• 20 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

BRICS podľa všetkého ekonomicky prekoná krajiny G7 pod vedením USA

BRICS podľa všetkého ekonomicky prekoná krajiny G7 pod vedením USA

Skupina siedmich najvyspelejších krajín sveta G7 stratí svoje prvenstvo v rámci svojho podielu na hospodárskom výkone planéty.

Očakáva sa, že členovia skupiny BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – tento rok predstihnú skupinu G7 pod vedením USA, pokiaľ ide o ich podiel na svetovom hospodárskom raste, uviedla v pondelok agentúra Bloomberg.

Podľa výpočtov agentúry, ktoré vychádzajú z najnovších údajov MMF, sa krajiny BRICS budú podieľať na svetovom raste 32,1 % v porovnaní s 29,9 % v skupine G7.

Skupina (G7), ktorú tvoria USA, Spojené kráľovstvo, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Japonsko, sa dlhodobo považuje za najvyspelejší hospodársky blok krajín planéty. Rusko bolo jej členom až do roku 2014, keď bolo vylúčené v dôsledku následkov Západom podporovaného prevratu na Ukrajine na Majdane.

V správe sa uvádza, že v roku 2020 boli príspevky krajín BRICS a G7 k celosvetovému hospodárskemu rastu rovnaké. Odvtedy sa výkonnosť bloku vedeného Západom znižuje. Predpokladá sa, že do roku 2028 sa príspevok krajín G7 k svetovému hospodárstvu zníži na 27,8 %, zatiaľ čo príspevok krajín BRICS bude predstavovať 35 %.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Z výpočtov agentúry Bloomberg vyplýva, že Čína bude v nasledujúcich piatich rokoch najväčším prispievateľom k celosvetovému rastu, pričom jej podiel bude dvojnásobný v porovnaní s USA. Očakáva sa, že podiel Číny na globálnej expanzii HDP bude do roku 2028 predstavovať 22,6 % celkového svetového rastu, napísal portál. Predpokladá sa, že India sa na celosvetovom HDP bude podieľať 12,9 %.

„Celkovo sa očakáva, že 75 % globálneho rastu sa sústredí do 20 krajín a viac ako polovica do štyroch najväčších: Čína, India, USA a Indonézia. Zatiaľ čo krajiny skupiny siedmich krajín budú tvoriť menší podiel, Nemecko, Japonsko, Spojené kráľovstvo a Francúzsko sa považujú za desať najväčších prispievateľov,“ napísal portál.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Nedávna makroekonomická štúdia britskej spoločnosti zistila, že rozdiel medzi týmito dvoma skupinami, pokiaľ ide o globálnu ekonomickú váhu, by sa mal naďalej zväčšovať. Analytici poznamenali, že Čína a India zaznamenávajú silný hospodársky rast a o vstup do BRICS majú záujem ďalšie krajiny.

Začiatkom tohto roka ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že „viac ako tucet“ krajín prejavilo záujem o vstup do BRICS vrátane Alžírska, Argentíny, Bahrajnu, Bangladéša, Indonézie, Iránu, Egypta, Mexika, Nigérie, Pakistanu, Sudánu, Sýrie, Turecka, Spojených arabských emirátov a Venezuely. Saudská Arábia, Egypt a Bangladéš získali podiel v Novej rozvojovej banke, ktorá je financujúcou organizáciou BRICS.

Minulý rok krajiny BRICS navrhli vytvorenie vlastnej meny s cieľom odkloniť sa od amerického dolára a eura pri vzájomných transakciách.

Podobné články

Argentína sa pripojí k banke BRICS

Argentína sa pripojí k banke BRICS

Argentína je krok od vstupu do Novej rozvojovej banky (NDB) skupiny BRICS, ktorá združuje najväčšie rozvíjajúce sa ekonomiky, informovala vo štvrtok…
Väčšina Američanov si myslí, že existujú len dve pohlavia, ukázal prieskum

Väčšina Američanov si myslí, že existujú…

Viac ako sedem z desiatich (71 %) dospelých Američanov súhlasí s tvrdením, že „existujú dve pohlavia, mužské a ženské“, ako vyplýva…
Popredná americká banka uzavrela dohodu s ruským veriteľom, na ktorého boli uvalené sankcie

Popredná americká banka uzavrela dohodu s…

Najväčší americký veriteľ Citigroup uzavrel dohodu o prevode portfólia kreditných kariet svojej ruskej jednotky (Citibank) na komerčnú banku Uralsib, informovali v…
Moskva načrtla priority banky BRICS

Moskva načrtla priority banky BRICS

Ruský minister financií Anton Siluanov v utorok na otváracom ceremoniáli ôsmeho výročného zasadnutia Novej rozvojovej banky BRICS v Šanghaji vyzdvihol potenciál…
Aj Venezuela chce vstúpiť pod krídla Číny a Ruska do BRICS

Aj Venezuela chce vstúpiť pod krídla…

Venezuela by sa chcela stať súčasťou skupiny BRICS, pretože toto združenie vytvára nový svetový poriadok, uviedol v pondelok venezuelský prezident Nicolas…
Saudská Arábia rokuje o vstupe do banky BRICS s cieľom rozšíriť možnosti financovania

Saudská Arábia rokuje o vstupe do…

Moskva považuje za jeden z hlavných cieľov Novej rozvojovej banky BRICS (NDB) ochranu členských štátov bloku (Brazília, Rusko, India, Čína a…

Pridaj komentár