• 1 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Ako to myslel Zelensky? „Američania pošlú svoje deti do vojny na Ukrajine a tie zomrú“

Ako to myslel Zelensky? „Američania pošlú svoje deti do vojny na Ukrajine a tie zomrú“

Pri príležitosti ročného výročia ruskej invázie na Ukrajinu usporiadal prezident Volodymyr Zelenskyj v Kyjeve dlhú tlačovú konferenciu, na ktorej odpovedal na otázky novinárov z celého sveta.

Na brífingu Zelenskyj odpovedal na širokú škálu otázok novinárov, keď si pripomínal rok od invázie Ruska do jeho krajiny 24. februára 2022.

Týkali sa napríklad toho, či si myslí, že jeho ruský náprotivok prezident Vladimir Putin môže napadnúť inú krajinu; možnosti, že Putin bude súdený za vojnové zločiny na Medzinárodnom trestnom súde v Haagu; o zbraniach, ktoré mu prisľúbil Západ; ako aj niektorých osobných otázok, napríklad o doteraz najstrašnejšom momente vojny pre Zelenského a o jeho rodine.

Krátky klip z tlačovej konferencie Zelenského z 24. februára koluje po internete, pričom mnohí naznačujú, že na ňom ukrajinský líder vyzýva Spojené štáty, aby poslali deti bojovať na Ukrajinu.

Na Twitteri ho zdieľali The Hodgetwins, známi aj ako Konzervatívne dvojčatá. The Hodgetwins je americké duo stand-up komikov a konzervatívnych politických komentátorov, ktoré tvoria identické dvojčatá Keith a Kevin Hodgeovci.

„Je to skutočné? Zelensky hovorí, že Američania pošlú svojich synov a dcéry do vojny za Ukrajinu a potenciálne zahynú. To teda nie,“ napísali Hodgetwinovci v popisku.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  USA rozširuje svoju vojenskú silu. Bližšie k Rusku v poľskom meste vznikne toto

Devätnásťsekundový klip sa stal virálnym na Twitteri, pričom v čase písania tohto článku nazbieral viac ako 3,5 milióna pozretí od svojho zverejnenia v utorok večer.

V krátkom klipe chýba veľa kontextu – Zelenského poznámky boli reakciou na širšiu otázku o prieskumoch verejnej mienky v USA, ktoré naznačujú, že čoraz viac Američanov sa domnieva, že Bidenova administratíva poskytuje Ukrajine príliš veľkú podporu.

Ukrajinského prezidenta sa pýtali, aký by bol jeho odkaz Američanom s týmito obavami.

Zelenskyj na úvod poďakoval Američanom za prejavenie podpory Ukrajine a povedal, že podľa neho by stiahnutie alebo zníženie podpory mohlo mať hypoteticky vplyv na ich deti, ak by Rusko v dôsledku toho vyhralo vojnu.

„Sú americké deti iné ako naše? Nemajú Američania radosť z tých istých vecí ako my?“ položil rečnícku otázku. „Nemyslím si, že sme veľmi odlišní.“

Zelenskyj naznačil, že ak by sa americká podpora Ukrajine oslabila a vyčerpala a Kyjev by pokračoval v prehratej vojne proti Rusku, členovia NATO vrátane USA by riskovali, že budú zatiahnutí do väčšieho konfliktu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Veď tá vojna neskončí: Lídri EÚ sa dohodli, že pošlú Ukrajine milión delostreleckých granátov

Zelenskyj to predpovedal preto, lebo „Rusko vstúpi do pobaltských štátov, členských štátov NATO, a potom USA budú musieť poslať ich synov a dcéry, presne tak, ako my posielame našich synov a dcéry, do vojny.

„A budú musieť bojovať, pretože ide o NATO, o ktorom hovoríme, a budú umierať, nedajbože, pretože je to hrozná vec.“

Klip bol vytrhnutý z dôležitého a objasňujúceho kontextu, čím vznikol mylný dojem o tom, čo Zelenskyj povedal.

Výroky ukrajinského lídra boli hypotetickou odpoveďou na otázku, čo by sa mohlo stať, ak by Ukrajina prehrala vojnu s Ruskom, čiastočne v dôsledku zníženej podpory zo strany Spojených štátov.

Prezident špekuloval, že Rusko by začalo širší konflikt s pobaltskými spojencami NATO a vtiahlo by USA priamo do bojov vo vojne, čo by znamenalo, že Američania by nakoniec poslali svoje deti na bojisko v Európe.

Zelenskyj nenavrhol, aby Američania teraz poslali svoje deti bojovať za Ukrajinu proti ruským silám.

Podobné články

Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na Ukrajine: Ďakujeme Slováci, že Rusko máte za teroristický štát!

Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na…

Štyri stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko darovalo Ukrajine, chránia oblohu nad Charkovom. Uviedla to v stredu podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Olena Kondratjuková v…
Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia s jadrovými raketami a tisícmi vojakov v teréne

Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia…

Rusko začalo cvičenie s medzikontinentálnym balistickým raketovým systémom Jars a niekoľkými tisíckami vojakov. Tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské…
Bratislavčan uvidel zlodeja, ako mu kradne bicykel. Neuveríte, ako reagoval zlodej (Video)

Bratislavčan uvidel zlodeja, ako mu kradne…

Neuveríte, čo sa stalo obyvateľovi Bratislavy pri tom, ako podvečer fajčil na balkóne. Dvaja muži sa mu rozhodli ukradnúť bicykel, no…
Mladík v Košiciach si sadol na SBS-kára a bodal ho do hlavy. Súd ho pustil na slobodu

Mladík v Košiciach si sadol na…

Mladík z Košíc, Ján, sa dostal do vážnych problémov potom, čo napadol 51-ročného muža nožom a spôsobil mu zranenia, ktoré vyžadujú…
Matovič schytal fľašou z obecenstva: „Ty úbožiak!“ reagoval krikom šéf OĽANO

Matovič schytal fľašou z obecenstva: „Ty…

Bývalý premiér a minister financií Igor Matovič sa opäť stretol s občanmi a tentokrát v Námestove, kde s nimi diskutoval. Na…
Slovenský parlament zahalili ukrajinské vlajky. Títo poslanci ich tam doniesli

Slovenský parlament zahalili ukrajinské vlajky. Títo…

Slovenský parlament dnes navštívila podpredsedníčka Najvyššej rady Ukrajiny Olena Kondratiuková. Tá ďakuje Slovákom za stíhačky, ktoré sme darovali Ukrajincom. „V mene…

Pridaj komentár