• Svet
  • 6 septembra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 422
  • 3minúty čítania

Chystajú sa občianske nepokoje? Polícia v Británii sa už pripravuje. Ľudia nebudú mať na potraviny

Chystajú sa občianske nepokoje? Polícia v Británii sa už pripravuje. Ľudia nebudú mať na potraviny

Polícia v Spojenom kráľovstve sa pripravuje na rozsiahle „narušenie verejného poriadku“ spôsobené krízou životných nákladov, ak nová premiérka Liz Trussová neschváli dostatočne veľkú vládnu pomoc. 

Po obrovskom náraste budúci mesiac sa účty za energie do apríla budúceho roka vyšplhajú na približne 6 522 libier ročne, čo je úroveň, ktorá hrozí uvrhnúť tretinu krajiny do chudoby.

Z uniknutého národného strategického dokumentu, ktorý získal denník Times, vyplýva, že policajní šéfovia sa obávajú, že „ekonomické otrasy a finančná nestabilita“ majú „potenciál viesť k nárastu určitých druhov kriminality“.

Očakáva sa, že dôjde k prudkému nárastu krádeží v obchodoch, vlámaniu a krádeži vozidiel, ako aj internetových podvodov a vydierania, pretože ľudia sa zúfalo snažia vyjsť s peniazmi, pričom kriminálni oportunisti sa tiež snažia ospravedlniť svoje činy.

Správa Národnej rady policajných náčelníkov už zaznamenala nárast niektorých trestných činov a varuje, že „zložitejším a nepredvídateľným rizikom je možnosť väčších občianskych nepokojov ako reakcia na dlhodobý a bolestivý ekonomický tlak“.

Jeden z poslancov informovaných miestnou políciou uviedol, že ak nová premiérka Liz Trussová, nezavedie dostatočne veľké vládne rozdávanie, bude to „tlačiť viac ľudí ku kriminalite a povedie to k verejným nepokojom“.

„Ak podpora nesplní očakávania, očakávali by sa podobné scény ako v roku 2011,“ povedal poslanec s odkazom na londýnske nepokoje, ktoré sa rozšírili aj do ďalších častí krajiny.

„Vedúci dôstojník jedného policajného zboru v severnom Anglicku povedal miestnemu poslancovi, že bez výrazného zásahu vlády sa obáva návratu horúčkovitých podmienok, ktoré viedli k londýnskym nepokojom v roku 2011,“ uvádza sa v článku.

Vzhľadom na to, že viac ako milión ľudí sľúbilo, že prestane platiť účty za energie, panujú aj obavy, že veľké množstvo ľudí bude odchádzať od čerpacích staníc bez platenia.

Emily Spurrellová, komisárka polície a kriminality v Merseyside, dokonca navrhla, že ľudia, ktorí ukradnú mlieko, jedlo alebo plienky pre svoje deti, nebudú stíhaní, čo je prístup, ktorý sa príliš neosvedčil vo veľkých amerických mestách na východnom a západnom pobreží.

Vláda sa medzitým pripravuje aj na výpadky telefónnych liniek a počítačových systémov v dôsledku výpadku prúdu. Prebehlo cvičenie s krycím názvom „Vznešená breza“, ktoré sa sústredilo na udržanie prevádzky Whitehallu počas rozsiahleho výpadku elektrickej siete.

Ako sme už predtým zdôraznili, energetici v Spojenom kráľovstve varovali vládu, že krajine hrozia masové občianske nepokoje v dôsledku toho, že ľudia nebudú mať v zime na účty za kúrenie a elektrinu.

Jeden z vysoko postavených predstaviteľov odvetvia uviedol, že keď si ľudia „uvedomia, aké zlé to bude“, mohli by svoj hnev preniesť do ulíc v podobe násilných demonštrácií.

Podobné články

Ďalšia tragédia: Opitý vodič v Čadci vletel do matky s deťmi

Ďalšia tragédia: Opitý vodič v Čadci vletel do matky…

Ďalšia nehoda len pár dní po tragédii v Bratislave sa udiala dnes v Čadci, kedy opitý vodič narazil do matky s…
Čech prišiel pred palác Čaputovej a takto vulgárne o nej hovoril: Veď to je blbka, ktorá ničomu nerozumie!

Čech prišiel pred palác Čaputovej a takto vulgárne o…

Pred prezidentským palácom protestovali v septembri viaceré skupiny nespokojných občanov a objavili sa tam aj ľudia z Českej republiky. Jeden z…
Maďari nemusia tri roky platiť za ruský plyn, dostali odklad

Maďari nemusia tri roky platiť za ruský plyn, dostali…

Krajina Viktora Orbána Maďarsko je jednou z najviac závislých na ruskom plyne. Orbán sa netají svojim pozitívnym vzťahom s ruským prezidentom…
Dědeček sa rád chválil známosti z politiky. Dokonca kandidoval za tieto strany

Dědeček sa rád chválil známosti z politiky. Dokonca kandidoval…

Dušan Dědeček, ktorý svojou opitou jazdou zavraždil piatich ľudí a ďalší brutálne zranil sa na sociálnych sieťach chválil stretnutiami s vysokopostavenými…
Musíme čo najviac pomáhať Ukrajine. Dám si aj desať svetrov! My sa máme dobre, hlási česká senátorka

Musíme čo najviac pomáhať Ukrajine. Dám si aj desať…

Česká politička Němcová vyhlásila, že si pokojne oblečie aj desať svetrov, pretože Ukrajine musíme pomáhať a že Česi sa majú „zlatě“.…
Americký miliardár navrhuje, aby sa Ukrajina vzdala Krymu a to najprv Zelenskému pomáhal

Americký miliardár navrhuje, aby sa Ukrajina vzdala Krymu a…

Mierový plán amerického miliardára Elona Muska, podľa ktorého by sa mala Ukrajina vzdať Krymu, zaviazať sa k neutralite a usporiadať nové…
Dědeček po vytriezvení prosil policajtov, aby ho zastrelili na stanici. Už mu hrozí doživotie

Dědeček po vytriezvení prosil policajtov, aby ho zastrelili na…

Dušanovi Dědečkovi nakoniec nehrozí trest len 7 až 12 rokov, ako hovorili prvotné informácie, ale dokonca až doživotie, uvádza polícia. „Na…
Tisíce českých domácností idú platiť za kúrenie päťkrát viac: Môžete byť radi, že bude vôbec plyn

Tisíce českých domácností idú platiť za kúrenie päťkrát viac:…

Asi tritisíc domácností v českom Břeclave budú platiť za teplo a teplú vodu päťnásobok doterajšej čiastky. Dôvod? Dodávateľ plynu jednostranne ukončil…
Putin nariadil presun jadrového vojenského vlaku na Ukrajinu? Sledujte tie zábery (Video)

Putin nariadil presun jadrového vojenského vlaku na Ukrajinu? Sledujte…

Vojenský konvoj bol vyfotografovaný, ako mieri k frontovej línii vo vlaku napojenom na ruskú obrannú divíziu, ktorá manipuluje s jadrovými zbraňami…

Pridaj komentár