5 ekonomických katastrof, ktoré sa začali diať práve teraz a mali by ste o nich vedieť

Untitled 9

Našim lídrom sa dlho darilo zakopávať, ale teraz sa mnohé z našich dlhodobých problémov stávajú problémami krátkodobými a hospodárske vyhliadky do konca roka 2023 sú mimoriadne pochmúrne.

Žiadne z hospodárskych ťažkostí, ktoré v súčasnosti zažívame, by však nemali nikoho z nás šokovať. Pravdou je, že pred všetkými týmito vecami sme boli varovaní v dostatočnom predstihu.

Mnohé nezávislé hlasy nás varovali, že mimoriadne hlúpe ekonomické rozhodnutia našich lídrov budú mať vážne dôsledky, a teraz sa tieto vážne dôsledky začínajú prejavovať priamo pred našimi očami.

Nasleduje 5 hospodárskych katastrof, pred ktorými sme boli vopred varovaní a ktoré sa dejú práve teraz…

1. Varovali nás, že sa blíži veľká kríza komerčných nehnuteľností, a teraz je tu. V skutočnosti sme práve boli svedkami ďalšieho obrovského zlyhania…

V dôsledku nedávneho napätia v regionálnom bankovom sektore sa nálada v sektore komerčných nehnuteľností (CRE) v USA – a najmä v sektore kancelárskych nehnuteľností – zmenila na negatívnu, pretože investori sa pripravujú na potenciálne vedľajšie účinky (K pochmúrnemu sprievodu sa pridali aj banky JPM, Morgan Stanley a Goldman Sachs), najmä preto, že prominentné prípady nesplácania úverov sa naďalej objavujú na titulných stranách novín, keďže dlžníci čelia vyšším nákladom na dlhovú službu a refinancovanie je oveľa ťažšie pred splatnosťou dlhu CRE vo výške 400 miliárd USD len v tomto roku.

Najnovšie správy, ktoré vyvolávajú obavy z možnej krízy v oblasti CRE, sa týkajú fondu vlastneného gigantom Brookfield, ktorý nesplácal hypotéku vo výške 161,4 milióna USD na dvanásť kancelárskych budov vo Washingtone.

Podľa agentúry Bloomberg bol úver prevedený na špeciálneho správcu, ktorý spolupracuje s „dlžníkom na uzavretí predzmluvnej dohody a určení ďalšieho postupu“.

2. Boli sme varovaní, že v dôsledku zhoršujúcich sa hospodárskych podmienok v Spojených štátoch dôjde k rozsiahlemu prepúšťaniu. Žiaľ, to sa teraz deje všade okolo nás. Napríklad v pondelok účtovnícka spoločnosť Ernst & Young oznámila, že prepustí tisíce vysoko platených pracovníkov…

Spoločnosť Ernst & Young v pondelok oznámila, že v Spojených štátoch zruší približne 3 000 pracovných miest, pretože sa snaží riešiť zmeny v dopyte a „nadbytočné kapacity“ v niektorých oblastiach svojej činnosti.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorvátsko opäť dvíha ceny. Pozrite, koľko dáte za obed, kávu či pivo

Zníženie predstavuje menej ako 5 % celkovej pracovnej sily firmy v USA. EY opísala zníženie počtu zamestnancov ako „súčasť pokračujúceho riadenia našej činnosti“ a uviedla, že nevyplýva z nedávneho neúspechu firmy pri realizácii globálneho rozpadu.

3 Varovali nás, že najväčšia bublina podnikových dlhov v histórii sveta nakoniec praskne, a teraz začínajú podniky nesplácať svoje dlhy tempom, ktoré by nás malo všetkých hlboko znepokojovať…

V prvých troch mesiacoch tohto roka nesplácalo svoje dlhy viac spoločností na celom svete ako v ktoromkoľvek štvrťroku od konca roka 2020, keď podnikanie ešte brzdili obmedzenia, ktorých cieľom bolo zastaviť šírenie Covidu.

Ratingová agentúra Moody’s v utorkovej správe uviedla, že v prvom štvrťroku nesplácalo svoje dlhy 33 spoločností, ktoré hodnotí, čo je najviac od posledného štvrťroka 2020, keď nesplácalo svoje záväzky 47 spoločností. Takmer polovica, teda 15 spoločností, zlyhala minulý mesiac, čo je najvyšší mesačný počet od decembra 2020.

