Ak Rusko prehrá vojnu na Ukrajine, takto bude reagovať Putin

putin 1

Ruský prezident Vladimir Putin môže byť donútený odísť od moci, ak bude Rusko porazené vo vojne proti Ukrajine, uviedol Newsweek.

Keď ruský vodca vo februári minulého roka spustil rozsiahlu inváziu na susednú Ukrajinu, Kremeľ dúfal, že sa mu v priebehu niekoľkých dní podarí obsadiť hlavné mesto Kyjev. Zdá sa, že po viac ako roku nie je jej koniec v dohľade. Keďže Rusko pokračuje v snahe obsadiť celý východný región Donbas, očakáva sa, že Ukrajina v nasledujúcich mesiacoch začne novú protiofenzívu proti ruským silám.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok naznačil, že šance Ruska na víťazstvo na Ukrajine sa zmenšujú, a uviedol, že vojnové ciele ruského lídra sa teraz dajú dosiahnuť len vojenskými prostriedkami, nie mierovými rozhovormi.

Ak sa Putinovi nepodarí vyhrať vojnu za ním preferovaných podmienok, možno bude nakoniec nútený odstúpiť z funkcie ruského lídra, povedal pre Newsweek Boris Bondarev, bývalý ruský diplomat, ktorý minulý rok verejne odstúpil z funkcie kvôli invázii na Ukrajinu.

Putina možno nahradiť. Nie je to superhrdina. Nemá žiadne superschopnosti. Je to len obyčajný diktátor,“ povedal 42-ročný Bondarev, ktorý v máji 2022 odišiel z práce experta na kontrolu zbrojenia na ruskej diplomatickej misii v Ženeve a je jediným ruským diplomatom, ktorý verejne odišiel kvôli vojne.

„A keď sa pozrieme do histórie, vidíme, že takíto diktátori boli z času na čas nahradení. Zvyčajne teda, ak prehrali vojnu a nedokázali uspokojiť potreby podporovateľov, zvyčajne odišli,“ povedal.

Bondarev sa domnieva, že ak Rusi pochopia, že vojna je prehratá a Putin im nemá čo ponúknuť výmenou, nastane „sklamanie a nesúhlas“.

„Možno si myslia, že Putina už nepotrebujú,“ povedal. „Myslím si, že keď sa rozlúčia s ilúziami a ocitnú sa v novej realite, v ktorej Putin nemôže poskytnúť nič – len strach a akúsi hrozbu represií voči vlastným ľuďom -, situácia sa zmení.“

Vlad Mykhnenko, odborník na postkomunistickú transformáciu východnej Európy a bývalého Sovietskeho zväzu z Oxfordskej univerzity, načrtol tri možné scenáre ruskej porážky.

„Veľa, ak nie všetko, závisí od spôsobu porážky,“ povedal Mychnenko pre Newsweek.

Prvý scenár, chaotický ústup spôsobený „údernou ukrajinskou ofenzívou na jednom alebo viacerých frontoch“, by zahŕňal „obrovskú paniku medzi 600 000 ruskými osadníkmi na Kryme po anexii v roku 2014 a ruskými kolaborantmi v Donbase, ktorí sa snažia utiecť“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ukrajinci na Slovensku dostanú nový príspevok na ubytovanie. Stačilo by vám to?

To by viedlo k „rýchlemu kolapsu frontu“.

„Situácia v Moskve sa bude vyvíjať rýchlo, siloví vytlačia Putina od moci. Ten nebude mať šancu nasadiť jadrovú zbraň, ako sa mnohí obávajú, pretože tento rozkaz bude určite sabotovaný na viacerých úrovniach,“ povedal Mychnenko.

