• 22 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

18 krajín sa podpísalo posielať Ukrajine muníciu. Hádajte, ktorá krajina je tam tiež

18 krajín sa podpísalo posielať Ukrajine muníciu. Hádajte, ktorá krajina je tam tiež

Celkovo 17 členských štátov EÚ a Nórsko podpísali spoločnú dohodu o nákupe munície na posilnenie obranných kapacít Ukrajiny, oznámila v pondelok Európska obranná agentúra (EDA) so sídlom v Bruseli.

K iniciatíve sa pripojili Belgicko, Cyprus, Česká republika, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Holandsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Švédsko.

V rámci dohody sa signatárske krajiny budú snažiť urýchliť nákup delostreleckých nábojov kalibru 155 mm v krátkodobom horizonte a viacerých druhov munície v dlhodobom horizonte.

EDA uviedla, že táto dohoda je jasným signálom pre obranný priemysel, aby zvýšil výrobné kapacity, a potvrdzuje záväzok EÚ podporovať Ukrajinu.

„Projekt vytvorený Európskou obrannou agentúrou poskytuje pevný rámec pre pristupujúce členské štáty, aby mohli čo najskôr poskytnúť muníciu Ukrajine. Flexibilný a inkluzívny charakter dohody umožní, aby sa k iniciatíve neskôr pripojili aj ďalšie členské štáty,“ uviedla agentúra v tlačovej správe.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Orbán sa pustil do politikov EÚ: Samé blá blá a žiadne činy, ste bez energie a odhodlania

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell, ktorý je zároveň šéfom EDA, privítal rozhodnutie 17 členských štátov EÚ.

„Spoločným obstarávaním prostredníctvom projektu EDA a mobilizáciou finančnej podpory z Európskeho mierového nástroja dodáme Ukrajine viac a rýchlejšie. Opäť prelamujeme tabu a uvoľňujeme potenciál spolupráce EÚ v oblasti spoločného obstarávania,“ povedal Borrell v pondelok po zasadnutí ministrov obrany a zahraničných vecí EÚ.

Maďarský minister obrany Attila Szalay-Bobrovniczky, ktorý sa spolu s ministrom zahraničných vecí a obchodu Péterom Szijjártóom zúčastnil na pondelkovom zasadnutí ministrov zahraničných vecí a obrany EÚ, prezradil, že Maďarsko sa k dohode nepripojilo a namiesto toho sa rozhodlo pre „konštruktívne zdržanie sa„.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Maďarský minister obrany Attila Szalay-Bobrovniczky (L) a minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó na zasadnutí ministrov zahraničných vecí a obrany EÚ. (Facebook)

Uviedol, že jedným z návrhov bolo, aby členské štáty presunuli všetky svoje existujúce zásoby munície alebo ich časť na Ukrajinu, čo Maďarsko nepovažuje za produktívne, keď vyzýva na čo najskorší mier.

„V tejto otázke Maďarsko, keďže nepodporuje vojnu zbraňami ani vojskami, využilo takzvanú konštruktívnu zdržanlivosť,“ povedal novinárom.

„Inými slovami, (Maďarsko) nebude blokovať plány iných krajín v tomto smere na základe vzájomného rešpektovania rozhodnutí jednotlivých členských štátov.“

Zároveň dodal, že keďže návrh nepovedie k ukončeniu krviprelievania, ale skôr ešte viac zvýši pravdepodobnosť eskalácie, Maďarsko sa nepovažuje za zaviazané k tejto iniciatíve.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…

Pridaj komentár