• 4 januára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Chorváti v šoku! Po zavedení eura nám všetko zdraželo! Sledujte tie ceny!

Chorváti v šoku! Po zavedení eura nám všetko zdraželo! Sledujte tie ceny!

Nepoctiví predajcovia sú obviňovaní zo „zaokrúhľovania“ cien v rámci novej jednotnej meny, čo vládu prinútilo pohroziť, že pomenuje a zahanbí predajcov, ktorí zneužívajú prechod na euro.

Štyri dni po tom, ako Chorvátsko prijalo euro, náhle zvýšenie cien mnohých rozhnevalo a v stredu vláda vyhlásila, že nebude tolerovať nespravodlivé zvyšovanie cien a uvažuje o sankciách pre tých, ktorí zneužívajú prechod na euro a porušujú zákon.

Minister hospodárstva a trvalo udržateľného rozvoja Davor Filipovič uviedol, že vláda „intenzívne diskutuje“ o čiernych zoznamoch maloobchodníkov. Medzitým spotrebiteľské združenia, ktoré monitorujú ceny, obvinili maloobchodníkov z manipulácie s cenami v honbe za ziskom, informovala chorvátska tlačová agentúra HINA.

„Určite budeme zvažovať možnosť, aby ministerstvo hospodárstva vytvorilo „zoznam hanby“ a zverejnilo mená tých, ktorí pracujú na úkor našich občanov a tak podnecujú infláciu,“ povedal Filipovič a dodal, že viac bude vedieť do štvrtka, keď sa najbližšie zíde vláda.

Dodal, že v najbližších dňoch vláda pošle varovný odkaz maloobchodníkom, ktorý, dúfajme, zníži stres občanov v súvislosti so zvyšovaním cien a zavedením eura. „Všetkým, obchodníkom a ostatným v dodávateľskom reťazci, posielame odkaz, že musia dostať svoje chúťky pod kontrolu,“ povedal minister.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Čaputová pôjde s novým českým prezidentom na Ukrajinu. Americké médiá oslavujú "proukrajinského" prezidenta

Chorvátsko vstúpilo do eurozóny 1. januára. Technický prechod na jednotnú európsku menu, ktorá nahradila predchádzajúcu národnú menu kuna, údajne prebehol bez problémov. Spotrebitelia sa však sťažujú, že nové ceny v eurách sú vyššie ako pred niekoľkými dňami, keď sa ešte používala kuna.

Podpor náš nový portál a zdieľaj naše články na sociálnych sieťach. Sme vám za to veľmi vďační a ďakujeme každému jednému za ochotu! A nezabudnite! Slovensko na prvom mieste! Ďakujeme!

Združenie na ochranu spotrebiteľov uviedlo, že kupujúci hlásili citeľné zvýšenie cien, najmä kávy a pečiva, pravdepodobne preto, že ceny sa pri prepočte zaokrúhľovali smerom nahor.

Zdá sa, akoby nastala vlna „zaokrúhľovania“ cien smerom nahor. Napríklad káva v bare, ktorá minulý týždeň stála osem kún, by teraz mala stáť 1,09 eura, ale často bola zaokrúhlená na 1,20 alebo dokonca 1,5 eura.

Dunja Maletic, právna poradkyňa združenia na ochranu spotrebiteľov, uviedla, že spotrebitelia síce zaznamenali, že ceny sú vyššie, ale nie vždy je ľahké dokázať, prečo, pretože každé zvýšenie sa musí sledovať individuálne.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Djokovičov otec pózoval s priaznivcami Putina. Nech žije Rusko, vyhlásil

„V článku 8 zákona o zavedení eura sa jasne uvádza, že cena sa nesmie zvýšiť v dôsledku zavedenia eura. Na to, aby sa obchodník dostal na zoznam hanby, je potrebná kritická masa spotrebiteľov, ale viac sa urobiť nedá,“ povedal Maletic pre BIRN.

Dodala, že je ťažké posúdiť, či napríklad ak kaderníčka zvýši cenu, urobila tak kvôli zvýšeniu nákladov na vodu, materiál a elektrinu, alebo kvôli zavedeniu eura.