Ďalší scenár by mohol znamenať ústup z bojov v štýle prvej svetovej vojny, povedal Mychnenko, „podobný kolapsu ruskej armády v rokoch 1916 – 1917: súčasná pomalá, vyčerpávajúca vojna pokračuje dlho, mobilizovaní ruskí vojaci, zle vybavení a podporovaní, tráviaci mesiace a mesiace v zablatených studených zákopoch pod čoraz presnejšími ukrajinskými zátarasmi masovo dezertovali, čo viedlo k zrúteniu frontu.“

Na rozdiel od prvého scenára by sa situácia vyvíjala pomalšie a menej dramaticky, čo by Putinovi poskytlo dostatok času na to, aby požiadal o prímerie alebo krátkodobé urovnanie takmer za akýchkoľvek podmienok, povedal Mychnenko: „Opäť nebudú nasadené žiadne jadrové zbrane, pretože po dezercii ruských vojakov by nezostala armáda, ktorá by mohla využiť akýkoľvek otvor, ktorý by jadrový úder mohol vytvoriť.“

Podľa tohto scenára by Putin mohol súhlasiť s postupným odstúpením, „aby uvoľnil miesto novému lídrovi, ak mu Siloviki (elitná skupina ruských podnikateľov a lídrov) poskytnú imunitu pred trestným stíhaním“.

Mychnenko uviedol, že podľa tretieho scenára by vojna na Ukrajine mohla pokračovať ďalšie dva roky, pričom v Rusku by rástla nespokojnosť, na niektorých miestach by sa Rusko pomaly stiahlo a na iných by sa jednotky držali na fronte.

„V tomto prípade by sa silovikovia, ku ktorým by sa pridali ekonomické a finančné elity, pokúsili dohodnúť s Putinom na vyhlásení ‚víťazstva‘, ako ‚postaviť sa Západu‘, ‚neprehrať‘, ‚brániť vlasť‘ a podobne, ale posunúť štafetu určenému nástupcovi,“ povedal.

Dodal: „Na rozdiel od prvých dvoch scenárov, v tomto prípade má Putin najväčšiu vyjednávaciu silu a šancu zachrániť si život.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorvátsko opäť dvíha ceny. Pozrite, koľko dáte za obed, kávu či pivo

Bondarev naznačil, že Putin sa môže pokúsiť prezentovať akékoľvek malé úspechy, ktoré dosiahol na Ukrajine, ako víťazstvo.

„Možno ak bude mať pár nových dedín, potom bude môcť povedať, že je to víťazstvo, že porazil Ukrajincov, že ochránil národ, a tiež obviniť Ukrajincov a Západ, že nie sú ochotní rokovať o mieri za týchto podmienok,“ povedal bývalý diplomat. „Myslím si, že ak to Putinovi dovolia, môže povedať, že vyhral, a bude sa to snažiť predať svojmu publiku ako víťazstvo.“

Bondarev však povedal, že si nie je istý, či sa Putinovi podarí presvedčiť obyvateľstvo, pretože „väčšina ľudí nechce vojnu, ale mier“.

„Putinovi sa bude dosť ťažko presviedčať vlastnú elitu, že toto víťazstvo stálo za všetky straty a všetko, čo stratili… Nemám pocit, že by z toho mali veľkú radosť, že dobre, môžeme získať niekoľko ukrajinských dedín, a to by malo vykompenzovať všetky straty,“ povedal.

Grigorij Javlinskij, zakladateľ ruskej sociálno-liberálnej strany Jabloko, ktorá má poslancov v piatich regionálnych parlamentoch, pre Newsweek z Moskvy povedal, že propaganda môže ovplyvniť spôsob, akým sa bude prezentovať prehra Ruska.

Rusko je extrémne autoritárske, takže ruskí ľudia sú pod obrovským vplyvom propagandy a strachu. Takže všetko závisí od toho, [aká] bude v Rusku propaganda a ako sa budú všetky veci vysvetľovať? Veľmi často je situácia veľmi vzdialená od reality,“ povedal.

Ak sa Putin pokúsi prezentovať konflikt, ak sa nevyvíjal podľa jeho predstáv, ako víťazstvo, potom sa akékoľvek sklamanie alebo odpor „bude tiež veľmi ťažko šíriť“, povedal Bondarev.

„Pretože každý, kto nie je veľmi dobrý vo vyhľadávaní informácií, si povie, dobre, Putin hovorí, že sme vyhrali, stále sme veľká krajina,“ dodal. „Takáto situácia by sa nemala stať. Putin by nemal mať nič, čo by mohol predávať ako svoje víťazstvo. Mal by byť ponížený.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *