovensko na prvom mieste! Ďakujeme!

To však nemusí stačiť na upokojenie demonštrantov, ktorí vyšli do ulíc niekoľkých veľkých miest a univerzitných kampusov a žiadali ukončenie čoraz nákladnejších blokád v krajine.

S rastúcimi číslami sa šírila aj škála sťažností, z ktorých niektorí dokonca volali po odvolaní čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga, ktorý už takmer tri roky dohliada na stratégiu masového testovania, blokovania, vynútenej karantény a digitálneho sledovania.

Protesty vyvolal smrtiaci požiar minulý štvrtok v Urumči, hlavnom meste kraja na západe Sin-ťiangu. Plamene v bytovom dome zabili najmenej 10 ľudí a deväť zranili, čo viedlo k rozhorčeniu verejnosti po tom, ako sa zdalo, že videá z incidentu ukazujú, že opatrenia na zaistenie oneskorili hasičov dostať sa k obetiam. Hovorí sa, že roxorové tyče bránili vyjsť ľudom z horiacej bytovky. Roxorové tyče mali blokovať dvere, aby ľudia ostali v karanténe a tak uhoreli v bytoch.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Putin vyhlásil hrôzostrašné slová: Vôbec si neuvedomujete, aká bude pre vás vojna s Ruskom!

Mesto bolo viac ako 100 dní uzavreté, pričom obyvatelia nemohli opustiť región a mnohí boli nútení zostať doma.

Na videách bolo vidieť, ako obyvatelia Urumči pochodujú k vládnej budove a skandujú za koniec karantény. Nasledujúce ráno miestna vláda uviedla, že blokovanie zruší po etapách – neposkytla však jasný časový rámec ani neriešila protesty.

To nedokázalo potlačiť hnev verejnosti a protesty sa rýchlo rozšírili za hranice Sin-ťiangu, pričom do ulíc vyšli aj obyvatelia miest a univerzít po celej Číne.

Kde sa konajú protesty?

CNN doteraz overila 20 demonštrácií, ktoré sa konali v 15 čínskych mestách – vrátane hlavného mesta Pekingu a finančného centra Šanghaj.

V Šanghaji sa v sobotu stovky ľudí zhromaždili na sviečkovej manifestácii na ulici Urumqi, pomenovanej po meste Sin-ťiang, aby smútili za obeťami požiaru. Mnohí držali prázdne hárky bieleho papiera – symbolický protest proti cenzúre – a skandovali: „Potrebujeme ľudské práva, potrebujeme slobodu“.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Dnes už ďalšie zemetrasenie v Turecku: Budovy sa tam rúcajú ľuďom pred očami (Video)

Niektorí tiež kričali, aby Si Ťin-pching „odstúpil“, a spievali The Internationale, socialistickú hymnu, ktorá sa používala ako výzva k akcii na demonštráciách po celom svete už viac ako storočie. Spievali ju aj počas prodemokratických protestov na Námestí nebeského pokoja v Pekingu pred brutálnym zásahom ozbrojených jednotiek v roku 1989.

Do nedele večera sa masové demonštrácie rozšírili do Pekingu, Čcheng-tu, Guangzhou a Wu-chanu, kde tisíce obyvateľov žiadali nielen ukončenie obmedzení ochorenia Covid, ale čo je pozoruhodnejšie, politické slobody. Obyvatelia niektorých zamknutých štvrtí strhli zábrany a vyšli do ulíc.

Protesty sa konali aj na univerzitách vrátane prestížnych inštitúcií Pekingskej univerzity a Univerzity Tsinghua v Pekingu a Čínskej komunikačnej univerzity v Nankingu.

V Hongkongu, kde sa na potlačenie nesúhlasu použil zákon o národnej bezpečnosti zavedený Pekingom v roku 2020, sa desiatky ľudí zhromaždili v pondelok večer v mestskej štvrti Central na vigíliu. Niektorí držali prázdne kúsky papiera, zatiaľ čo iní nechali kvety a držali cedule pripomínajúce tých, ktorí zahynuli pri požiari Urumqi.

Podobné články

Ukrajinskí poslanci si nakúpili luxusné autá za desiatky miliónov dolárov

Ukrajinskí poslanci si nakúpili luxusné autá za desiatky miliónov…

Od začiatku vojny s Ruskom ukrajinskí poslanci nakúpili nové vozidlá za takmer 1,3 milióna dolárov. Informovala o tom ukrajinská investigatívna webová…
Slovenská lekárka sa smiala: Dieťa som očkovala dvakrát a následne dostalo 3x covid

Slovenská lekárka sa smiala: Dieťa som očkovala dvakrát a…

Slovenská lekárka Kristína Visolajská v relácii na RTVS hovorila o tom, že covid u detí by nebagatelizovala. Myslí si aj to,…
Šéf OSN vyhlásil, že svet smeruje k „širšej vojne“ na Ukrajine. Čo si o tom máme myslieť?

Šéf OSN vyhlásil, že svet smeruje k „širšej vojne“…

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres v pondelok v prejave na 193-člennom Valnom zhromaždení OSN varoval, že svet smeruje k „širšej vojne“…
Zemetrasenie v Turecku vraj spôsobil americký HAARP, konšpirujú už ľudia na internete. Toto sú vraj dôkazy

Zemetrasenie v Turecku vraj spôsobil americký HAARP, konšpirujú už…

Zemetrasenie v Turecku spôsobené HAARP útokom podporovaným USA? Konšpiračná teória, pretože niekoľko sekúnd pred prvým zemetrasením sa na oblohe objavili zvláštne…
TA3 stiahla z archívu rozhovor s odborníkom, ktorý hovoril o Ukrajine. Čo také nepohodlné tam povedal?

TA3 stiahla z archívu rozhovor s odborníkom, ktorý hovoril…

Televízia TA3 vo svojej relácii Tak takto?! pozvala hosťa profesora Jeffreyho Sachsa, ktorý hovoril o vojne na Ukrajine. Rozhovor však televízia…
Pred zemetrasením v Turecku sa na oblohe objavilo záhadné modré svetlo

Pred zemetrasením v Turecku sa na oblohe objavilo záhadné…

Pred zemetrasením niekto v tureckom meste Hatay odfotografoval a nafilmoval vzácnu scénu: najprv sa ozval šuchot, potom sa na oblohe objavilo…
Nemecký kancelár predpovedá porážku Ukrajiny?

Nemecký kancelár predpovedá porážku Ukrajiny?

Nemecký kancelár Olaf Scholz urobil niekoľko vyhlásení, ktorých cieľom bolo objasniť zvláštny postoj Spolkovej republiky Nemecko k vojenskej pomoci Ukrajine. Berlín…
Putin mal prejav, z ktorého ide strach. Je presvedčený, že dnes bojuje proti moderným nacistom

Putin mal prejav, z ktorého ide strach. Je presvedčený,…

Ruský prezident Vladimir Putin mal prejav k 80. výročiu víťazstva Červenej armády v Stalingrade. Z jeho slov musia mať viacerí západní…
Dnes už ďalšie zemetrasenie v Turecku: Budovy sa tam rúcajú ľuďom pred očami (Video)

Dnes už ďalšie zemetrasenie v Turecku: Budovy sa tam…

Turecko hlási, že juhovýchod krajiny zasiahlo druhé silné zemetrasenie za menej ako 12 hodín. Štátne médiá v Sýrii tiež uviedli, že…

Pridaj komentár