Médiá uvádzajú, že cena chleba už vlani reálne vzrástla o 30 percent. Ceny ropy, plynu a pšenice tiež vyskočili, čo predstavuje problém pre mnohých občanov s už aj tak nízkou životnou úrovňou.

Vedrana Filipović Grcic, asistentka hlavného štátneho inšpektora, v utorok pre verejnoprávnu televíziu HRT uviedla, že len za prvé dva januárové dni dostal inšpektorát viac ako 60 sťažností od spotrebiteľov.

„Ľudia sa sťažujú najmä na rôznych poskytovateľov služieb, reštaurátorov a maloobchodníkov, a to najmä kvôli ich politike „zaokrúhľovania“ cien, ktoré sú vlastne zvyšovaním cien,“ povedala.

Podobné články

Obciam prišli obrovské pokuty za to, že šetrili elektrinu či plyn

Obciam prišli obrovské pokuty za to, že šetrili elektrinu…

Vysoké ceny energií viedli samosprávy na Slovensku k tomu, že sa snažili šetriť. Vypínali verejné osvetlenie a sťahovali plynové kohútiky, no…
Matka na východe Slovenska nechala šoférovať batoľa (Video)

Matka na východe Slovenska nechala šoférovať batoľa (Video)

Nedávny prípad z východného Slovenska ukazuje, že nezodpovedné správanie sa stále pretrváva na našich cestách. Matka z tejto oblasti nechala šoférovať…
Turci varujú svojich občanov pred cestami do Európy a USA

Turci varujú svojich občanov pred cestami do Európy a…

Turecko v sobotu vydalo varovanie pre svojich občanov cestujúcich do zahraničia na Západe, v ktorom opisuje „možné islamofóbne, xenofóbne a rasistické…
„Nie sme s nikým vo vojne“ – Maďarsko odmieta tvrdenie Nemecka, že Európa je vo vojne s Ruskom

„Nie sme s nikým vo vojne“ – Maďarsko odmieta…

Maďarský ľud sa jasne rozhodol nezasahovať do konfliktu na Ukrajine, a preto krajina nie je s nikým vo vojne, zdôraznil vo…
Nie som si istý, či Nemci chcú, aby Ukrajina vyhrala túto vojnu, hovorí poľský minister obrany

Nie som si istý, či Nemci chcú, aby Ukrajina…

Poľský vicepremiér a minister obrany Mariusz Błaszczak povedal, že si nie je istý, či Nemecko chce, aby Ukrajina v konflikte zvíťazila.…
Neočkovaný Djokovič to dokázal! To som ešte nevidel, nechápe expert

Neočkovaný Djokovič to dokázal! To som ešte nevidel, nechápe…

Domácim titulom Novaka Djokoviča je grandslamový titul číslo 22. Srbský tenista zdolal svojho gréckeho súpera Stefanosa Tsitsipasa v troch setoch a…
Čaputová pôjde s novým českým prezidentom na Ukrajinu. Americké médiá oslavujú „proukrajinského“ prezidenta

Čaputová pôjde s novým českým prezidentom na Ukrajinu. Americké…

U našich českých susedov sa stal prezidentom Petr Pavel a porazil Andreja Babiša. Na včerajšie oslavy prišla Pavlovi aj slovenská prezidentka…
NATO je pripravené na konfrontáciu s Ruskom, tvrdí šéf Vojenského výboru NATO

NATO je pripravené na konfrontáciu s Ruskom, tvrdí šéf…

Predseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer v rozhovore pre portugalskú televíziu RTP uviedol, že blok pod vedením USA je pripravený na…
„Takéto šialenstvo som ešte nezažil!“ – chorvátsky prezident kritizuje výrok nemeckej ministerky zahraničných vecí

„Takéto šialenstvo som ešte nezažil!“ – chorvátsky prezident kritizuje…

Zoran Milanović zaželal Nemecku tentoraz viac šťastia ako v druhej svetovej vojne, ale trval na tom, že Chorvátsko nebude hrať v…

Pridaj komentár