• 2 mája, 2023
  • 1 komentár
  • 6minúty čítania

Američanka si nechala naliať čistič záchodov do očí, lebo má pocit, že má byť slepá

Američanka si nechala naliať čistič záchodov do očí, lebo má pocit, že má byť slepá

Pre väčšinu ľudí by oslepnutie bolo nočnou morou, ale pre Jewel Shupingovú to bolo splnenie celoživotného sna.

Jewel trpí poruchou integrity tela (Body Integrity Identity Disorder – BIID), pri ktorej zdraví ľudia veria, že majú byť zdravotne postihnutí.

Jej potreba prísť o zrak bola taká silná, že sa v roku 2006 rozhodla oslepnúť sama – tým, že si od sympatického psychológa nechala naliať do očí DRAIN CLEANER.

Podľa Jewel sa jej fascinácia slepotou začala už v detstve.

Povedala: „Keď som bola malá, moja mama ma našla v noci, keď som mala tri alebo štyri roky, ako chodím po chodbách.

„Keď som mala šesť rokov, pamätám si, že pri pomyslení na to, že som slepá, som sa cítila príjemne.“

Ako dieťa trávila hodiny pozeraním na slnko, sledovaním slnečných škvŕn a slnečných búrok, keď jej matka povedala, že jej to poškodí oči.

V tínedžerskom veku začala nosiť hrubé čierne slnečné okuliare, v 18 rokoch dostala svoju prvú bielu palicu a do 20 rokov začala úplne plynule ovládať Braillovo písmo.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Jewel povedala: „Simulovala som slepotu, čo znamená, že som predstierala, že som slepá, ale v hlave sa mi stále vynárala myšlienka, že mám 21 rokov, bol to nepretržitý alarm, ktorý sa spúšťal.“

Odhodlaná uskutočniť svoj sen, Jewel našla psychológa, ktorý jej chcel pomôcť stať sa slepou – tento čin prirovnáva k tomu, keď si nepočujúci chce dať voperovať kochleárny implantát.

Psychológ jej do očí vložil znecitlivujúce očné kvapky – ktoré Jewel získala počas špeciálnej návštevy Kanady – a potom do každého oka pár kvapiek čističa kanalizácie.

Jewel povedala: „Bolelo to, to vám poviem. Oči mi kričali a po tvári mi stekal čistič kanalizácie, ktorý mi pálil pokožku.

„Ale jediné, na čo som dokázala myslieť, bolo: „Oslepnem, bude to v poriadku.““

Napriek pokusom nemocnice zachrániť jej zrak – proti jej vôli – bol natrvalo poškodený, hoci trvalo približne pol roka, kým sa poškodenie prejavilo.

30-ročná Jewel zo Severnej Karolíny povedala: „Keď som sa na druhý deň zobudila, bola som šťastná, až kým som sa neotočila na chrbát a neotvorila oči – keď som uvidela televíznu obrazovku, bola som taká rozzúrená.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Dedo ukázal, ako dokonale vyčistiť šporák. Stačí pár kvapiek tohto

V priebehu približne šiestich mesiacov jej však zrak v oboch očiach pomaly mizol. Jej ľavé oko utrpelo „rozpad rohovky“ – zrútilo sa do seba a bolo potrebné oko odstrániť – zatiaľ čo jej pravé oko malo glaukóm a šedý zákal, ako aj pavučinu jaziev.

Jewel pôvodne svojej rodine povedala, že to bola nehoda, ale nakoniec sa dozvedeli pravdu – čo spôsobilo, že jej matka aj sestra prerušili kontakt.

Podporil ju však jej bývalý 50-ročný snúbenec Mike, ktorý je registrovaný ako nevidiaci – hoci v jeho prípade v dôsledku prirodzene sa vyskytujúcej včasnej makulárnej degenerácie.

Jewel, ktorá študuje na pedagogickej fakulte, teraz hovorí, že nič neľutuje a že sníva o tom, že bude pomáhať ďalším nevidiacim ľuďom žiť nezávislý život.

Povedala: „Jediné, čo by som chcela opäť vidieť, je tvár môjho otca, hoci to, žiaľ, nie je možné, pretože už nie je medzi nami.

Podobné články

1 Komentáre

  • yebnutá američanka

Pridaj komentár