• 29 novembra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Číňanom praskli nervy pre covid opatrenia. Policajtov mlátia palicami a tyčami

Číňanom praskli nervy pre covid opatrenia. Policajtov mlátia palicami a tyčami

Číňania zažívajú najväčšie lockdownové peklo, pretože vláda drží ľudí doma kvôli nákaze a niekedy naozaj brutálnymi spôsobom.

Po celej krajine sú teraz nepokoje po tom, čo uhorelo desať ľudí v bytovom dome, ktorí nemohli ujsť von z horiacich bytov. Vchodové dvere boli totiž kvôli covidu zavreté železnými tyčami.

Tisíce Číňanov tak v uliciach protestujú a na jednom z videí vidíme, ako nahnevaní ľudia bijú policajtov palicami.

Čína rýchlo potlačila demonštrácie, ktoré cez víkend vypukli po celej krajine proti vládnej politike nulového výskytu Covidu, nasadila policajné sily na kľúčové miesta protestov a sprísnila online cenzúru.

V utorok, keď obhajovali politiku, zdá sa, že najvyšší predstavitelia zdravotníctva uznali jej vplyv a zaviazali sa „znížiť nepríjemnosti“ pre verejnosť zrušením blokád „čo najrýchlejšie“ po vypuknutí epidémie.

To však nemusí stačiť na upokojenie demonštrantov, ktorí vyšli do ulíc niekoľkých veľkých miest a univerzitných kampusov a žiadali ukončenie čoraz nákladnejších blokád v krajine.

S rastúcimi číslami sa šírila aj škála sťažností, z ktorých niektorí dokonca volali po odvolaní čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga, ktorý už takmer tri roky dohliada na stratégiu masového testovania, blokovania, vynútenej karantény a digitálneho sledovania.

Protesty vyvolal smrtiaci požiar minulý štvrtok v Urumči, hlavnom meste kraja na západe Sin-ťiangu. Plamene v bytovom dome zabili najmenej 10 ľudí a deväť zranili, čo viedlo k rozhorčeniu verejnosti po tom, ako sa zdalo, že videá z incidentu ukazujú, že opatrenia na zaistenie oneskorili hasičov dostať sa k obetiam. Hovorí sa, že roxorové tyče bránili vyjsť ľudom z horiacej bytovky. Roxorové tyče mali blokovať dvere, aby ľudia ostali v karanténe a tak uhoreli v bytoch.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mäsové obmedzenia v Nemecku: Jedna klobása mesačne pre každého

Mesto bolo viac ako 100 dní uzavreté, pričom obyvatelia nemohli opustiť región a mnohí boli nútení zostať doma.

Na videách bolo vidieť, ako obyvatelia Urumči pochodujú k vládnej budove a skandujú za koniec karantény. Nasledujúce ráno miestna vláda uviedla, že blokovanie zruší po etapách – neposkytla však jasný časový rámec ani neriešila protesty.

To nedokázalo potlačiť hnev verejnosti a protesty sa rýchlo rozšírili za hranice Sin-ťiangu, pričom do ulíc vyšli aj obyvatelia miest a univerzít po celej Číne.

Kde sa konajú protesty?

CNN doteraz overila 20 demonštrácií, ktoré sa konali v 15 čínskych mestách – vrátane hlavného mesta Pekingu a finančného centra Šanghaj.

V Šanghaji sa v sobotu stovky ľudí zhromaždili na sviečkovej manifestácii na ulici Urumqi, pomenovanej po meste Sin-ťiang, aby smútili za obeťami požiaru. Mnohí držali prázdne hárky bieleho papiera – symbolický protest proti cenzúre – a skandovali: „Potrebujeme ľudské práva, potrebujeme slobodu“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  NATO nie je pripravené na boj s Ruskom - bývalý americký generál

Niektorí tiež kričali, aby Si Ťin-pching „odstúpil“, a spievali The Internationale, socialistickú hymnu, ktorá sa používala ako výzva k akcii na demonštráciách po celom svete už viac ako storočie. Spievali ju aj počas prodemokratických protestov na Námestí nebeského pokoja v Pekingu pred brutálnym zásahom ozbrojených jednotiek v roku 1989.

Do nedele večera sa masové demonštrácie rozšírili do Pekingu, Čcheng-tu, Guangzhou a Wu-chanu, kde tisíce obyvateľov žiadali nielen ukončenie obmedzení ochorenia Covid, ale čo je pozoruhodnejšie, politické slobody. Obyvatelia niektorých zamknutých štvrtí strhli zábrany a vyšli do ulíc.

Protesty sa konali aj na univerzitách vrátane prestížnych inštitúcií Pekingskej univerzity a Univerzity Tsinghua v Pekingu a Čínskej komunikačnej univerzity v Nankingu.

V Hongkongu, kde sa na potlačenie nesúhlasu použil zákon o národnej bezpečnosti zavedený Pekingom v roku 2020, sa desiatky ľudí zhromaždili v pondelok večer v mestskej štvrti Central na vigíliu. Niektorí držali prázdne kúsky papiera, zatiaľ čo iní nechali kvety a držali cedule pripomínajúce tých, ktorí zahynuli pri požiari Urumqi.

Podobné články

Vôňa tohto korenia v lese neveští nič dobré. Keď ho zacítiš, okamžite utekaj!

Vôňa tohto korenia v lese neveští…

Les je miesto, kam radi chodíme na túry – najmä na jar a v lete. Fyzická aktivita na čerstvom vzduchu a…
Pretierate si často oči? Ani neviete, ako zlý môže byť tento nevinný zvyk

Pretierate si často oči? Ani neviete,…

Pretieranie očí je zvyk, ktorý môže mať fatálne následky pre náš zrak. V extrémnych prípadoch môžete dokonca úplne oslepnúť. Vysvetlíme vám,…
Našli ste si pod rohožkou sušienku? Radšej sa obráťte na políciu, niekto sleduje váš dom

Našli ste si pod rohožkou sušienku?…

Zlodeji, ktorí vykrádajú domy, nedávno prišli s novým spôsobom, ako zistiť, či niekto odišiel na dovolenku. Tento trik vyzerá tak nevinne,…
Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Dědeček priznal vinu, trest, ktorý mu navrhujú sa zdá primalý rodinám obetí

Dědeček priznal vinu, trest, ktorý mu…

Bratislava – Dušan Dědeček, ktorý bol obvinený zo smrti piatich mladých ľudí v tragédii, ktorá sa udiala v októbri minulého roku…
Žujte kúsok hneď po jedle a zabudnete na nadúvanie. Osvedčená metóda našich babičiek

Žujte kúsok hneď po jedle a…

Zabudnite na tráviace ťažkosti po jedle. Len jeden tenký plátok tohto lacného výrobku vás zachráni pred nepríjemnými tráviacimi problémami. Vyskúšajte to…

Pridaj komentár