Medzi spoločnosťami v platobnej neschopnosti boli Silicon Valley Bank, ktorá sa zrútila v marci, jej holdingová spoločnosť SVB Financial Group a Signature Bank.

4 Varovali nás, že v roku 2023 budeme svedkami dramatického nárastu bankrotov, a presne to sa deje…

Počet vyhlásených konkurzov v Spojených štátoch sa v marci zvýšil už tretí mesiac po sebe vo všetkých hlavných odvetviach. Podľa údajov spoločnosti Epiq Bankruptcy, ktorá poskytuje údaje, technológie a služby americkým konkurzným súdom, bolo minulý mesiac vyhlásených celkovo 42 368 nových konkurzov.

To je o 17 % viac ako v marci 2022, keď bolo podaných 36 068 návrhov, a ide o najvyšší počet mesačných návrhov na vyhlásenie konkurzu od apríla 2021.

Z údajov spoločnosti S&P Global Market Intelligence vyplynulo, že v marci bolo podaných 71 návrhov na vyhlásenie konkurzu spoločností, čo predstavuje skok oproti 58 návrhom v predchádzajúcom mesiaci. Ide o najvyšší mesačný súčet od júla 2020 a štvrtý mesiac nárastu v rade.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Obrovský hmyz ako mobil prišiel do Európy. Je takto ďaleko od Slovenska

5. Varovali nás, že zvyšok sveta nakoniec začne americký dolár odmietať, a teraz sa „de-dolarizácia“ deje „závratným“ tempom…

Podľa Stephena Yena dolár stráca svoj rezervný štatút rýchlejšie, než sa všeobecne predpokladá, pretože mnohí analytici nezohľadnili divoké pohyby výmenných kurzov za posledný rok.

Podiel zelenej bankovky na svetových rezervách vlani klesol desaťnásobne rýchlejšie, ako bol priemer za posledné dve desaťročia, keďže mnohé krajiny hľadali alternatívy po tom, ako ruská invázia na Ukrajinu vyvolala sankcie, napísal Jen a jeho kolega zo spoločnosti Eurizon SLJ Capital Ltd. Joan Freire v poznámke. Po úprave o kurzové pohyby stratil dolár od roku 2016 približne 11 % svojho trhového podielu a od roku 2008 dvakrát toľko, uviedli.

„Dolár zaznamenal v roku 2022 ohromujúci pokles svojho trhového podielu ako rezervnej meny, pravdepodobne v dôsledku svalnatého uplatňovania sankcií,“ napísali Jen a Freireová. „Mimoriadne kroky USA a ich spojencov voči Rusku zaskočili hlavné krajiny, ktoré sú držiteľmi rezerv,“ z ktorých väčšinu tvoria rozvíjajúce sa ekonomiky z tzv. globálneho Juhu, uviedli.

Žiaľ, stále sme len v počiatočnom štádiu tohto hospodárskeho kolapsu.

Široká verejnosť začína chápať, že veci sa strašne zvrtli, a práve zverejnený prieskum CNBC ukázal, že Američania „ešte nikdy nemali taký negatívny postoj k ekonomike“ ako v tejto chvíli…

Podľa najnovšieho celoamerického ekonomického prieskumu televízie CNBC sa Američania uprostred pretrvávajúcej inflácie, vyšších úrokových sadzieb a obáv z recesie ešte nikdy nevyjadrovali tak negatívne o ekonomike ako teraz.

Rekordných 69 % verejnosti má negatívny názor na ekonomiku v súčasnosti a v budúcnosti, čo je najvyššie percento v 17-ročnej histórii prieskumu.

Dokonca aj v najtemnejších dňoch rokov 2008 a 2009 boli Američania optimistickejší, pokiaľ ide o budúcnosť ekonomiky, ako sú teraz.

Len sa nad tým zamyslite.

Sme v naozaj veľkých problémoch.

Samozrejme, táto nová hospodárska kríza sa naplno prejaví až po určitom čase.

Ale oficiálne už prišla.

Nasledujúce mesiace budú plné ekonomickej bolesti, ktorá spôsobí obrovský zmätok v celej našej spoločnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *