• 31 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Biden sa naštval na Zelenského. Vraj nie je dostatočne vďačný

Biden sa naštval na Zelenského. Vraj nie je dostatočne vďačný

Prezident USA Joe Biden ešte začiatkom tohto leta mal agresívne reagovať v telefonickom rozhovore na ukrajinského prezidenta Zelenského.

Stať sa malo po tom, čo Biden oznámil ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajina za vyše miliardy dolárov a Zelenský miesto vďaky mal vymenuvávať, čo ďalšie Ukrajina potrebuje.

S odkazom na štyri zdroje oboznámené s priebehom júnového telefonátu to v pondelok uviedla stanica NBC News.

„Americký ľud je veľmi štedrý. Americká administratíva aj americká armáda pracujú na pomoci Ukrajine veľmi tvrdo, a tak by Zelenský mohol vyjadriť trochu viac vďačnosti,“ hneval sa Biden podľa stanice NBC News, ktorá odkázala na spomínané nemenované zdroje z okolia amerického prezidenta.

Podľa troch zdrojov z Bidenovho okolia šéf Bieleho domu nevypenil len kvôli priebehu jedného telefonátu. Zlosť v ňom údajne narastal postupne, po celé týždne. Malo to byť kvôli tomu, že americká administratíva robila, čo mohla, a Kyjev verejne hovoril len o tom, čo sa mu nedostáva a čo nutne potrebuje.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Český náčelník varuje: Vojna s Ruskom je možná! Od začiatku sa zapojíme

Lenže rovnakú situáciu, ktorú si v Bielom dome vykladali ako nevďačnosť, v Kyjeve vnímali ako prílišnú laxnosť, ktorá môže Ukrajine prehrať vojnu. Podľa dvoch zdrojov stanice NBC z ukrajinskej vládnej administratívy sa však po júnovom dôraznom dohovore Zelenského tím rozhodol ustúpiť.

V tlaku na západných predstaviteľov poľavil a Zelenský navyše krátko po júnovom telefonáte vydal vyhlásenie, v ktorom vďaku za štedrú americkú pomoc vyjadril.

Prejavuje podľa vás prezident Zelenský dostatočne vďaku za pomoc celého sveta?
TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Severné Írsko bude musieť utratiť milión oviec, aby splnilo klimatické ciele

„Mal som dnes dôležitý rozhovor s americkým prezidentom Bidenom. Som vďačný za jeho podporu, obzvlášť dôležitú v obrane na Donbase,“ uviedol vtedy.

Prinieslo to ovocie. Administratíva šéfa Bieleho domu uisťuje, že sa od menšieho júnového incidentu vzťahy Zelenského a Bidena výrazne zlepšili. Otázkou je, či budú dobré vzťahy s Bidenom stačiť. Na začiatku novembra sa totiž v Spojených štátoch konajú voľby do Kongresu a niektorí republikáni dopredu avizovali, že pokiaľ americký prezident stratí väčšinu, ďalšie navyšovanie pomoci Ukrajine pozdrží, minimálne tým, že budú žiadať prísnejšiu kontrolu vynakladaných prostriedkov.

Podľa správy Pentagonu z konca septembra už Spojené štáty Ukrajine zatiaľ v rôznych formách poskytli pomoc v hodnote 16,9 miliardy dolárov.

Podobné články

Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V USA a Európe hrozí vlna…

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v…
57-ročný muž schudol 12 kíl a zbavil sa bolesti kĺbov. Použil na to cesnak, zázvor a citróny

57-ročný muž schudol 12 kíl a…

S pribúdajúcim vekom sa v našom tele ukladá čoraz viac toxínov a nadváhy. A s tým súvisí aj vznik rôznych ochorení.…
Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho,…

Dr. Garry Nolan, nominovaný na Nobelovu cenu, vyhlásil, že si je stopercentne istý, že medzi nami ľuďmi žijú mimozemšťania alebo mimozemský…
Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré zabúdame. Jeden kus je viac ako 20 pomarančov

Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré…

Indické egreše boli v staroveku veľmi cenené, ale spomínajú sa aj v ajurvédskych textoch. Užitočné sú všetky ich časti vrátane koreňov,…

Pridaj komentár