• 25 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Akcie nemeckej Deutsche Bank prudko padajú. Európania, držte si klobúky a peňaženky

Akcie nemeckej Deutsche Bank prudko padajú. Európania, držte si klobúky a peňaženky

Vrámci nedávnej bankovej krízy, ktorá sa preniesla na svetové trhy, sa ďalšia banka dostáva do problémov – tentoraz v Nemecku.

Deutsche Bank čelí obavám z krachu po tom, čo jej akcie v piatok ráno klesli o 11 %, čím sa od začiatku bankového chaosu 8. marca prepadli celkovo o 29 %.

„Stále sme v napätí a čakáme na pád ďalšej kocky a Deutsche je jednoznačne ďalšia, na ktorú všetci myslia (či už spravodlivo alebo nespravodlivo),“ povedal agentúre Reuters Chris Beauchamp, hlavný trhový analytik spoločnosti IG Group. „Vyzerá to tak, že banková kríza ešte nie je úplne zažehnaná.“

Piatkové správy z akciového trhu sú najnovšou udalosťou súvisiacou s následkami krachu banky Silicon Valley Bank (SVB) začiatkom tohto mesiaca a druhou udalosťou týkajúcou sa európskej banky.

Tento týždeň bola švajčiarska banka Credit Suisse zachránená konkurenčnou bankou UBS v rámci dohody uzavretej na poslednú chvíľu po tom, ako Credit Suisse zaznamenala prudký pokles cien akcií po krachu SVB.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Najnovší prepad Deutsche Bank, ktorý bol čiastočne spôsobený transakciou s Credit Suisse, signalizuje, že dôvera v bankový systém je naďalej nízka. Ide o tretí týždeň poklesu európskych bánk, ktoré sa v dôsledku finančných otrasov prepadli o 4,2 %.

Hoci sa predpokladalo, že vládou sprostredkovaná záchrana Credit Suisse stabilizuje európske trhy, zdá sa, že nákazu bolo ťažké zastaviť. Keďže držitelia dlhopisov Credit Suisse v hodnote 17 miliárd dolárov neboli do dohody zapísaní, nezostalo im nič, čo ešte viac zvýšilo obavy o Deutsche Bank.

Napriek reštrukturalizácii v hodnote niekoľkých miliárd eur pokles akcií Deutsche Bank vymazal všetky zisky a nemecká banka sa stala najhorším subjektom v rámci indexu európskych akcií STOXX 600.

Zatiaľ čo mnohí sa obávajú, že Deutsche Bank by mohla byť ďalším veriteľom, ktorý skolabuje, iní analytici zostávajú optimistickí a veria, že ju nepostihne rovnaký osud ako Credit Suisse.

„Nemáme žiadne obavy o životaschopnosť spoločnosti Deutsche ani o jej majetkové známky. Aby bolo úplne jasné – Deutsche NIE JE ďalšia Credit Suisse,“ uviedla v piatkovej správe výskumná spoločnosť Autonomous.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Nemecký kancelár Olaf Scholz tiež odmietol paniku a na piatkovej tlačovej konferencii povedal, že Deutsche Bank „dôkladne reorganizovala a zmodernizovala svoj obchodný model a je veľmi ziskovou bankou“.

V piatkovej správe stratégovia JPMorgan uviedli, že Deutsche Bank „mala svoj vlastný podiel na tlakoch na titulky a chybách v riadení“, ale že „stále má relatívne vysokú nákladovú základňu a spolieha sa na svoju franšízu obchodovania s FICC (pevný príjem, meny a komodity) pri organickom vytváraní kapitálu a opätovnom získavaní úverov“.

„Ak sa vkladatelia môžu z posledných týždňov v USA aj v Európe niečo naučiť, tak je to to, ako ďaleko regulačné orgány vždy zájdu, aby zabezpečili ochranu vkladateľov,“ napísala JP Morgan.

Len deň predtým ministerka financií Janet Yellenová uviedla, že vláda USA je „určite“ pripravená prijať ďalšie opatrenia na stabilizáciu bánk, čo je posun oproti jej vyjadreniam z predchádzajúceho dňa, keď uviedla, že o žiadnych takýchto krokoch neuvažuje.

Podobné články

V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V USA a Európe hrozí vlna…

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v…
„Migranti budú čoskoro silní“ – nemecký denník vyvolal rozruch, musel mazať

„Migranti budú čoskoro silní“ – nemecký…

Die Zeit vymazal príspevok na sociálnych sieťach, ktorý odkazoval na článok, po tom, ako viacerí používatelia vyjadrili svoje rozhorčenie nad rétorikou,…
Mäsové obmedzenia v Nemecku: Jedna klobása mesačne pre každého

Mäsové obmedzenia v Nemecku: Jedna klobása…

Nemecká spoločnosť pre výživu (DGE) plánuje nové usmernenia pre svoje potravinové odporúčania. A chce navrhnúť, aby sa Nemci radikálne zdržali mäsa.…
Americké banky zaznamenali najväčší odlev kapitálu za posledných 40 rokov

Americké banky zaznamenali najväčší odlev kapitálu…

Ako v stredu informovala Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC), v prvom štvrťroku tohto roka banky v USA zaznamenali rekordný pokles…
Česko a Slovensko odpadom EÚ? Muž porovnal potraviny v nemeckom Kauflande a ostal šokovaný

Česko a Slovensko odpadom EÚ? Muž…

Známy gastronomický youtuber s prezývkou Starej Fotr sa nedávno vypravil na výlet do Nemecka, aby preskúmal kvalitu potravín, ktoré si kúpil…
Nemec na internete písal proti Ukrajine. Ide si posedieť na pekne dlho

Nemec na internete písal proti Ukrajine.…

V Nemecku odsúdili muža na tri roky väzenia len za politické prejavy týkajúce sa vojny na Ukrajine. Údajne v internetových príspevkoch…

Pridaj komentár