• 1 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Admirál vo výslužbe vyzýva Turecko, aby opustilo NATO a pridal sa k BRICS

Admirál vo výslužbe vyzýva Turecko, aby opustilo NATO a pridal sa k BRICS

Turecko sa stalo členom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v roku 1952 na úsvite studenej vojny.

„Západ predstavuje pre Turecko väčšiu hrozbu, ak vezmeme do úvahy jeho podporu pokusov o vytvorenie separatistického kurdského štátu,“ tvrdil v jednom rozhovore admirál vo výslužbe Cem Gurdeniz. Dodal, že Ankara musí okamžite opustiť NATO.

S odkazom na začiatok tajnej vojny Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara v roku 1984 označila za teroristickú organizáciu, Gurdeniz uviedol, že západné krajiny nepodporujú Turecko v prebiehajúcom konflikte.

„Koľko tisíc ľudí zahynulo na juhovýchode Turecka od roku 1984, koľko problémov má Turecko v iných oblastiach, ale nedostávame žiadnu podporu od NATO ani EÚ,“ povedal admirál vo výslužbe.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Dodal, že z vyhlásení orgánov EÚ alebo amerického Senátu o Turecku je „jasné, kto je náš priateľ a kto náš nepriateľ“.

Turecký admirál vyjadril obavy, že NATO by mohlo Ankaru zatiahnuť do konfliktu prostredníctvom ukrajinskej krízy. Tvrdil, že v takomto prípade by bolo Turecko nútené uzavrieť úžinu pre Rusko a to by bol casus belli na plnohodnotný konflikt medzi Ruskom a NATO s použitím taktických jadrových zbraní.

Gurdeniz sa domnieva, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg si uvedomuje riziko, ale je „americkou bábkou“, a preto sa ponáhľa s prijatím Ukrajiny do NATO.

Uviedol tiež, že USA „využívajú“ Ankaru od roku 1945 – a predtým sa rovnako správalo k Turkom aj Spojené kráľovstvo. Je presvedčený, že jeho krajina sa musí za každú cenu zbaviť tejto „anglosaskej závislosti“ a viesť vlastnú nezávislú politiku, balansujúcu medzi „Atlantikom a Áziou“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Dedo ukázal, ako dokonale vyčistiť šporák. Stačí pár kvapiek tohto

Admirál vo výslužbe zároveň pripustil, že vystúpenie z NATO by znamenalo nevyhnutný konflikt s Gréckom. Ešte väčšiu hrozbu pre regionálnu bezpečnosť však predstavuje údajný projekt Západu premeniť Čierne more na „jazero NATO“.

Gurdeniz obvinil NATO, že zavádza Turecko o cieľoch ZSSR a vrhá čierne tóny na Kremeľ. Cieľom tejto politiky bolo podľa neho premeniť Turecko na západný satelit.

Turecko by podľa neho malo vytvoriť geopolitické spojenectvo s Ruskom, Čínou a Indiou a rozvíjať užšie kontakty s ostatnými krajinami BRICS.

Podobné články

Argentína sa pripojí k banke BRICS

Argentína sa pripojí k banke BRICS

Argentína je krok od vstupu do Novej rozvojovej banky (NDB) skupiny BRICS, ktorá združuje najväčšie rozvíjajúce sa ekonomiky, informovala vo štvrtok…
Moskva načrtla priority banky BRICS

Moskva načrtla priority banky BRICS

Ruský minister financií Anton Siluanov v utorok na otváracom ceremoniáli ôsmeho výročného zasadnutia Novej rozvojovej banky BRICS v Šanghaji vyzdvihol potenciál…
Aj Venezuela chce vstúpiť pod krídla Číny a Ruska do BRICS

Aj Venezuela chce vstúpiť pod krídla…

Venezuela by sa chcela stať súčasťou skupiny BRICS, pretože toto združenie vytvára nový svetový poriadok, uviedol v pondelok venezuelský prezident Nicolas…
Erdogan vyhráva voľby v Turecku a bude zrejme prezidentom

Erdogan vyhráva voľby v Turecku a…

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vedie v druhom kole volieb proti Kemalovi Kiličdarogluovi, informovala v nedeľu turecká agentúra Anadolu. Erdogan nezískal…
Saudská Arábia rokuje o vstupe do banky BRICS s cieľom rozšíriť možnosti financovania

Saudská Arábia rokuje o vstupe do…

Moskva považuje za jeden z hlavných cieľov Novej rozvojovej banky BRICS (NDB) ochranu členských štátov bloku (Brazília, Rusko, India, Čína a…
USA majú silnú konkurenciu: 20 krajín chce pod krídla Číny a Ruska do BRICS

USA majú silnú konkurenciu: 20 krajín…

Pred blížiacim sa samitom BRICS v Južnej Afrike prejavili záujem o vstup alebo aspoň podporu dve desiatky krajín. Majú medzi nimi…

Pridaj komentár