• 26 januára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 7minúty čítania

Český náčelník: V prípade vojny s Ruskom sa musí zapojiť celá spoločnosť a štát musí výberovo mobilizovať

Český náčelník: V prípade vojny s Ruskom sa musí zapojiť celá spoločnosť a štát musí výberovo mobilizovať

Ak by došlo k vojne medzi NATO a Ruskom na východnom krídle aliancie, profesionálna armáda by na plnenie úloh nestačila. Štát by musel pristúpiť aspoň k selektívnej mobilizácii, uviedol pre ČTK náčelník generálneho štábu Karel Rehka. Poučenie z vojny na Ukrajine vidí v tom, že do obrany krajiny sa musí zapojiť celá spoločnosť, nielen armáda. Štát sa tiež nemôže spoliehať na to, že víťazstvo získa niekto iný, ale musí sa pripraviť na obranu. Řehka uviedol, že pre Českú republiku je mimoriadne dôležité pomôcť Ukrajine, a to nielen z morálnych dôvodov, ale aj z dôvodu zaistenia vlastnej bezpečnosti. (zdro: České noviny)

Ruská agresia na Ukrajine podľa Rehku znamenala zmenu v myslení západného spoločenstva, ktoré začalo pripúšťať možnosť vojny v Európe, ktorá bola dovtedy tabu. „Bolo nepredstaviteľné, že by agresívny štát na európskom kontinente zaútočil na iný štát a začal vojnu, v ktorej by boli bombardované mestá a zabíjaní civilisti,“ poznamenal.

NATO a jeho členské štáty preto okrem iného začali revidovať svoje strategické dokumenty a rovnaký krok urobila aj Česká republika. Preto sa pripravuje zmena bezpečnostnej a obrannej stratégie, upraví sa dlhodobý výhľad obrany a koncepcia výstavby českej armády.

Podľa Řehku si spoločnosť v súčasnosti uvedomuje potrebu pripraviť sa na možný dlhodobý vojenský konflikt na väčšom území proti vyspelému protivníkovi. „To si, samozrejme, vyžaduje dramaticky odlišný prístup k obrane a dramaticky odlišný prístup k budovaniu spôsobilostí armády,“ povedal. Podľa neho sa nezmenilo to, že armáda potrebuje nové bojové vozidlá pechoty, tanky alebo stíhacie lietadlá, ale naliehavosť prístupu. „Kríza nám ukázala, že sa naozaj musíme začať vážne zaoberať touto problematikou, a to oveľa rýchlejšie.“

Ak by došlo k vojne medzi NATO a Ruskom, napríklad na východnom krídle aliancie mimo českého územia, Česká republika by bola okamžite postihnutá a samotná profesionálna armáda by nestačila. „Bude potrebné zapojiť celú spoločnosť, aspoň selektívne mobilizovať, či už ľudí alebo materiálne zdroje,“ povedal. Česká republika by sa podľa neho stala legitímnym cieľom, pretože cez jej územie by sa pohybovali napríklad spojenecké jednotky. Upozornil, že mnohé prostriedky použité vo vojne na Ukrajine sa môžu dostať do Českej republiky. „Takže myslieť si, že naše územie nebude zasiahnuté, je jednoducho naivné,“ povedal.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Americký herec Steven Seagal sa označil za miliónpercentného Rusa a totálne naložil na jeho rodnú Ameriku

Podľa Rehku sa Ukrajinci dokázali na začiatku vojny postaviť Rusku, pretože boli pripravení, spojili sa ako spoločnosť a boli ochotní brániť svoje hodnoty za každú cenu. Ukázali, že si zaslúžia pomoc Západu. „Veľké ponaučenie z Ukrajiny je, že sa nesmieme spoliehať na to, že niekto niečo urobí za nás. V prvom rade musíme byť odhodlaní a pripravení,“ povedal. Ďalšie ponaučenie vidí v tom, že obrana musí byť záležitosťou celej spoločnosti.

Podľa jeho slov sa v súčasnosti v armáde diskutuje napríklad o „kvalite verzus kvantite“ a hľadaní správnej rovnováhy. „Ak mi niekedy nestačí trochu jednoduchší zdroj, pretože je pre mňa cennejší, bude k dispozícii, keď ho budem potrebovať,“ poznamenal.

Podľa jeho slov sa armáda snaží z konfliktu poučiť, zbiera informácie z rôznych otvorených zdrojov, ako aj priamo od ukrajinskej armády či vojakov. „Snažíme sa vyhodnotiť, čo to pre nás znamená,“ dodal.

