• 24 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Biden sa obáva následkov neúspešného ukrajinského protiútoku

Biden sa obáva následkov neúspešného ukrajinského protiútoku

Bidenova administratíva sa potichu pripravuje na možnosť, že ak jarná protiofenzíva Ukrajiny nesplní očakávania, kritici doma a spojenci v zahraničí budú tvrdiť, že aj Amerika nesplnila očakávania.

Stále hroziaca ukrajinská protiofenzíva sa pokúsi o znovudobytie Ruskom obsadeného územia, pravdepodobne na východe a juhu, hoci z operačných dôvodov žiadni vysokí predstavitelia Kyjeva neposkytli podrobnosti.

Tím prezidenta Joea Bidena verejne ponúkol Ukrajine neochvejnú podporu a prisľúbil jej dodávky zbraní a ekonomickú pomoc „tak dlho, ako to bude potrebné“.

Ak však nadchádzajúce obdobie bojov prinesie len obmedzené zisky, predstavitelia administratívy v súkromí vyjadrili obavy, že budú čeliť dvojhlavému monštru, ktoré bude útočiť z jastrabej a holubičej strany spektra.

Jedna strana bude tvrdiť, že pokrok Ukrajiny by sa podaril, ak by administratíva dala Kyjevu všetko, o čo požiadal – rakety dlhšieho doletu, stíhačky a viac protivzdušnej obrany. Druhá strana, obávajú sa predstavitelia administratívy, bude tvrdiť, že nedostatky Ukrajiny dokazujú, že nedokáže úplne vytlačiť Rusko zo svojho územia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Egypt zasiahla masívna piesočná búrka. Všetko skolabovalo, toto ste nikdy nevideli

To ani nepočíta s reakciou spojencov USA, najmä v Európe, pre ktorých môžu byť mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom atraktívnejšou možnosťou, ak Kyjev nedokáže dokázať, že víťazstvo je za rohom.

Vnútri administratívy úradníci zdôrazňujú, že robia všetko pre to, aby bola jarná ofenzíva úspešná.

„Takmer sme splnili požiadavky na to, čo (Ukrajina) povedala, že potrebuje na protiofenzívu, pretože v posledných mesiacoch sme na Ukrajinu v prúdoch posielali zbrane a vybavenie,“ povedal jeden z predstaviteľov administratívy, ktorý podobne ako ostatní dostal anonymitu, aby mohol hovoriť o citlivých interných úvahách.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Viera v strategickú vec je však jedna vec. Viera v taktiku je druhá – a za zatvorenými dverami sa administratíva obáva, čo môže Ukrajina dosiahnuť.

Tieto obavy sa nedávno dostali na verejnosť v súvislosti s únikom tajných informácií na sociálnych sieťach. V prísne tajnom hodnotení zo začiatku februára sa uvádza, že Ukrajina „zďaleka nedosiahne“ svoje protiofenzívne ciele.

Podľa novších hodnotení USA môže Ukrajina dosiahnuť určitý pokrok na juhu a východe, ale nebude schopná zopakovať minuloročný úspech.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…

Pridaj komentár