• 14 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Čína predáva dlh USA a hromadí zlato v rámci trendu de-dolarizácie

Čína predáva dlh USA a hromadí zlato v rámci trendu de-dolarizácie

V súvislosti s rastúcim trendom de-dolarizácie a zvyšujúcim sa povedomím o význame diverzifikácie devízových rezerv začala Čína od roku 2022 predávať americký štátny dlh a doláre použila na zásoby zlata.

Podľa správy na portáli Baijiahao Čína zvyšovala svoje zlaté rezervy a zároveň predávala americký štátny dlh.

Čínska centrálna banka hromadí zlaté rezervy, pričom ázijská veľmoc sa môže pochváliť oficiálnymi zásobami zlata vo výške 66,76 mil. uncí, čo je o 260 000 uncí viac ako v predchádzajúcom mesiaci. Z oficiálnych údajov vyplýva, že predtým, v období od septembra 2019 do októbra 2022, zostali čínske zlaté rezervy nezmenené a až v novembri 2022 začal Peking hromadiť tento drahý kov.

Zlato sa stalo bezpečným prístavom a voľbou investorov, pričom spotové zlato 4. mája vzrástlo o 0,3 % na 2 045,79 USD za uncu, čo je len 27 USD pod historickým maximom 2 079,67 USD za uncu. Okrem Číny sa zlatého šialenstva chopili aj ďalšie krajiny, pričom údaje Svetovej rady pre zlato odhalili, že v prvom štvrťroku 2023 zvýšili svetové centrálne banky svoje držby zlata celkovo o 228 ton.

Čínska ľudová republika (ČĽR) hromadí zlato tým, že v prostredí vyšších dolárových úrokových sadzieb a volatilného medzinárodného prostredia odpredáva americké štátne dlhopisy a zelené bankovky využíva na investície do drahého kovu. Z údajov amerického ministerstva financií zverejnených v marci vyplynulo, že čínska držba štátnych dlhopisov v januári 2023 klesla na 859,4 mld. dolárov, čím sa znížila už šiesty mesiac po sebe.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  WHO vyzýva na prípravu na ďalšiu globálnu zdravotnú krízu

Zneužívanie hegemónie dolára

Všetky trendy uvedené v správe sú súčasťou snahy o zníženie závislosti od amerického dolára a prechod na národné platobné prostriedky v medzinárodnom zúčtovaní. Tento trend naberá na sile po celom svete, keďže Washington „zneužíva“ hegemóniu dolára, zdôrazňuje sa v správe médií. Uprostred škôd, ktoré si Západ sám spôsobil rozsiahlymi protiruskými sankciami, zmrazením rezerv svojej centrálnej banky, jej odrezaním od systému SWIFT spolu s obmedzeniami uvalenými na čínsky priemysel, sa mnohé krajiny začali obávať spoliehať na zelenú bankovku.

Banková kríza v USA začiatkom roka v podmienkach pokračujúceho zvyšovania úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom s cieľom obmedziť infláciu, pretrvávajúci ostrý spor v americkom Kongrese o dlhový strop, obavy z platobnej neschopnosti s jej globálnymi dôsledkami – to všetko podnietilo naliehavú potrebu zbaviť sa aj amerických štátnych dlhopisov. Na pozadí chaotickej situácie v americkej ekonomike sa možno spoliehať len na rast ceny zlata, uviedli autori správy na platforme v štýle blogu, ktorú spustila spoločnosť Baidu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

Globálny trend de-dolarizácie zároveň pripravuje pôdu pre posilnenie medzinárodného postavenia vlastnej čínskej meny – jüanu. Moskva prijala jüan ako rezervnú menu a zároveň sa zaviazala používať čínske platidlo „medzi Ruskom a krajinami Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky“. Čína a Brazília nedávno uzavreli dohodu o priamom uskutočňovaní obchodných a finančných transakcií výmenou jüanov za realy. Medzitým čoraz viac krajín, najmä v krajinách globálneho Juhu, uvažuje o tom istom. Čína využíva vzájomné zúčtovanie v národných menách s viac ako 30 krajinami sveta, uviedli ruskí analytici.

Podľa oficiálnych údajov, na ktoré sa odvolávajú čínske médiá, sa jüan v krajine stal piatou najväčšou platobnou menou na svete, treťou najväčšou menou v obchodnom zúčtovaní a piatou najväčšou rezervnou menou.

V súvislosti s volaním po využívaní alternatív k doláru v globálnom obchode budú členské štáty BRICS diskutovať o zavedení spoločnej meny, uviedol nedávno juhoafrický minister medzinárodných vzťahov a spolupráce. Krajiny BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – sa majú stretnúť na samite 22. augusta v Johannesburgu v Juhoafrickej republike. Tento blok už dlho pracuje na opatreniach na zníženie podielu dolára na vzájomných platbách a predstavitelia a analytici nevylučujú možnosť vzniku spoločnej meny v rámci BRICS.

Podobné články

Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Niečo sa chystá? „Pripravte sa na najhoršie!“ vyhlásil čínsky prezident

Niečo sa chystá? „Pripravte sa na…

Vodca čínskej komunistickej strany Si Ťin-pching 30. mája povedal svojim najvyšším predstaviteľom národnej bezpečnosti, aby boli pripravení na „najhoršie scenáre“ a…
Argentína sa pripojí k banke BRICS

Argentína sa pripojí k banke BRICS

Argentína je krok od vstupu do Novej rozvojovej banky (NDB) skupiny BRICS, ktorá združuje najväčšie rozvíjajúce sa ekonomiky, informovala vo štvrtok…
Moskva načrtla priority banky BRICS

Moskva načrtla priority banky BRICS

Ruský minister financií Anton Siluanov v utorok na otváracom ceremoniáli ôsmeho výročného zasadnutia Novej rozvojovej banky BRICS v Šanghaji vyzdvihol potenciál…
Obrovský medveď pod Tatrami vyliezol na strechu za ľuďmi. Celé je to však úplne inak

Obrovský medveď pod Tatrami vyliezol na…

V posledných dňoch sa na sociálnych médiách a internetových platformách objavilo video, ktoré rýchlo získalo veľkú pozornosť. Zábery ukazujú medveďa, ktorý…
Aj Venezuela chce vstúpiť pod krídla Číny a Ruska do BRICS

Aj Venezuela chce vstúpiť pod krídla…

Venezuela by sa chcela stať súčasťou skupiny BRICS, pretože toto združenie vytvára nový svetový poriadok, uviedol v pondelok venezuelský prezident Nicolas…

Pridaj komentár