Pomoc Českej republiky Ukrajine je pre Českú republiku mimoriadne dôležitá aj z bezpečnostných dôvodov

Pre Českú republiku je mimoriadne dôležité pomôcť Ukrajine nielen z morálnych dôvodov, ale aj z dôvodu zaistenia vlastnej bezpečnosti, uviedol Řehka pre ČTK. Rusko označil za agresora a potenciálneho protivníka a poukázal na jeho nepriateľské správanie. Zdôraznil, že ak by Rusko ovládlo Ukrajinu, znamenalo by to pre Českú republiku potrebu oveľa väčšieho zvýšenia výdavkov na obranu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Amerika môže byť celá hore nohami! Trump vyzýva na masové protesty

„Je mimoriadne dôležité pomôcť Ukrajincom. Pretože zadržiavajú hrozbu, oslabujú ju a držia ju od nás ďalej. Nejde len o to, že je to morálne správne, ale potrebujeme to aj z hľadiska našej obrany,“ povedal. Ak západné štáty Ukrajine nepomôžu, Rusko ju podľa neho „premôže“. „Potom budeme mať Rusko na hranici aliancie, bude ešte odvážnejšie a agresívnejšie. Potom budeme musieť investovať oveľa viac do obrany a situácia bude pre nás oveľa nebezpečnejšia,“ dodal.

Rusko označil za potenciálneho protivníka. „Ak budeme v blízkej budúcnosti s niekým viesť veľkú vojnu, okrem niektorých teroristických skupín, bude to Rusko,“ povedal. Pripomenul nepriateľské správanie Ruska a skutočnosť, že jeho agenti zabili dvoch Čechov pri výbuchu v muničnom sklade vo Vrběticiach. „Robí veľa nepriateľských vecí, označuje nás nepriateľským spôsobom, má voči nám nepriateľskú rétoriku a je čoraz agresívnejšia,“ dodal. Zdôraznil, že ak Rusko uspeje na Ukrajine, nezastaví sa tam.

Za nebezpečnú označil aj súčasnú tendenciu podceňovať Rusko. „Rusko zďaleka nie je porazené, je to len fantázia,“ povedal. Podľa neho je ťažké predpovedať, ako dlho bude trvať zotavenie Ruska, ale nebude to viac ako desať rokov. „Robia všetko, čo môžu, je to veľká krajina, majú iný vzťah k ľudskému životu,“ poznamenal.

Zdôraznil, že desať rokov je z hľadiska budovania obrany veľmi krátky čas. „Preto by som chcel povedať, že je naliehavé, aby sme sa na túto hrozbu pripravili,“ dodal. Odstrašovanie považuje za najlepší spôsob, ako zabrániť vojne, t. j. ukázať pripravenosť a silu Ruska.

Podobné články

Sajfa kŕmi svoju malú dcérku sušeným hmyzom

Sajfa kŕmi svoju malú dcérku sušeným…

Známy moderátor Matej Sajfa Cifra uverejnil na sociálnej sieti video s jeho dcérou, ako jej dáva ochutnávať sušený hmyz. Európska únia…
Tak toto je extrém! Heger nevie, čo má Naď a jeden nevie, čo vie druhý? Novinári sa chytali za hlavy

Tak toto je extrém! Heger nevie,…

Keď jeden nevie, čo hovorí druhý? Alebo ako by sme nazvali tlačovku, kde dočasný premiér Eduard Heger a dočasný minister obrany…
Kotleba sa pekne obul do Danka: Vy ste nakúpili stíhačky do Američanov! Napĺňaš ciele NATO!

Kotleba sa pekne obul do Danka:…

Šéf ĽSNS Marian Kotleba sa vo svojom facebookovom statuse tvrdo oprel do šéfa strany SNS Andreja Danka. Kotlebovi sa nepáči, že…
Takmer 200 bankám hrozí rovnaký osud ako SVB

Takmer 200 bankám hrozí rovnaký osud…

Podľa novej štúdie uverejnenej na portáli Social Science Research Network je v celej krajine 186 bánk, ktoré by mohli skrachovať, ak by si…
Ďalšie nečakané úmrtie. Mladý známy Raper umrel počas vystúpenia

Ďalšie nečakané úmrtie. Mladý známy Raper…

Raper Costa Titch mal veľké plány a veľké sny. V sobotu sa však fanúšikovia juhoafrického rapera obávali najhoršieho, keď skolaboval na…
„Budeme nútení vstúpiť do konfliktu,“ prekvapil poľský veľvyslanec. Rusko okamžite reaguje

„Budeme nútení vstúpiť do konfliktu,“ prekvapil…

Buď Ukrajina dnes uháji svoju nezávislosť, a ak nie, budeme nútení sa do konfliktu zapojiť, prehlásil poľský veľvyslanec vo Francúzsku Jan Emeryk Rościszewski. …

Pridaj komentár